Designteka

wydarzenia

Przemysł ciężki, design lekki

09.03.2010

Na terenie Skansenu Górniczego „Królowa Luiza” w Zabrzu, powstało miejsce wyjątkowe – Galeria „Zmiękczalnia”.

Pierwsze tego typu przedsięwzięcie artystyczne, należące do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, stworzono w budynku o wyjątkowej historii. To tutaj, przez lata zmiękczano wodę do produkcji pary dla pobliskiej maszyny wyciągowej, która działa do dziś i jest chlubą zabrzańskiego Skansenu. Instalacja zmiękczająca wodę funkcjonowała do lat 70. XX wieku. Trzy dziesięciolecia później obiekt został wyremontowany, dzięki czemu przywrócono mu wygląd z lat jego świetności, nadając mu jednocześnie nową funkcję artystyczną. Na zaledwie 100 metrach kwadratowych prezentowana jest fotografia oraz sztuka użytkowa. Odremontowane wnętrze galerii zachowało oryginalne elementy architektury industrialnej, które nadają organizowanym wystawom niecodziennego charakteru.

To właśnie wśród pokopalnianych budynków Skansenu Górniczego w Zabrzu, w przemysłowej zabudowie Galerii „Zmiękczalnia”, narodził się pomysł stworzenia pierwszej w Polsce wystawy designu, inspirowanej śląską, industrialną tradycją:

„PRZEMYSŁ CIĘŻKI, DESIGN LEKKI”.

Śląsk to najbardziej uprzemysłowiony region Polski, często kojarzony wyłącznie z węglem, hałdami czy kopalniami. Jednocześnie jest to jednak region należący do najbardziej rozwiniętych i najbogatszych części Polski, miejsce o bardzo charakterystycznej tradycji i silnej kulturze, żyjące własną dynamiką. Celem wystawy jest pokazanie obiektów grup pochodzących ze Śląska, inspirowanych industrialnym klimatem, noszącymi ową ciężkość gatunkową tak charakterystyczną dla regionu. Są to obiekty odzwierciedlające niecodzienne piękno, jakie kryje się w śląskiej scenerii i tradycji. Intencją kuratorów jest zaprezentowanie twórczej siły płynącej z regionu Śląska i jego spójnej kultury, która wpływa również na sztukę użytkową.

Na wystawie zaprezentowane zostaną realizacje: Magdaleny Trzcionki, MOHO DESIGN, KAFTI DESIGN oraz Kolektywu HAJA. Każdy z zaproszonych twórców prezentuje swoją własną, jakże odmienną inspirację regionem oraz jego przemysłową spuścizną.

W trakcie wernisażu proponujemy nocne zwiedzanie skansenu, które mamy nadzieje pozwoli w pełni zrozumieć magię tego wyjątkowego miejsca oraz źródło prezentowanych eksponatów. Zaprosimy również do twórczej współpracy przy składaniu modeli lamp.

Wernisaż wystawy: 19 marca 2010, godz.18.00

Czas trwania wystawy: 19 marca 2010 – 19 maja 2010.

Miejsce: Galeria „Zmiękczalnia” , Skansen Górniczy „Królowa Luiza”, ul. Wolności 410, 41-800 Zabrze. Wstęp wolny.

Organizator: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Galeria „Zmiękczalnia”, Skansen Górniczy „Królowa Luiza”,

Projektant i kurator: Monika Brauntsch, Sonia Słaboń.

Partnerzy ekspozycji: Palapa.pl

Patronat medialny: TVP Katowice, Radio Katowice, Ultramaryna, Silesiakultura, Zabrzanie.pl

Stała współpraca: Śląskie Pozytywna Energia, Szlak Zabytków Techniki, STGU, Podziemne Trasy Turystyczne.

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas