Designteka

wydarzenia

TOP DESIGN award rozdane!

07.03.2012

W dniu 5 marca 2012 roku podczas wernisażu arena DESIGN 2012 zostały ogłoszone wyniki konkursu TOP DESIGN award. Jurorzy – eksperci w zakresie designu, przedstawiciele świata nauki, instytucji, mediów oraz praktycy – postanowili uhonorować prestiżowymi statuetkami 5 produktów.

Celem konkursu TOP DESIGN award, który w tym roku odbył się po raz czwarty, było zbudowanie wśród producentów z różnych branż świadomości potrzeby współpracy z wykwalifikowanymi projektantami w kreowaniu nowych wzorów przemysłowych. U podstaw konkursu legło przekonanie, że dobrze zaprojektowane produkty pozwalają przedsiębiorstwom osiągnąć przewagę konkurencyjną.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział kilkadziesiąt produktów, spośród których w pierwszym etapie konkursu wytypowano 17 finalistów. Wszystkie produkty, które przeszły preselekcję jury pod przewodnictwem Janusza Kaniewskiego, można było zobaczyć w dniach 5-8 marca na wystawie TOP DESIGN zorganizowanej w ramach wydarzenia arena DESIGN w Poznaniu.

Decydujące spotkanie jury, któremu tym razem przewodniczył francuski projektant Francois Azambourg, odbyło się w pierwszym dniu wystawy, tj. 5.03.2012. Po kilkugodzinnych oględzinach wszystkich produktów i zapoznaniu się ze szczegółową dokumentacją techniczną jury podjęło decyzję o nagrodzeniu pięciu zdecydowanie wyróżniających się pod względem wzornictwa produktów.

Oto lista laureatów konkursu TOP DESIGN award 2012:

Fotel bujany / producent: Kettal, projekt: Patricia Urquiola

GRUPA TEMATYCZNA: przestrzeń domowa

Fotel bujany charakteryzuje się połączeniem aluminiowej konstrukcji i rewolucyjnego trójwymiarowego włókna, Nido d’Ape, z jego wyjątkowymi cechami. Jest to mikro-reprodukcja włókna organicznego: filtru kawowego, widzialnego pod mikroskopem. Poszukiwanie połączenia naturalnych wzorców w zastosowaniu w uprzemysłowionym świecie. I tak powstaje włókno, innowacyjne zarówno pod względem stylu i faktury zastosowanej jako warstwa powlekająca aluminiowa konstrukcje foteli, sof, i krzeseł bujanych. Warstwa wykonana jest z potrójnie grubego trójwymiarowego splotu.

system BLUE® CHILLED & SPARKLING 31323000 / producent: GROHE, projekt: Paul Flowers

GRUPA TEMATYCZNA: kuchnia

System Blue® filtruje wodę, schładza ją do odpowiedniej temperatury pomiędzy 4°C a 10°C i serwuje niegazowaną, lekko gazowaną lub gazowaną wodę prosto z baterii. System ten łączy atrakcyjny wygląd stylowej baterii z wysokiej jakości filtrem, schładzarką i saturatorem.

sauna VITRIUM / producent: Klafs, projekt: Klafs GmbH

GRUPA TEMATYCZNA: łazienka, wellness

Projekt sauny z czystego szkła. Sauna VITRIUM elegancko otwiera się na przestrzeń. Zalety: niewidocznie prowadzone oświetlenie i przewody sterownicze, widoczne konstrukcje leżanek, ergonomicznie zoptymalizowane leżanki, wyróżniona nagrodą IF Design Award Gold, koncepcyjne oświetlenie jako gwieździste niebo, szkło, stal nierdzewna i aluminium – materiały wielokrotnego użytku – kojarzą się z recyklingiem, wspaniałomyślnością oraz czystością.

tramwaj TRAMINO / producent: Solaris, projekt: Jens Timmich

GRUPA TEMATYCZNA: motoryzacja i transport publiczny

Tramino to w 100% niskopodłogowy tramwaj składający się z pięciu członów. Trzy sekcje tramwaju osadzone są na wózkach z czego dwa z nich są wózkami napędowymi. Wysokość podłogi tramwaju nad główką szyny to zaledwie 350 mm. We wnętrzu tramwaju nie ma żadnych stopni. Tramino może zabrać na pokład do 229 osób z 48 na miejscach siedzących. Dzięki zamontowaniu w tramwaju na ścianach bocznych specjalnych szyn, do których mocowane są siedzenia układ miejsc siedzących może być w łatwy sposób zmieniony w zależności od potrzeb przewoźnika.

wzór cyfrowy PAINT SPLATTER / producent: Shattdecor, projekt: dział Design Schattdecor AG pod kierownictwem Claudii Kuechen

GRUPA TEMATYCZNA: wyposażenie wnętrz

Paint Splatter – to przykład na to jak pozorny chaos, podłoga w pracowni malarskiej, może stać się inspiracją do powstania dekoru. Paint Splatter to interpretacja plam, zacieków oraz smug po farbie na powierzchni surowego papieru. Dekor doskonale oddaje charakter zużytego materiału, który jest unikatowy i nacechowany artystycznym działaniem. We wnętrzach może prezentować się szczególnie ciekawie w połączeniu z innymi surowymi materiałami, nadgryzionymi zębem czasu, takimi jak cegła, czy stal.

Wszystkie nagrody TOP DESIGN award są nagrodami równoważnymi. Produkty będzie można obejrzeć podczas największych imprez wystawienniczych odbywających się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, będących organizatorem konkursu.

Więcej na www.arenadesign.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas