Designteka

wydarzenia

Smak przedmiotu

18.03.2014

W kwietniu „posmakujemy“ pomorskie produkty w Mediolanie.

Wystawa „Smak przedmiotu“ pod kuratelą grupy projektowej razy2 przedstawi produkty pomorskich projektantów w oryginalny, niekonwencjonalny sposób – poprzez ich zapach i smak…

(…)”Smak ma kształt” – powiedział, jednocześnie schylając się nad patelnię. „Chciałem aby smak tego kurczaka był spiczasty, a wyszedł niestety obły.” Spojrzał na mnie nadal się czerwieniąc. „To znaczy, on jest prawie kulisty”, podkreślił. „Nie mogę tego podać jeśli nie będzie miało kropek.” (…)

„Kiedy czegoś próbuję o intensywnym smaku, czuję to dokładnie w moich opuszkach palców, czuję wagę, teksturę, czy ten kształt jest zimny, czy ciepły, dosłownie wszystko – zupełnie jakbym dotykał przedmiotu.” Uniósł ręce. „Oczywiście tu nic nie ma.” Powiedział, patrząc na swoje dłonie. „To nie jest iluzja, ponieważ ja to odczuwam.”(…)

„Człowiek, który posmakował kształt”, fragment rozdziału I.
Richard E. Cytowic, M. D.
MIT Press 2003

Książka Richarda E. Cytowica, a w szczególności przytoczony fragment stał się podstawą do stworzenia koncepcji wystawy promującej projektantów z Pomorza, która w dniach 8-13 kwietnia prezentowana będzie w Mediolanie podczas Milan Design Week 2014. Wydarzenie co roku przyciąga tysiące wystawców i setki tysięcy zwiedzających z całego świata, którzy przez kilka dni trwania festiwalu oglądają dobre wzornictwo. Mediolan na tydzień zmienia się w stolicę designu, będącą nie tylko wizytówką najświeższych trendów, ale głównie miejscem spotkań i wymiany wiedzy projektantów, architektów i pasjonatów wzornictwa.

Centrum Designu Gdynia, jednostka wspierająca rozwój przemysłu kreatywnego na Pomorzu, wspólnie z grupą projektową razy2, wybrało 12 produktów z Pomorza, które zaprezentowane zostaną podczas Milan Design Week 2014. Pokażemy, że Pomorze to inkubator, w którym rozwijają się śmiałe przedsięwzięcia i unikatowe pomysły. Wybrane produkty to dorobek, między innymi, firm mieszczących się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, takich jak Aeonform – producent trumien i urn, zdobywca Creative Business Cup 2013 czy Flowair – producent nagrzewnic, zdobywca nagrody Dobry Wzór 2013. Zaprezentujemy również projekty takich firm jak Creme Cycles, Malafor, Grupa None, Interior Records, Siled, Studio 1:1, TABANDA, Witamina D projekt, oraz Studio LOKO we współpracy z Andervision.

Wystawa, której celem jest promocja pomorskich projektantów i firm z sektora kreatywnego, jest opowieścią o produktach w języku niewerbalnym. Każdy z przedmiotów zostanie zaprezentowany również w formie specjalnie skomponowanej potrawy. Pożywienie staje się syntetycznym i uniwersalnym przedstawieniem cech obiektu. Na wystawie będzie można swobodnie rozsmakować się m.in. w cieple grzejnika, szybkości roweru, świetle lampy ulicznej, wygodzie mebli, czy doświadczeniu dziecięcej zabawy.

To eklektyczne zestawienie smaku z przedmiotem ma również na celu podkreślenie szerokiego spektrum działań pomorskich projektantów i producentów. Na ekspozycji można obejrzeć produkty zarówno jednostkowe jak i produkowane w setkach egzemplarzy, wzbogacające wnętrze jak i techniczne – wszystkie zaprojektowane w interdyscyplinarnych zespołach.

Prezentacja twórczości pomorskich projektantów podczas Milan Design Week 2014 możliwa jest dzięki realizacji projektu „Wspieranie międzynarodowej aktywności przedsiębiorców z Pomorza poprzez udział w targach branżowych. Let’s EXPO! 2”, współfinansowanego przez Miasto Gdynię oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Po ekspozycji w Mediolanie, wystawa zostanie zaprezentowana w trakcie 7. edycji festiwalu Gdynia Design Days.

W dniach 8-13 kwietnia zapraszamy do „posmakowania“ pomorskich produktów w Loftino (Opificio 31) przy via Tortona 31 w Mediolanie, codziennie w godzinach 10-21.

Centrum Designu Gdynia
Organizator

Paulina i Jacek Ryń
Grupa Projektowa Razy2
Kuratorzy Wystawy

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas