Designteka

wydarzenia

Red Dot Award 2012

18.06.2012

Od 21-27 czerwca w Concordia Design będzie można zobaczyć wystawę Red Dot Award 2012. To wyjątkowy rok dla polskich firm i projektantów – aż cztery nagrody i cztery wyróżnienia Red Dot trafiły do rodzimych marek. Czym wyróżniają się produkty, które zasłużyły na czerwoną kropkę, będzie można przekonać się podczas wystawy polskich laureatów w Concordia Design zorganizowanej tuż przed oficjalnym wręczeniem nagród, które odbędzie się 2 lipca w Essen w Niemczech. Z kolei dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach „Od projektu do produktu” (sobota 23 czerwca), gdzie dowiedzą się na czym polega praca projektanta i jaką rolę pełni praca zespołowa w tym procesie.

Oscar designu trafił w tym roku do dwóch firm z Wielkopolski – Amiki i SITAGA. Jak podkreśla projektantka nagrodzonego fotela Woodi marki SITAG – architekt Anna Vonhausen: „Design to praca zespołowa. Tu w Wielkopolsce odnajdziemy ją w tradycji rzemieślniczych cechów, ale także w codzienności wielu lokalnych przedsiębiorstw, którzy swój sukces zbudowali na kooperacji i współpracy.”

Nagrody Red Dot Award to dobra okazja, by rozmawiać z dziećmi o designie i pokazywać im dobrze zaprojektowane produkty. Podczas warsztatów „Od projektu do produktu” 23 czerwca o godz. 11.00 do 13.00 w Concordia Design dowiedzą się czym na czym polega praca projektanta, czym jest design i jaką rolę pełni w nim praca zespołowa, jak przebiega proces konstruowania, jak można nadać indywidualny charakter projektowanym przedmiotom. Zajęcia poprowadzi Anna Vonhausen, architekt, dyrektor kreatywna firmy SITAG. Zapisy: kids@concordiadesign.pl. Warsztaty są bezpłatne.

Rok 2012 to rok rekordowy w dziejach nagrody Red Dot. Właśnie padła największa liczba produktów zgłoszonych do tego prestiżowego konkursu – 4515 produktów nadesłanymi przez 1800 producentów z 58 krajów. To była szczęśliwa edycja konkursu dla firm z Polski – aż sześć nagród i dwa wyróżnienia zostały przyznane naszym markom.

Tegoroczne nagrody Red Dot otrzymały polskie firmy, projektanci i ich produkty:

SITAG Formy Siedzenia, produkt: fotel Woodi, projektant: Anna Vonhausen

Amica, produkt: piekarnik Zen, projektant: Code Design Michał Biernacki

Perfekt Sobierajski, produkt: Thin – nożny przełącznik do urządzeń medycznych, projektant: Paulina Kordos, Dawid Żebrowski

MDD, produkt: lada recepcyjna Zig-Zag, projektant: studio In Design

Bisk, produkt Futura Collection – akcesoria łazienkowe, zestaw prysznicowy, baterie, projektant: Studio Colorofon

Modico, produkty: pieczątki A12 i A25, projektanci: Matylda Golędzinowska i Bogusław Bogal Małczyński

Honorowe wyróżnienia Red Dot:

Melafor – Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski, produkt: sofa Blow

Velt, produkt: lampa Leda, projektant: Jeremi Nagrabecki

Warto zaznaczyć, że wiele z tych firm, to prawdziwi łowcy Red Dotów – SITAG zdobył już trzeciego z rzędu Red Dota za ergonomiczny fotel biurowy, Perfekt Sobierajski po raz trzeci doskonale zaprojektował urządzenie medyczne. Amica za modele piekarnika otrzymała nagrody po raz drugi, w tym roku wyjątkową – The Best of the Best.

Nagrody Red Dot Design Awards, przyznawane są od 1955 roku w Design Zentrum Nordrhein Westfalen w Essen i uznawane są na całym świecie jako jedne z najbardziej prestiżowych w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Nagrodzone znakiem Red Dot produkty odzwierciedlają kierunki dla wzornictwa przemysłowego danej branży i wyznaczają trendy na całym świecie. Profesor Peter Zec, inicjator i dyrektor generalny konkursu „Red Dot Award, wskazał na wysoki poziom tegorocznego konkursu: „Najlepsze produkty z danej kategorii spotkały się w tym roku nie tylko z silną konkurencją, ale i z krytycznym okiem jury. Eksperci niezwykle dokładnie oglądali, testowali i oceniali każdy pojedynczy projekt, kierując się przy tym najwyższymi standardami. Swoimi osiągnięciami nagrodzeni potwierdzili nie tylko wyjątkowość designu, ale również fakt, że design stał się integralną częścią innowacyjnych rozwiązań.”

Termin: od 21 do 27 czerwca 2012

Godziny otwarcia: codziennie od 10 do 18.00 (wstęp wolny)

Miejsce: Concordia Design, ul. Zwierzyniecka 3, Poznań

Więcej na www.concordiadesign.pl

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas