Designteka

architektura, wydarzenia

re.architektura’10

12.09.2010

Fundacja SPOT. zaprasza do uczestnictwa w cyklu wydarzeń re.architektura’10, który jest kontynuacją zeszłorocznej inicjatywy re.produkt’09.

Przedrostek „RE” w tytule wystawy ma wskazywać na dwa aspekty. Po pierwsze, kojarzy się z recyclingiem i architekturą świadomą ekologicznie, w sposób zrównoważony i przemyślany korzystającą z zasobów naturalnych, a więc po prostu architekturą odpowiedzialną (responsible architecture). Po drugie, sugeruje powtórzenie, ponowne wykonanie jakiejś czynności, zmianę obecnej sytuacji.

Wystawa jest próbą pokazania różnych znaczeń, jakie mogą kryć się pod określeniem „architektura ekologiczna”. Choć pojęcie ekologii zrobiło zawrotną karierę, jest jednocześnie jednym z najbardziej niejednoznacznych i nieprecyzyjnych terminów używanych w odniesieniu do architektury. Ekspozycja kładzie nacisk na różne sposoby rozumienia, interpretacji i wykorzystania idei ekologii. Dlatego wśród prezentowanych prac można odnaleźć zarówno zrealizowane budynki, wizjonerskie przykłady utopijnej architektury jak i instalacje z pogranicza sztuki i designu. Różnorodny jest również dobór autorów – obok „klasyków” takich jak Shigeru Ban czy Alvaro Siza, pokazane zostaną prace młodych architektów i pracowni z Europy (United Bottle Group, KARO), Stanów Zjednoczonych (International Design Clinic, Terreform) czy Chin (Amateur Architecture Studio).

re.architektura’10 nie ma ambicji kompletnego przeglądu wszystkich możliwych tendencji, jakie dają się wyróżnić w ramach eko-architektury. Ma natomiast zwrócić uwagę na jej różne oblicza, nie zawsze bliskie idei zrównoważonego rozwoju – w architekturze, podobnie jak w innych dziedzinach, przedrostek „eko” staje się często etykietką, która niezawodnie zwiększa popularność danego produktu. Obiekty zostały więc dobrane w taki sposób, aby skłaniać do refleksji nad tym, jak różnie rozumiane mogą być związki ekologii i architektury oraz pozwolić bardziej krytycznie spojrzeć na projekty, których twórcy posługują się tą ideą. Powinny również prowokować do bardziej odpowiedzialnego spojrzenia na swoje środowisko i zachęcać do jego twórczego przekształcania. Dlatego elementem podsumowującym wystawę będzie ściana, na której znajdą się zdjęcia obiektów opartych na powtórnym wykorzystaniu bezużytecznych przedmiotów.

Istotną częścią wystawy jest jej aranżacja (FRONT Architects) wykorzystująca stare ramy okienne, poddane powtórnemu przetworzeniu po zakończeniu ekspozycji. Projekt stanowi przestrzenną instalację nawiązującą do idei recyclingu – powinien więc być traktowany jako jeden z eksponatów.

informacja o autorach re.architektura’10

Lidia Klein – (ur.1983), historyczka sztuki, doktorantka w Instytucie Historii Sztuki UW, gdzie przygotowuje pracę poświęconą metaforom biologicznym we współczesnej architekturze. Stypendystka Fundacji Fulbrighta (Junior Visiting Researcher na Duke University 2010/11). Publikowała między innymi w pismach A10-new European architecture magazine, Architektura, Vox Design, Futu i Exklusiv.

Front Architects - poznańska pracownia architektoniczna założona w 2003 r. przez Pawła Kobryńskiego /1970/, Wojciecha Krawczuka /1973/ i Marcina Saksona /1975/, absolwentów WBIŚiA Politechniki Poznańskiej. Autorzy m.in. takich projektów jak księgarnia Bookarest, strażnicy i spadochroniarni lotniska Krzesiny, Domu Studenckiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, sieci placówek bankowych Fortis i DnB Nord oraz wielu domów jednorodzinnych. Autorzy swoistego manifestu – domu/schronienia Single Hauz /2007/. Laureaci wielu nagród w konkursach architektonicznych np. I Nagroda w poznańskiej edycji Akcja-Kreacja /2008/. W 2008 r. magazyn Wallpaper* umieścił pracownię na liście 50 najbardziej pożądanych młodych pracowni świata (Wallpaper* – „ARCHITECTS DIRECTORY 2008. The world’s 50 hottest young architecture practices”). Więcej informacji: www.frontarchitects.pl

Fundacja SPOT. została założona z myślą o inicjowaniu, wspieraniu i promowaniu działań na rzecz kultury i sztuki. Poprzez organizację warsztatów, kursów, wykładów, spotkań, dyskusji, wystaw i koncertów łączy edukację ze sztuką i formami aktywnego spędzania czasu wolnego (dotychczasowe przedsięwzięcia zob. www.spot.poznan.pl). W 2009 roku Fundacja SPOT. zrealizowała m.in. składający się z wystaw, warsztatów i wykładów projekt re.produkt’09 (www.re.spot.poznan.pl), który łączył sztukę i design z zagadnieniami dotyczącymi ekologii i recyclingu. Wystawa re.produkt’09 prezentowana była także podczas III Łódź Design Festiwal oraz jako wystawa główna podczas Gdynia Design Days 2010.

Fundacja SPOT. nie zapomina także o najmłodszych. Zrealizowała cykl warsztatów wprowadzających dzieci w świat projektowania Szkoła młodego designu (2009), którego kontynuacją był cykl WIELKIE Projektowanie (2010) oraz Wakacyjnie Twórcze Popołudnia.

Dzięki wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Galerią Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu w 2010r. Fundacja SPOT. jest organizatorem cyklu wystaw PONDERABILIA.Trzy oblicza designu, który bada skomplikowaną relację pomiędzy funkcją i estetyką, pomiędzy designem a sztuką.

Wykłady: prof. Ewa Rewers, Jarosław Trybuś

Warsztaty: Front Architects, Ultra Architects

Kuratorka: Lidia Klein

Asystentka kuratorki Aleksandra Kędziorek

projekt ekspozycji Front Architects

Organizator: Fundacja SPOT.

Dofinansowano ze środków Miasta Poznania.

Informacja: Marta Kulminska, fundacja@spot.poznan.pl

www.spot.poznan.pl

Kuratorka: Lidia Klein, l.klein@spot.poznan.pl

Koordynator projektu: Damian Bieniek, d.bieniek@spot.poznan.pl

IV Festiwal Designu w Łodzi

re.architektura’10

Wystawa [14 - 30.10.2010]

Wernisaż [14.10.2010, godz. 17:00]

Kuratorka: Lidia Klein

Asystentka kuratorki: Aleksandra Kędziorek

Projekt ekspozycji: Front Architects

Organizator: Fundacja SPOT.

Współpraca: Łódz Art Center, www.lodzdesign.com

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas