Designteka

wydarzenia

Śląski Klaster Dizajnu

22.08.2011

Zamek Cieszyn zaczyna dwuletnie „klajstrowanie”, czyli „sklejanie” innowacyjnych firm i naukowców z projektantami. Łącznikiem będzie Śląski Klaster Dizajnu. To nowy projekt wymyślony i realizowany przez Zamek Cieszyn.

Spotkanie inaugurujące odbędzie się 8 września.

Będzie to okazja do pierwszej, wspólnej dyskusji o projekcie „Śląski Klaster Dizajnu – nowa regionalna koncentracja branż kreatywnych”, jak i możliwość przyłączenia się do tego przedsięwzięcia.

Do udziału w spotkaniu organizatorzy zapraszają nie tylko uczestników Śląskiego Klastra Dizajnu, ale i firmy zainteresowane przystąpieniem do projektu, przedstawicieli władz samorządowych, pracowników jednostek badawczych i wszystkie osoby związane z przemysłami kreatywnymi.

PROGRAM spotkania:

9.30 – 10.00 Rejestracja

10.00 – 10.30 O oczekiwaniach i wyzwaniach stojących przed Śląskim Klastrem Dizajnu /Ewa Gołębiowska, Dyrektor Zamku Cieszyn/

10.30 – 12.00 Trendy jako podstawa innowacji i rozwoju firm /Zuzanna Skalska, Trendwatcher VanBerlo Design Strategy/

Przerwa kawowa

12.30 – 13.00 Teoria i praktyka rozwoju klastrów w przemysłach kreatywnych /Lilla Knop, CITT Politechnika Śląska/

13.30 – 14.00 Procedury współpracy na drodze przedsiębiorca – projektant /Paweł Balcerzak, Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych/

14.00 – 14.30 Dyskusja, podsumowanie spotkania

14.30 Lunch

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie. Wypełnione zgłoszenia prosimy przesłać do 5 września 2011r.

faks: (33) 851 08 21 w. 16, mail: wbeczek@zamekcieszyn.pl; jkielkowski@zamekcieszyn.pl, adres pocztowy: Zamek Cieszyn, Zamkowa 3abc, Cieszyn 43-400. Formularz zgłoszenia dostępny na stronie www.zamekcieszyn.pl

O projekcie

Podstawą funkcjonowania klastrów jest założenie, że nawet firmy, które na co dzień walczą o ten sam rynek, mogą współdziałać. Szczególnie, gdy założone cele łatwiej jest osiągnąć współpracując, niż konkurując. W Zamku Cieszyn wierzymy, że ogniwem łączącym różne dyscypliny wiedzy i gospodarki może być design, a Śląski Klaster Dizajnu będzie pomostem ułatwiającym współpracę.

W przeprowadzonej w 2000 roku przez Instytut Badań Nad Gospodarką Rynkową analizie konkurencyjności regionów województwo śląskie zajęło 3. miejsce, było natomiast drugie pod względem tworzenia PKB. Wciąż trudno jednak uznać śląską gospodarkę za innowacyjną. Śląski Klaster Dizajnu ma przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności gospodarki regionalnej poprzez promowanie innowacyjnych rozwiązań. Ma ułatwić współpracę, czyli wymianę specjalistycznej wiedzy oraz promocję innowacji i nowych technologii, co mamy nadzieję zaowocuje wspólnymi projektami i wdrożeniami. Dwa strategiczne cele Klastra to: wspieranie powstawania nowych innowacyjnych produktów i firm oraz rozwój współpracy partnerskiej na rzecz innowacji.

Służyć temu ma bogaty program spotkań warsztatowych i seminariów informacyjnych, które poprowadzą europejskiej klasy specjaliści z różnych dziedzin, m.in. trendów panujących na świecie, zarządzania designem, prawa autorskiego, komercjalizacji technologii, budowania pozycji rynkowej, finansowania innowacji, strategii cenowych i marketingu oraz strategii rozwoju firmy. Dla wielu uczestników Klastra największą jego wartością będzie planowana promocja podczas Międzynarodowych Targów Designu w Mediolanie.

Projekt Śląski Klaster Dizajnu jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas