Designteka

miejsca

Starbucks Reserve w Polsce

10.06.2012

6 czerwca Wrocławiu została otwarta pierwsza kawiarnia Starbucks Reserve w Polsce. Jest to trzecie po Amsterdamie i Moskwie tego typu miejsce w Europie kontynentalnej. Starbucks Reserve to unikalny koncept, który nieco różni się od tradycyjnych kawiarni Starbucks nie tylko ofertą, ale również wyjątkowym wystrojem wnętrza.

Kawiarnia Starbucks Reserve znajduje się przy ulicy Oławskiej 1/1 (przy skrzyżowaniu z ulicą Świdnicką), w pobliżu wrocławskiego rynku, w miejscu gdzie mieściła się zabytkowa, XIX-wieczna kamienica „Jęczmienny Narożnik”. W latach 1897-1919 na parterze budynku działała Piwiarnia Strzelińska, bardzo popularne wśród mieszkańców Wrocławia miejsce spotkań. Kawiarnia ma powierzchnię 187 m2 , składa się z dwóch pomieszczeń i oferuje 41 miejsc siedzących. Goście nowego lokalu mogą delektować się swoim ulubionym napojem także w zewnętrznym ogródku o powierzchni około 63 m2.

Koncept Starbucks Reserve charakteryzuje oferta najwyższej jakości kaw ziarnistych oraz tzw. stanowisko „slow coffee”, gdzie goście mogą otrzymać kawę zaparzaną na dwa sposoby – w ekspresie tłokowym, tzw. French Press, oraz w ekspresie przelewowym typu pour over – oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o kawie. Wszystkie kawiarnie Starbucks Reserve wyróżnia unikalny wystrój wnętrza – z jednej strony nawiązujący do kolonialnych sklepów z kawą, herbatą i przyprawami, a jednocześnie nowoczesny i uwzględniający lokalny koloryt, dzięki czemu idealnie wpisują się one w otoczenie.

Podobnie został urządzony nowy lokal Starbucks Reserve we Wrocławiu. Utrzymane w stylu lat 50-tych witryny zapewniają dostateczne doświetlenie pomieszczeń, a także świetny widok na rynek. Transparentna konstrukcja wsporcza witryn oraz odpowiednio dobrane ramy o charakterze przemysłowym wzmacniają poczucie ciągłości przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz kawiarni. Wejście od ulicy Oławskiej zostało wyeksponowane poprzez okładzinę z metalu wykonaną przy użyciu tradycyjnych metod metalurgicznych. Dzięki temu elewacja idealnie komponuje się z otoczeniem. Oryginalna wysokość pomieszczeń została podkreślona przez zlokalizowane za barem, sięgające sufitu szafki w stylu kupieckim, wykonane z oryginalnych masywnych elementów dębowych oraz dodatkową szklaną ściankę. Zastosowanie metalowych ram okiennych czy odsłoniętych metalowych kanałów wentylacyjnych nadaje wnętrzu nieco industrialny charakter, wnosząc do niego akcent modernistyczny.

W sali wypoczynkowej, pomiędzy wyeksponowanymi, oryginalnymi kolumnami z surowego betonu, znajduje się długi stół przeznaczony dla gości, którzy będą chcieli spędzać czas w kawiarni w większym gronie. Jego blat został wykonany z elementów odzyskanych z ręcznie malowanych skrzyń śląskich z przełomu XIX i XX wieku, które były przeznaczone na zniszczenie. W sali tej znajduje się też kominek, przy którym można odpocząć w wyjątkowo przytulnej atmosferze. Klienci mogą delektować się swoją ulubioną kawą, siedząc w wygodnych fotelach w stylu z lat 50-tych i 60-tych. Szczególną uwagę warto zwrócić na słynne krzesła Diamond Chairs zaprojektowane przez włoskiego projektanta Harry’ego Bertoia oraz krzesła znanych amerykańskich projektantów, Charlesa i Ray Eamesów. Na ścianach kawiarni znajdują się informacje o regionach uprawy kawy oraz stopniach jej palenia namalowane ręcznie przez lokalnego artystę.

Projektanci wnętrza pierwszej w Polsce kawiarni Starbucks Reserve starali się utrzymać równowagę pomiędzy tym, co oryginalne i autentyczne a tym, co nowe. Dzięki takiemu połączeniu udało się stworzyć unikalną atmosferę, która sprawia, że delektowanie się kawą jest jeszcze przyjemniejsze.

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas