Designteka

wydarzenia

Projekty Dyplomowe w Fabryce Trzciny

15.03.2010

Od 22 marca w Fabryce Trzciny w Warszawie można oglądać wystawę Najlepsze Projekty Dyplomowe 2008/2009.

Wystawa potrwa do 14 kwietnia 2010 roku.

W ostatnich latach obserwujemy coraz większe zainteresowanie zagadnieniem dizajnu. Słowo to stało się wartością decydującą o popularności produktów, pożądaną w nich cechą. Dizajn jest drugim po cenie czynnikiem, który wpływa na decyzje podejmowane przez Polaków podczas wyboru samochodów. To magiczne zaklęcie rozumiane jest na wiele różnych, czasem sprzecznych sposobów. Promowanie dobrego wzornictwa, zdolnych, młodych projektantów jest zadaniem trudnym i odpowiedzialnym. Należy pamiętać, że dobry dizajn to zysk wszystkich zaangażowanych stron: producentów, projektantów, konsumentów, ale i środowiska. W Polsce uczymy się tego, czym charakteryzuje się dobry dizajn. Odnosimy pierwsze międzynarodowe sukcesy, które dodają środowisku optymizmu. Korzystnie na rozwój wzornictwa wpływa niewątpliwie wzrost gospodarczy. W tym dobrym okresie, być może dla polskiego dizajnu kluczowym, konieczna jest szeroka, atrakcyjna prezentacja dobrych wzorów i nowatorskiego myślenia.

NAJLEPSZE PROJEKTY DYPLOMOWE to obecnie jedyny w kraju przegląd i wystawa pokazująca koncepcje studentów, młodych polskich projektantów. Prezentuje nowatorskie rozwiązania, prototypy nowych produktów, szkice futurystycznych koncepcji obok przedmiotów, które właśnie wdrażane są do produkcji. Przegląd organizowany jest ósmy raz przez Ogólnopolski Kwartalnik Projektowy 2+3D – grafika plus produkt. Od pięciu lat jego kontynuacją jest wystawa przygotowywana wspólnie ze Śląskim Zamkiem Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Całe wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem uczestników i publiczności. Dla środowiska projektantów, producentów oraz szerzej, dla wszystkich osób zainteresowanych dobrym polskim dizajnem, wystawa stała się ważnym elementem promującym dobre wzornictwo, dobrych, młodych projektantów i wreszcie po latach oczekiwania, odważnych, odpowiedzialnych producentów.

W krajobrazie polskich wystaw NAJLEPSZE PROJEKTY DYPLOMOWE to najszerzej prezentowana wystawa projektowa w kraju. Do ostatnich edycji nadsyłano każdorazowo ponad 100 projektów, a wystawy prezentujące około 20 najlepszych projektów pokazywane były w pięciu miastach kraju. Organizatorzy wystawy współpracują stale przy jej realizacji m.in ze Stowarzyszeniem Projektantów Form Przemysłowych, Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, uczelniami wyższymi. W 2008 roku po raz pierwszy nad wystawą patronat honorowy objęli: Wicepremier, Minister Gospodarki – Waldemar Pawlak oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski.

Autorzy prac wybranych do wystawy:

2D projektowanie graficzne

Anna Kopaczewska

Agata Korzeńska

Agnieszka Kruczek- Antoniewicz

Wojtek Kwiecień- Janikowski

Justyna Marczewska

Zofia Oslislo

Roma Przyimka

Krzysztof Seyfried

Piotr Słota

Dorota Wątkowska

3D projektowanie produktu

Katarzyna Goleń

Piotr Hojda

Jadwiga Husarska- Chmielarz

Łukasz Jaworski

Adam Kłodecki

Jan Kochański

Paulina Kordos

Franciszka Kornecka

Izabela Pydo

Krzysztof Smaga


Piotr Hojda

Projekt aparatu elektrochirurgicznego na bazie rozwiązania ES‑Vision firmy Emed

Aparat es3000 łączy funkcje nowoczesnej elektrochirurgii (cięcie oraz koagulacja tkanek) w jednym mobilnym urządzeniu. A jego elegancja jest nie tylko stylizacją. Wynika z ciężkiej i czasem frustrującej pracy analitycznej, twórczego rozwikływania całego szeregu drobnych problemów użytkowych, przezwyciężania oporu materii i oporu ludzkiego.

Zofia Oslislo

Szlak architektury modernistycznej w Katowicach

Projekt Zofii Oslislo to album‑przewodnik po przedwojennej modernistycznej architekturze Katowic, o wymiarach 30 × 30 cm i objętości 140 stron. Do książki dołączona jest mapa, na której zaznaczono opisane w tekście budynki.

Imponuje tak efekt ostateczny, jak i ilość pracy włożonej w projekt. Interesujące zdjęcia, starannie wykonane rysunki w syntetyczny sposób odzwierciedlające charakter budynków oraz uporządkowany projekt wnętrza sprawiają, że autorka bez przeszkód komunikuje się z odbiorcą.

Krzysztof Seyfried

Seria plakatów do Warsaw Summer Jazz Days 2009

Seria pięciu plakatów Krzysztofa Seyfrieda promująca warszawski festiwal dżezowy urzekła nas swoją prostotą, klarownością przekazu, pomysłem i wykonaniem. Autor wybrał na dyplom niełatwy temat, gdyż konkurencję miał ogromną. Wystarczy przypomnieć polskie plakaty dżezowe Jana Sawki, Waldemara Świerzego, Rosława Szaybo czy Lecha Majewskiego. Seyfried poradził sobie jednak wzorowo. Technika sitodruku dała mu możliwość użycia złotego koloru, który w kontraście do zastosowanych w tle szarego i czarnego sprawia wrażenie, że plakaty oglądane z daleka zaczynają „świecić”.

Łukasz Jaworski

Zestaw ceramiki łazienkowej dla firmy Roca

Listo to projekt dyplomowy składający się z dwóch elementów. Jego główną częścią jest umywalka, która dzięki swej formie znaleźć może zastosowanie w szeregu różnych sytuacji. Jako pierwsze rzuca się w oczy przeniesienie osi symetrii na przekątną, co nie determinuje jednego konkretnego ustawienia umywalki, jej pozycji, a więc i sposobu użytkowania. Wręcz przeciwnie – Listo można umocować jako umywalkę narożną (prawo- lub lewostronną), ale i centralnie, w środkowej części blatu czy ściany. I tu kolejne godne uwagi rozwiązanie. Ten sam obiekt może być stosowany jako umywalka naścienna, nablatowa czy naszafkowa, montowana np. na zaprojektowanej specjalnie do niej szafce (drugim elemencie projektu).

Adam Kłodecki

Projekt koncepcyjny miejskiego pojazdu szynowego dla transportu publicznego

Projektowanie uniwersalne jako empatia twórcy wobec możliwie najszerszej grupy użytkowników. Taki sposób myślenia projektowego musiał przyświecać autorowi koncepcyjnego projektu tramwaju. Świadomość zróżnicowania potrzeb pasażerów została odzwierciedlona w wielofunkcyjnym wnętrzu pojazdu. Wytyczone strefy zaspokajają oczekiwania zarówno młodzieży, jak i osób starszych, niepełnosprawnych, z większym bagażem czy turystów. W każdej z nich inaczej zaprojektowano miejsca siedzące.

Dorota Wątkowska

„Pop‑up book” (książka o strachach z dzieciństwa)

Pięknie i nowocześnie narysowana książka sprzyjająca rozmowie z dzieckiem. Treścią jest zebrana od znajomych autorki kolekcja autentycznych (i uroczych) dziecięcych koszmarów. Być może przez ten zabieg brakuje tu lubianej przez dzieci narracji. Zastąpiło ją dodające atrakcyjności przeniesienie poszczególnych scen w trzeci wymiar. Praca ta, wymyślona jako dobra zabawka, dzięki przykładom „z życia” uświadamia dorosłym, w jak odległym i bogatym świecie funkcjonują ich zwariowane pociechy

Wystawę Najlepsze Projekty Dyplomowe 08/09 będzie można jeszcze zobaczyć:

20 kwietnia – 20 maja – ASP w Krakowie

27 – 30 maja – Arena Design na MTP w Poznaniu

14 – 30 października – Międzynarodowy Festiwal Łódź Design

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas