Designteka

wydarzenia

Przedwiośnie dizajnu

03.03.2011

Zamek Cieszyn i Klubokawiarnia Presso serdecznie zapraszają na Przedwiośnie Dizajnu.

Żywa galeria designu Design Alive w Cieszynie to jedyne miejsce w Polsce, gdzie prezentowana jest stała ekspozycja najlepszego polskiego wzornictwa ostatnich lat. W sobotę 5 marca odbędzie się ponowne otwarcie odmienionej galerii z nowymi przedmiotami. Ciekawie zapowiada się także niedziela 6 marca na Zamku Cieszyn. Weekend w Cieszynie upłynie pod hasłem: „Przedwiośnie designu”.

Żywa galeria designu Design Alive w klubokawiarni Presso w Zamku Cieszyn (woj. śląskie) przeszła ostatnio wielkie przeobrażenie. Po raz pierwszy od powstania w 2007 roku całkowicie zmieniło się umeblowanie, pojawiło się wiele nowych, ciekawych przedmiotów polskich dizajnerów i polskich firm. Tym razem, jako smaczek, dodano trochę produktów z zagranicy, ale dostępnych w Polsce. W galerii mieszczącej się w kawiarni każdy element wystroju jest zarazem eksponatem, a goście nie tylko mogą, ale wręcz muszą z nich korzystać. Dzięki temu je poznają.

Nowy wystrój będzie można zobaczyć i przetestować 5 marca o godz. 18.00 podczas oficjalnego otwarcia żywej galerii designu Design Alive. A już od godz. 15.00 w zamkowej Oranżerii Design Bazar, czyli kiermasz z udziałem sklepów i grup projektowych, podczas którego będzie można oglądać i kupować m.in. meble, dodatki do mieszkań, elementy wystroju, czy ubrania. Tego dnia galeria Design Alive rozpocznie też licytację jednej z… wewnętrznych ścian. To najprawdopodobniej pierwsza taka akcja w Polsce, która ma służyć wsparciu i promocji młodych projektantów. Firma, która wygra licytację będzie mogła na części ściany umieścić swoją reklamę. Pozostała część zagospodarowana zostanie przez utalentowanego młodego projektanta.

A już dnia następnego, 6 marca (niedziela), Zamek Cieszyn zaprasza na spotkanie z kobiecym designem.

W programie:

11.00-15.00 – „Stłukło się!” – warsztaty ceramiczne Bogdana Kosaka

Niepotrzebnym, wybrakowanym, zdekompletowanym, uszkodzonym, a nawet potłuczonym przedmiotom ceramicznym, damy szansę zaistnienia w naszym otoczeniu, jako nowe dekoracyjno–użytkowe dzieła. Uczestnicy warsztatów mogą przynieść własne ulubione SKORUPY. W połączeniu z ceramiką przygotowaną przez Zamek Cieszyn, sklejone i dekorowane kolorowymi szkliwami, następnie trwale zespolone w piecu ceramicznym, zmienią się w unikatowe, kolorystyczno-przestrzenne kompozycje.

Miejsce: sala konferencyjna Zamku Sztuki

Uwaga! ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują wcześniejsze zgłoszenia.

Więcej: Tomasz Majorek, tmajorek@zamekcieszyn.pl, tel. 33 851 08 21 w.24 lub 504 565 335

14.00-15.00 – „Stop damskim bokserom!” – pokazy i warsztaty samoobrony (Stowarzyszenie sportowe „Dąb”)

miejsce: Basteja Zamku

15.00–17.00 – rozmowy o kobietach w projektowaniu – dawniej i dziś; w dyskusji wezmą udział:

Anna Demska (Muzeum Narodowe w Warszawie) – „Projektantki tkanin drukowanych z kręgu IWP z lat 50. i 60. XX wieku”, Anna Maga (kuratorka wystawy „Chcemy być nowocześni”w Muzeum Narodowym w Warszawie), Zuzanna Skalska (trendy w designie), Paulina Kordos i Anna Kopaczewska (projektantki).

Tylko w niedzielę 6 marca na Zamku znów zabije walizkowe sztuczne serce projektu Pauliny Kordos dla firmy Prefekt Sobierajski (projekt zrealizowany dla Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii imienia Zbigniewa Religi w Zabrzu wraz z zespołem inżynierów z Pracowni Sztucznego Serca w ramach dużego rządowego programu naukowego „Polskie Sztuczne Serce”), które okazało się hitem wernisażu wystawy „Babski dizajn. Waga ciężka”! Obudowa zespołu napędowego Sztucznego Serca oraz system wózków zostały z kolei wykonane przez firmę Perfekt Sobierajski w ramach programu „Polyester-design.com”, będącego częścią projektu „Ergonomia dla medycyny”. O wadze przedsięwzięcia świadczy fakt, że w 2010 roku jeden z pacjentów Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przez 407 dni był wspomagany ważącym 120 kilogramów urządzeniem. Natomiast dzisiaj jest już dostępny znacznie lżejszy zestaw mobilny, wykonany z lekkiego kompozytu węglowego, który może służyć do ambulatoryjnej opieki w domu pacjenta. Co ciekawe, do dyspozycji są dwa rodzaje wózków – kliniczny oraz spacerowy. Warto też dodać, że pierwsze egzemplarze „Sztucznego Serca” już zostały wdrożone do badań klinicznych, na przykład w Klinice Kardiochirurgii w Warszawie.

Nadal można oglądać wystawę „Babski dizajn. Waga ciężka”.

W tym roku prezentowane są prace z dziedzin uznawanych za typowo męskie, takich jak sport, medycyna, środki transportu, plakat czy typografia. W trzech kategoriach wagowych: lekkociężkiej, półciężkiej i ciężkiej znajdują się prace zarówno studentek, jak i projektantek będących na początku swojej drogi zawodowej, ale również bardzo doświadczonych dizajnerek. Niektóre są wolnymi strzelcami, prowadzą własne studia projektowe, inne pracują w interdyscyplinarnych zespołach projektowych dużych firm. Wszystkie współpracują z przemysłem. Możemy znaleźć wśród nich takie nazwiska, jak: Karolina Lach, Ulrika Vejbrink, Constance Guisset, Susanne Dechant, Renata Kalarus czy Eva-Lisa Andersson.

Na ekspozycji można podziwiać między innymi: zestaw pieczątek Matyldy Golędzinowskiej, plakaty Moniki Zawadzki oraz maski spawalnicze, zaprojektowane specjalnie dla kobiet przez Nicolę Chamberlain ze szwedzkiego studia Ergonomidesign (posiadające także swoje męskie odpowiedniki).

Kuratorka: Marta Noszka-Bubak

14 lutego – 13 marca 2011, w godz. 10.00-17.00

Zamek Cieszyn (budynek Zamku Sztuki), ul. Zamkowa 3 a, b, c, Cieszyn, wstęp wolny

www.zamekcieszyn.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas