Designteka

wydarzenia

Spotkanie z Januszem Kaniewskim

03.03.2010

Już 9 marca top designer – Janusz Kaniewski zawita do Łodzi i przeprowadzi wykład dla łódzkich studentów. Człowiek, który nadał twarz Ferrari, Lanci i w jedną noc stworzył koncepcję butów narciarskich, w których Hermann Maier zdobył Puchar Świata, poprowadzi warsztaty dla młodych, zdolnych łodzian. Jeden z nich będzie miał szansę na staż w Kaniewski Haute Design.

zapro_JK_awers

Wykład, którego będzie mógł posłuchać każdy związany ze środowiskiem artystycznym, zainteresowany zarówno sztuką projektowania jak i samą osobą wszechstronnego człowieka sukcesu, to część przewidzianej na marcowe popołudnie wizyty designera w Łodzi. 9 marca, o 14:30 w sali konferencyjnej Forum 76 Business Center Kaniewski opowie o swoich doświadczeniach, pokaże swoje projekty i wprowadzi w tajniki tej dziedziny sztuki. Podczas wykładu designer ogłosi konkurs na projekt lampy. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez mecenasa konkursu, zwycięzca otrzyma staż w pracowni artysty. Jednocześnie w butiku projektanta zostanie wystawiony prototyp projektu. Dwie dodatkowe prace otrzymają wyróżnienia.

Lekcja u człowieka renesansu

Wszyscy, stawiający pierwsze kroki w dziedzinie sztuki użytkowej, designie, nowoczesnej sztuce wizualnej mogą wziąć udział w konsultacjach, które artysta poprowadzi zaraz po wykładzie. Warunkiem udziału w nich jest przesłane do 3 marca na adres info@virako.pl portfolio. W jego skład powinien wchodzić opis projektu oraz zdjęcia lub rysunki w formatach JPG lub PDF na nie więcej niż 12 stron. Plik nie może przekraczać 10 MB. Warto pamiętać, że według projektanta „dobry projekt to taki, który da się opowiedzieć w jednym zdaniu”. Janusz Kaniewski przeprowadzi warsztaty, które będą okazją do dyskusji z top designerem na temat nadesłanych prac, otrzymania cennych uwag i wskazówek i rozmowy na temat sztuki designu.

Wielki świat designu

Janusz Kaniewski jest wykładowcą Royal College of Art w Londynie, turyńskiej ASP i Istituto Europeo di Design, gościnni wykładał także na polskich uczelniach w Gdyni, Warszawie i we Wrocławiu. W tym roku artysta rozpoczął pierwsze, autorskie warsztaty które są zalążkiem szkoły Designu. W styczniu doczekał się otworzenia swojej pierwszej galerii przy ul. Mokotowskiej 51, a w planach ma także kolejne butiki – galerie w Wiedniu, Paryżu, Turynie i Wenecji.

foto

Janusz Kaniewski foto. Jacek Poreba

Swoją karierę rozpoczął od studiów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, skąd przeniósł się do Włoch. Został tam wyłowiony przez Pininfarina, włoskie biuro projektowe specjalizujące się w tworzeniu samochodów koncepcyjnych i poszukujące młodych talentów. Odtąd rozpoczęła się jego współpraca z największymi koncernami samochodowymi na świecie. Jest specjalistą od „nadawania wyrazu twarzy” takim markom jak Lancia, Ferrari czy Honda. Jako przedmiot swoich projektów wybrał obszary dla człowieka najbardziej emocjonalne i zarazem nieracjonalne. Pomysł butów narciarskich Rossignol mistrza świata Hermanna Maiera powstał w jedną noc – buty wygrały Puchar. Niewątpliwą receptą na sukces tego „człowieka renesansu” jest jego umiejętność połączenia użyteczności produktu z jego niepowtarzalnym charakterem i jego twarzą.

Janusz Kaniewski przyjeżdża do Łodzi na spotkanie ze studentami kierunków: wzornictwa, projektowania na łódzkiej ASP i architektury na Politechnice, by oprócz podzielenia się zdobytym doświadczeniem i zainspirowania swoją pracą opowiedzieć o tym, że najważniejsze jest czerpanie z niej przyjemności i świadomość, że „rzeczy przede wszystkim powinny być piękne”.

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas