Designteka

wydarzenia

Przegląd Sztuki SURVIVAL

20.05.2010

8 edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL odbędzie się w dniach 25-27 czerwca 2010, we Wrocławiu.

8 edycja to nowa odsłona SURVIVALU, który odbędzie się pod zmienioną nazwą: Przegląd Sztuki SURVIVAL (dotychczas: Przegląd Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach SURVIVAL) i w nowej konwencji: tegoroczna edycja ma swój temat / wątek przewodni: „Architektura jako miejsce zbrodni”.

SURVIVAL 8 będzie zaskakiwał: miejscem, problematyką, sposobami prezentacji…

Przegląd Sztuki SURVIVAL, organizowany przez Fundację ART TRANSPARENT, co roku eksploruje inne obiekty, miejsca lub obszary Wrocławia, odkrywając je na nowo i przywracając niejako do przestrzeni publicznej. Miejscem 8 SURVIVALU będzie Bunkier [Schron] Strzegomski. Budowla powstała w 1942 roku, według projektu Richarda Konwiarza, współautora projektu przebudowy Wrocławia w latach 1919-1920, i służyła jako schron przeciwlotniczy dla ludności cywilnej. Dziś Bunkier nie pełni żadnej funkcji publicznej, oczekując na planowanie przekształcenie go we wrocławskie Muzeum Sztuki Współczesnej. Dlatego „SURVIVAL 8 jest awangardą i laboratorium sztuki w tym miejscu – jego zadaniem jest wypróbowanie Schronu jako potencjalnej przestrzeni wystawienniczej, a więc muzeum, galerii…” – mówi Dyrektor Przeglądu i jego kurator – Michał Bieniek. Fasadę schronu zdobi praca Stanisława Dróżdża „Klepsydra”. W tym roku po raz drugi przecinają się drogi SURVIVALU i ś.p. artysty, który wziął udział w 5 edycji Przeglądu Sztuki, wykonując „Topografię semantyki” na gmachu wrocławskiej Opery.

SURVIVAL 8 odwoła się także do klasycznych tradycji wystawienniczych, w tym – w części – do twórczości konceptualnej. Hasło przewodnie, postawione przez kuratorów Przeglądu: „Architektura jako miejsce zbrodni”, znajdzie swój wyraz w realizacjach z zakresu sztuk wizualnych, ale także w sztuce dźwiękowej i w prezentacjach filmowych oraz w szeregu dyskusji / debat i publikacji festiwalowych. Ósma edycja Przeglądu będzie bardziej niż dotąd wymagająca wobec widzów, artystów i samych organizatorów. Zaskoczeniem mogą być innowacyjne dla Przeglądu sposoby prezentacji projektów artystycznych i nowe rozwiązania wystawiennicze. Jak mówi Anna Kołodziejczyk, kuratorka Przeglądu: „Misją Survivalu jest wykorzystanie potencjału tkwiącego w bezpośredniej interakcji ze sztuką i artystami i posłużenie się nim tak, by inspirować i opowiadać o ideach, kształtować krytyczne i kreatywne sposoby myślenia, wreszcie zachęcać do indywidualnych poszukiwań i refleksji.”

Na program tegorocznej edycji SURVIVALU składają się: trzydniowy Przegląd Sztuki – prezentacja ponad 30 prac artystów z Polski i świata w Bunkrze Strzegomskim oraz pokazy filmowe; instalacje dźwiękowe i cykl debat dotyczących problematyki współczesnej kultury, kierunków jej rozwoju i sytuacji ekonomicznej. Debaty odbędą się w klubie festiwalowym ulokowanym na tyłach schronu.

Jednym z najważniejszych nazwisk ósmego SURVIVALU będzie Dorota Nieznalska, prezentująca na Przeglądzie dwie najnowsze realizacje. Warto też wspomnieć o Pawle Kowzanie, który w interaktywnej instalacji wideo „Wyobraź sobie…” sięga do historii sztuki współczesnej, a także o Andrew Binkley’u, autorze „pozłoceń” elementów budowli. Benedikt Dischgans zaprezentuje z kolei niezwykłą „iluzjonistyczną” pracę wideo. Kuratorami SURVIVALU są Michał Bieniek i Anna Kołodziejczyk, a festiwalową sceną dźwiękową od 2009 roku opiekuje się Daniel Brożek.

Wernisaż 8 edycji Przeglądu Sztuki SURVIVAL odbędzie się 25 czerwca o godzinie 19:00 w Bunkrze [Schronie] Strzegomskim.

Bieżące newsy, zapowiedzi i aktualny program od czerwca można śledzić na www.survival.art.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas