Designteka

wnętrza

Tkaniny Italvelluti w hotelu andel`s

23.02.2010

Tkaniny Italvelluti znalazły niezwykle interesujące zastosowanie we wnętrzach otwartego w ubiegłym roku, luksusowego, designerskiego hotelu andel`s w Łodzi.

Tapicerowane nimi meble, wraz z elementami starych maszyn włókienniczych, pozwoliły stworzyć w atrium hotelu klimat nawiązujący do hali tekstylnej manufaktury, która kiedyś tam się mieściła.

Stare maszyny tkackie przypominają o historii tego miejsca

4-gwiazdkowy deluxe design hotel andel’s Hotel Łódź mieści się w budynku dawnej przędzalni przedsiębiorstwa tekstylnego Izraela Poznańskiego – w bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Manufaktura. Prace renowacyjne prowadzone były pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. Hotel stanowi wyjątkowe połączenie historycznego budynku z nowoczesną architekturą i niepowtarzalną stylistyką – za jego projekt odpowiadały połączone zespoły pracowni architektonicznych Jestico + Whiles oraz OP Architekten.

Hotel andel’s w Łodzi odzwierciedla na wielu poziomach historyczny kontekst otoczenia. Z dawnej manufaktury – budynku przędzalni przedsiębiorstwa tekstylnego Izraela Poznańskiego – po starannej renowacji zabytkowego budynku z czerwonej cegły powstał nowoczesny hotel. Historyczne mury skrywają mieszankę nowoczesnej i wysublimowanej architektury, indywidualności i funkcjonalności, uzyskaną dzięki niebanalnym połączeniom kolorystycznym mebli, tekstyliów, rzeźb i innych dzieł sztuki.

Atrium hotelu andel's z meblami tapicerowanymi tkaninami italvelluti

Architekci wykorzystali również elementy dawnych maszyn włókienniczych, umieszczając je w przestrzeni hotelowego atrium, tak, by ta swoista instalacja przypominała hotelowym gościom o historii tego miejsca. W klimat tekstylnej fabryki wpisują się także świetnie meble wypoczynkowe, tapicerowane tkaninami Italvelluti z kolekcji Bolliwood. Ich oryginalne formy budzą skojarzenia z gigantycznymi szpulami i belami przędzy, a kolorowe pachworkowe wzory ożywiają przestronne, nieco surowe wnętrze. To znakomity przykład kreatywnego wykorzystania tkanin Italvelluti w projekcie wnętrza.

Wkrótce po otwarciu hotel andel’s w Łodzi otrzymał 3 prestiżowe nagrody w dziedzinie architektury, designu oraz projektów deweloperskich, w tym wyróżnienie w konkursie European Hotel Design Award 2009 w kategorii najlepszej adaptacji istniejącego budynku na potrzeby hotelu.

O Italvelluti (www.italvelluti.it):

Od momentu swojego powstania w 1968 roku firma Italvelluti zdobyła znakomitą reputację w branży tekstylnej, reputację zbudowaną dzięki utrzymaniu wysokich standardów jakości i zdolności do szybkiego przyswajania wszelkich osiągnięć technologicznych, przy równoczesnym zachowaniu ducha rzemiosła oraz bezpośredniego i spersonalizowanego stylu zarządzania. Założycielami firmy Italvelluti byli Silvio Massi i Adolfo Verniani. Dziś Italvelluti zatrudnia 80 pracowników, a jej główna siedziba mieści się w toskańskim miasteczku Montemurlo, w prowincji Prato, znanej od stuleci z produkcji tkanin i będącej drugim co do wielkości – po okolicach Mediolanu – ośrodkiem przemysłu tekstylnego we Włoszech.

Jednym z kluczowych kierunków rozwoju Italvelluti jest tworzenie wyrafinowanych, nowoczesnych tekstyliów. Od ponad 15 lat firma pracuje z największymi nazwiskami w dziedzinie projektowania tkanin – m.in. Mauro Lipparinim, Laurą Galleti, Claudio Nicollim. Italvelluti było pierwszą firmą, która wypromowała pojęcie „kolekcji” w dziedzinie tkanin dekoracyjnych. Stale dba o jakość swoich wyrobów, ciągły postęp technologiczny oraz atrakcyjne wzornictwo. Dowodem na to mogą być chociażby innowacyjna tkanina Flairmagic łącząca walory estetyczne z zaletami funkcjonalnymi.

Ekspansja na rynki międzynarodowe stała się przyczyną powstania dwóch zagranicznych oddziałów firmy: Italvelluti Hiszpania oraz Italvelluti Polska. Międzynarodowa skala działalności daje firmie globalną perspektywę w dziedzinie produkcji oraz szybkiego reagowania na rynkowe zmiany . Italvelluti Polska rozpoczęło działalność w 1999 roku jako polsko-włoska spółka. Od 2001 roku obejmuje swoimi działaniami również teren Ukrainy, a od 2003 – Czech i Słowacji. Polski oddział może poszczycić się bardzo dynamicznym rozwojem i rokrocznym wzrostem sprzedaży rzędu 30 %. Italvelluti Polska jest także liderem na polskim rynku jeśli chodzi o jakość serwisu: firma ta jako pierwsza wprowadziła, będący dziś standardem wśród dostawców tkanin tapicerskich, system sprzedaży tkanin na metry.

W 2007 roku firma przeniosła się do nowo wybudowanej siedziby w Podegrodziu koło Nowego Sącza. Niemal 3 tys. m2 powierzchni, oryginalny projekt architektoniczny oraz najnowocześniejsze rozwiązania magazynowe i informatyczne – takim zapleczem nie może pochwalić się żadna z działających na polskim rynku firm oferujących tkaniny tapicerskie i dekoracyjne.

Firma Italvelluti Polska posiada w bieżącej ofercie ponad 2500 tys. rodzajów tkanin – wiele z nich to produkty specjalistyczne, np. spełniające wymogi zastosowania w obiektach kontraktowych lub w meblach ogrodowych.

Źródło i zdjęcia: www.profundo.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas