Designteka

dodatki

Przytulanki

29.01.2010

Na rynku polskim pojawia się coraz więcej zabawek dla dzieci, które odwołują się lat dziecięcych naszych rodziców. Ręcznie robione, z naturalnych materiałów, w tematyce twórczo korzystających z tradycyjnych motywów. Niektóre z nich wykorzystują materiały już użyte, albo materiały produkowane zgodnie z zasadami sprawiedliwego handlu.

Ręcznie robione pluszaki. Najczęstsze pojawiające się motywy to skarykaturyzowane zwierzęta, których podstawowym zadaniem jest odstraszenie nocnych marów podczas zasypiania. Szatan Magdaleny Bieleckiej mający duże oczy w ogóle nie przypomina popkulturowych wytworów masowej wyobraźni. Wielkie oczy nie straszą, szerokie usta nie zjadają. Zęby i wytrzeszczone oczy smoka autorstwa „Alelale” nie przerażają, przecież są pluszowe i miękkie. Takie odczarowywanie „złego świata” jest elementem łączącym wszystkich wytwórców. Filcowy piesek Reshki to prostokąt z dwoma uszami. To co jest największym brakiem polskiego dizajnu – prostota, jest ważnym elementem produktów dla dzieci. Aksamitny wilk Kalimby ma podłużny kształt i wcale nie jest strasznym potworem.

baba

piesek

szatan

Granica, która została przekroczona przez „wytwórców różowości” w pędzie do jak największej sprzedaży zagroziła różnorodności. Produkty dla dzieci niczym się nie różniły. Opór przeciw takim zabawkom dali twórcy, dla których oprócz sprzedaży ważny jest także materiał, autentyczność i projekt. Ręczna robota dopełnia obrazu.

Źródło i zdjęcia:

www.pantuniestal.com

www.kalimba.pl

www.sanka.pl

www.alelale.com

Antoni Rytka

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas