Designteka

wydarzenia

Przegląd Sztuki SURVIVAL

27.02.2012

Pod hasłem „Up to you/Wszystko zależy od ciebie” rozpoczynamy dziesiątą, jubileuszową edycję Przeglądu Sztuki SURVIVAL. Od 23 stycznia do 31 marca 2012 zapraszamy artystów do nadsyłania swoich projektów do konkursu na realizacje artystyczne!

10 edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL odbędzie się na terenie stadionu „Oławka”, położonego przy ulicy Na Niskich Łąkach 8 we Wrocławiu, oraz w jego najbliższej okolicy (obszar tak zwanego Trójkąta Bermudzkiego). Tereny te, choć zlokalizowane niedaleko centrum, znajdują się na uboczu głównych miejskich szlaków komunikacyjnych. Sam stadion „Oławka” to obiekt treningowy z malowniczą i zadbaną sportową infrastrukturą.

W konsekwencji wyboru tego rodzaju lokalizacji merytoryczna zawartość jubileuszowej edycji Przeglądu Sztuki SURVIVAL zostanie zdeterminowana przez takie słowa- i frazy-klucze jak: współzawodnictwo, dążenie do doskonałości, widowisko, igrzyska, zbiorowe doświadczenie itd. Sport i kultura fizyczna powiązane są z szerokim wachlarzem pojęć i ludzkich dążności: z doskonaleniem ciała i ducha, grą fair play, potrzebą rywalizacji. Rywalizacja sportowa jest przede wszystkim sposobnością do sprawdzenia i potwierdzenia własnych umiejętności, a także okazją do pokonywania słabości i zahamowań. Sport to także zbiorowe doświadczanie i specyficzne rytuały – spektakl, sportowa inscenizacja. Hasło 10. edycji SURVIVALU – „Up to you/Wszystko zależy od ciebie” – odwołuje się więc do szeroko rozumianej aktywności i potrzeby testowania własnych możliwości.

Ulokowanie 10. edycji Przeglądu na terenie czynnego obiektu sportowego będzie miało swoją wagę także w kontekście nadchodzących mistrzostw piłkarskich EURO 2012. Współczesny sport jest jednym z wielu towarów na globalnym rynku, a element rywalizacji z nim związany pojawia się już na etapie ubiegania się państw i miast o tytuł gospodarza najważniejszych sportowych wydarzeń. Świat sztuki również funkcjonuje w warunkach coraz bardziej zdominowanych przez zasady rynku. Część reguł rządzących światem współczesnej sztuki może przypominać zasady funkcjonujące w świecie sportu. Podobnie jak w rozgrywkach sportowych, także w obszarze sztuk wizualnych dochodzi do rywalizacji i tylko części „zawodników” (artystów) udaje się „uplasować na dobrej pozycji”, a następnie ją utrzymać. Rozbudowany system różnorodnych i nierzadko prestiżowych konkursów napędza „artystyczne igrzyska”. Uczestniczący w nich twórcy stają się „reprezentacją” swoich państw, a także galerii, instytucji, środowisk. Wieloletnia tradycja SURVIVALU, poddająca selekcji zgłoszone w konkursie projekty artystyczne, także operuje trybem kompetytywnym, wyłaniając „zwycięzców”, czyli autorów najciekawszych koncepcji. Decydująca rozgrywka następuje jednak zawsze w momencie urzeczywistnienia artystycznego zamysłu w żywej przestrzeni publicznej.

Przegląd Sztuki SURVIVAL odbywa się od 10 lat we Wrocławiu, co roku eksplorując inną przestrzeń i zagadnienia z nią związane. Artyści SURVIVALU pracowali już m.in. na wrocławskim Dworcu Głównym, w schronie przeciwlotniczym, w śródmiejskim parku i w dawnych koszarach radzieckich. W ramach Przeglądu prezentowano prace zarówno początkujących, jak i uznanych artystów polskiej sztuki współczesnej, wśród nich m.in. realizacje Doroty Nieznalskiej, Jerzego Kosałki, Rafała Jakubowicza czy Stanisława Dróżdża.

Termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu: 31 marca 2012

Więcej o konkursie i poprzednich edycjach Przeglądu Sztuki na: www.survival.art.pl

Przegląd Sztuki SURVIVAL 10 / Stadion „Oławka”, ul. Na Niskich Łąkach 8, Wrocław / 22 czerwca – 1 lipca 2012

Organizator:

Fundacja ART TRANSPARENT: www.arttransparent.org

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas