Designteka

wydarzenia

Tkanina – szara eminencja designu

29.04.2016

Projektowanie z udziałem tkanin, możliwości i potencjał tekstyliów – to oś przewodnia nowego cyklu Fabric Design, który będzie miał swoją premierę w Concordii Design.

Kuratorką projektu jest ekspertka w dziedzinie tkanin Małgorzata Bernady. 11 maja o godzinie 17 na inauguracyjnym cykl wykładzie będzie można zapoznać się z trendami w branży tekstylnej, a podczas warsztatów dla profesjonalistów i amatorów, poeksperymentować użycie tkanin w praktyce.

Fabric Design – przestrzeń merytoryczna

Tkanina to cicha bohaterka każdego dnia, widoczna, ale nieuświadomiona obserwatorka codzienności, szara eminencja designu. Najnowszy cykl Fabric Design powstał z potrzeby pokazania potencjału projektowego i użytkowego, jaki na co dzień stwarza ten wszechstronne tkackie tworzywo. Tkanina może być narzędziem pracy nie tylko projektantów, producentów i naukowców, ale również materiał artystycznej ekspresji artystów oraz innowatorów.

Każde spotkanie z cyklu Fabric Design będzie miało swój temat przewodni – premierową edycję poświęcono trendom w branży tekstylnej. 11 maja o godzinie 17:00 kuratorka i pomysłodawczyni projektu Małgorzata Bernady opowie o użyciu tkanin w przemyśle, medycynie, motoryzacji, a także o sposobach ich barwienia, przetwarzania, recyklingu, upcyclingu i redesignu. Poruszy m.in. temat tkanin inteligentnych i ich interakcji z tworzywem, reusingu, resources, nadruków typograficznych, 3d printingu, efektów gradientowych, elektroniki i światła w tekstyliach, DIY i projektowania fair trade.

Warsztaty ramach cyklu będą dotyczyły najważniejszych tekstylnych trendów. Uczestnicy będą mogli stworzyć swoje własne wzory – panele tkaninowe wykorzystując materiały odpadowe, przekonać się, czym jest recykling nadając drugie życie bawełnianym koszulkom lub wystemplować swój własny wzór na tkaninie. Wśród propozycji są warsztaty zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów i dzieci.

Fabric Design to nie tylko wykłady i warsztaty, ale również planowane wystawy, okazja do networkingu i integracji środowiska. Pomimo swojego specjalistycznego charakteru wydarzenie jest skierowane nie tylko dla osób, które świat tkanin i designu znają od kuchni – do udziału w spotkaniach Concordia Design zaprasza zarówno profesjonalistów jak i amatorów-fascynatów. Organizatorzy deklarują różnorodność tematyczną i spojrzenie na tkaniny z różnych perspektyw: artystycznej, technologicznej i kulturotwórczej.

Tkanina – idea i konteksty

Cykl Fabric Design organizowany przez poznańskie centrum designu Concordia Design to kontynuacja idei pierwszego w Polsce Festiwalu Tkanin, który odbył się w listopadzie 2014 roku. Kuratorką i pomysłodawczynią obu projektów jest Małgorzata Bernady – z wykształcenia historyczka sztuki, od lat zajmująca się wnętrzarstwem i stylizacjami. Tkanina jest jej żywiołem: interesują ją konteksty jej użycia – od artystycznych po naukowe. Dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu rozumie wszystkie zależności, potrzeby i możliwości w tekstylnym świecie. Analizuje trendy, interesują ją nieoczywiste konteksty użycia tkanin – prowadzi zajęcia ze studentami, dorosłymi i dziećmi.

W 2014 roku Małgorzata Bernady postanowiła stworzyć pierwszy polski Festiwal Tkanin, który w zgromadził w Concordii Design profesjonalistów i entuzjastów tkanin. Do udziału w wydarzeniu kuratorka zaprosiła znakomitości z całego świata: m.in. Aleksandrę Gacę, dr Dorotę Taranek, Andre Stebensa, dra Andrew Hebdena i francuski duet performatywny ID Textile.

Sukces Festiwalu Tkanin jest gwarantem jakości nowego cyklu Fabric Design – organizatorzy podkreślają, że zadbają o wysoką wartość merytoryczną spotkań i zapewnią szerokie podejście do tematu. Podczas kolejnych edycji mowa będzie m.in. o barwieniu tkanin, nowych technologiach oraz wykorzystywaniu tekstyliów w innych branżach.

Program I edycji:

11.05, godz. 17.00, wykład otwierający: "Tkaniny i trendy", prowadząca: Małgorzata Bernady

14.05, godz. 11.00 – 13.30, warsztat "Ekran tkaninowy dla każdego", prowadzenie: Monika Rak, School of Form

14.05, godz. 14.30 – 17.30, warsztat "Ekran tkaninowy dla profesjonalistów", prowadzenie: Monika Rak, School of Form

14.05, godz. 15.30 – 17.30, “Barwimy tkaniny. Stemplujemy chustę” – warsztaty dla dorosłych z Natalią Całus

14.05, godz. 15.30 – 17.30, “Drugie życie T-shirtu” – warsztaty dla dorosłych z Anną Jakubowską

15.05, godz. 10.00 – 11.30, “Barwimy tkaniny. Stemplujemy chustę”- warsztaty dla dzieci z Natalią Całus

Szczegółowy plan na www.concordiadesign.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas