Designteka

TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne

26.06.2013

ż 11 gabinetów dentystycznych będzie rywalizowało w tym roku w plebiscycie TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne. Konkurs co roku nagradza najlepiej zaprojektowane wnętrza placówek stomatologicznych. W tym roku o tytuł najlepszego rywalizują ośrodki stomatologiczne z Warszawy, Radomia, Katowic, Gdańska, Olsztyna i Piaseczna. O wyborze najlepiej zaprojektowanego gabinetu zadecydują architekci, projektanci wnętrz, dziennikarze i przedstawiciele środowisk medycznych. Zwycięzcę poznamy już we wrześniu. Organizatorem plebiscytu jest magazyn „Dobre Wnętrze” i Dental Depot Wasio.

Gabinet z lampą jak krople rtęci na ścianie, klinika jak redakcja magazynu mody i taka, w której znajdziemy elementy arteterapii. Do tego wnętrza anxiety-free, inspirowane kosmosem, gabinety zaprojektowane z myślą o dzieciach, a nawet wnętrza kształtowane światłem. Architekci projektujący gabinety stomatologiczne prześcigają się w pomysłach na bezstresowe i przyjazne pacjentowi wnętrza. Powód? Jak pokazują badania, im mniej gabinet stomatologiczny przypomina szpital, tym chętniej podejmujemy się leczenia. Poznaj najciekawsze rozwiązania projektowe w 11 gabinetach z całej Polski, nominowanych w tym roku do TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne.

Arteterapia i Boticelli koją nerwy

- Face-Clinic NZOZ Centrum Leczenia Wad Zgryzu z Warszawy

To co wyróżnia klinikę Face-Clinic to zastosowanie we wnętrzu elementu arteterapeutycznego. Wszystko za sprawa reprodukcji obrazu Sandro Botticellego „Narodziny Wenus”, który znajduje się w centralnym punkcie poczekalni. Obraz ten został zamieniony na czarno – białą grafikę, wkomponowującą się w proste zestawienia kolorystyczne ścian. Grafika jednak nie znalazła się na ścianie bez powodu. Jak udowodnili naukowcy z University of Westminster zwykłe podziwianie obrazów mistrzów może obniżyć poziom hormonu stresu nawet o 32 proc.

Dentysta jak galeria sztuki –

Duda Clinic Implantologia i Stomatologia Estetyczna z Katowic

Gabinet może przypominać także galerię sztuki. Tak jest w Katowicach. Wnętrze Duda Clinic przypomina bardziej nowoczesną galerię, niż stomatologa. Centralnym punktem kliniki jest czarny kontuar recepcji, którego zwarta bryła przyciąga uwagę już od samego wejścia. Kolory we wnętrzach ograniczono do bieli i czerni, które przełamują lśniące elementy z chromu. Jedną ze ścian z kolei oddano najmłodszym pacjentom, którzy po każdej wizycie mogą przyłączyć się do tworzenia muralu z odciśniętymi rękami w roli głównej. Nie zabrakło tutaj także „killerów” design. W holu znajduje się lampa w kształcie kropli rtęci, zaprojektowana przez Rossa Lovegrove, projektanta m.in. iMac Apple.

Światło podpowiada na co patrzeć –

Specjalistyczna Praktyka Stomatologiczna Izabela i Andrzej Sokołowscy z Olsztyna

Światłem i klimatem SPA ze stresem pacjenta od lat w Olsztynie także małżeństwo Sokołowskich. Wnętrze ich gabinetu w całości kształtowane jest światłem. Dzięki zastosowaniu specjalnego, punktowego oświetlenia, podpowiadają oni pacjentowi na co powinien zwracać uwagę w gabinecie, a co powinien omijać jego wzrok, aby uniknąć dodatkowych stresów. W zrelaksowaniu się przed wizytą mają pomagać także widoki Warmii i Mazur na ścianach poczekalni. – Zastosowanie kierunkowych źródeł światła dało możliwość bardzo selektywnego wyłaniania elementów niczym w profesjonalnej galerii. Dzięki czemu zaciemniono w gabinecie elementy budzące niepokój pacjenta. Cała uwaga skupia się natomiast na kwiatach i dekoracjach na ścianach.

 

Specjalny gabinet dla dzieci

– NZOZ Centrum Stomatologiczne Euro Dent lek. stom. Paweł Andres z Gdańska

Euro Dent stworzył specjalny gabinet, w którym leczeni są wyłącznie najmłodsi pacjenci. W gabinecie białe ściany zamieniono na zielone ze wzorem różowej i niebieskiej małpki – mają one bawić, ale także odwracać uwagę od sprzętu medycznego. Podobnie, jak specjalnie dobrane maskotki. We wnętrzu można znaleźć dziesiątki zabawek, które dziecko może przytulić podczas zabiegu. A dla dorosłych?

Architekci zastosowali zróżnicowane kolory ścian i przytłumili światło. Wizytę w gabinecie umila muzyka w poczekalni, a także wszelkie rozpraszacze np. ekrany plazmowe.

Gabinet anxiety free

- Smile Makers – Praktyka Dentystyczna Beata Szwarc i Paweł Cichosz w Warszawie

Smile Makers to jeden z nielicznych w Polsce gabinetów „anxiety free”, czyli wolnych od stresu. W placówce zamiast białych ścian, są drzewa, zamiast ciszy, relaksująca muzyka. Gabinety zostały tak usytuowane, żeby wchodząc do kliniki nie rzucały się w oczy, powodując automatyczną projekcję w wyobraźni samego zabiegu. W całym wnętrzu przytłumiono światło, tak jak robi się to w restauracjach. Zamiast zwykłych drzwi, wszędzie są szklane, przez co pacjent nie czuje się zamknięty w klaustrofobicznym pomieszczeniu.

Toskański klimat u dentysty

- Specjalistyczna Praktyka Lekarska Elżbieta Sujka z Olsztyna

Czy gabinet stomatologiczny może przypominać włoską willę znad jeziora Como? Olsztyński gabinet całkowicie zrezygnował z dentystycznych kolorów, czyli zielonego i niebieskiego, na rzecz szarości i beżów. Dzięki zastosowaniu przeszkleń i luster w gabinecie zminimalizowano także konieczność stosowania sztucznego, rażącego światła, na rzecz naturalnego. Śródziemnomorski klimat podkreślono także zastosowanymi materiałami – ceramiką, chromowanymi powierzchniami, marmurem i szkłem, oraz postarzonymi donicami, takimi samymi, jakie znajdujemy w Toskanii.

Strefa chilloutu u dentysty

- Dental Salon z Wrocławia

Wnętrze jest mało kliniczne. Nie ma w nim dominującej bieli, są za to niespotykane u dentysty beże, wenge i fiolety, które w koloroterapii wpływają pozytywnie na poziom stresu. Zamiast zwykłych rażących i drażniących oczy lamp, mamy np. lampy przypominające krople rtęci spadające z sufitu. Poczekalnię natomiast zamieniono w strefę chilloutu z sofami, poduchami i fotelami, zamiast zwykłych twardych krzeseł. Wszystko ma rodzić skojarzenia ze spokojem, pozwolić zrelaksować się przed zabiegiem.

Egzotyczny klimat dalekiego wschodu

- Gabinet Dentystyczny Albadent z Rzeszowa

Zamiast bieli, kolor drewna wenge, a zamiast szarości, brązy, do tego motywy podróżnicze – grafiki z chińskimi wojownikami, rzeźby koni, olbrzymi zegar w poczekalni i niezwykłe naszyjniki, zamknięte w gablotach-ramach. Wnętrze przywołuje na myśl podróże i egzotyczne klimaty. Całość utrzymana jest w eleganckiej kolorystyce, na którą składają się beże naturalnego kamienia i płytek ceramicznych, akcenty drewna w kolorze wenge oraz delikatne srebrne dodatki.

Gabinet dla wzrokowców

- SILVER DENTAL CLINIC z Piaseczna

W Silver Dental Clinic postanowiono połączyć klimat SPA i galerii sztuki. W efekcie powstało wnętrze. w którym współgrają ze sobą nowoczesne wzornictwo i medycyna. Widać to zwłaszcza w pomysłach na odciąganie uwagi pacjenta. Siadając w fotelu Silver Dental Clinic pacjenci zamiast patrzeć w biały sufit, mogą oglądać gigantyczne kolorowe kwiaty na podświetlanym suficie. Takich elementów skupiających uwagę jest więcej. W klinice całkowicie zrezygnowano z mocnego światła w poczekalni na rzecz stonowanego. Przygaszono także kolory ścian, wprowadzając barwy znane z salonów SPA, W poczekalni pojawia się także ciepłe drewno, ceramika i egzotyczne drewno.

Gra kosmicznymi kolorami

- Gabinet Stomatologia Estetyczna drwyszkowski.pl z Gdyni

Zamiast zwykłych kolorów, kolory kosmosu. To pomysł projektantów gdyńskiego gabinetu dr Wyszkowskiego. Przełamali oni zimną biel ścian, abstrakcyjnymi zestawieniami kolorów, które pacjentowi mają kojarzyć się bardziej z wizytą w planetarium i atlasem nieba, niż dentystą. Kolory tak dobrano, żeby nie drażniły, a jednocześnie powiększały przestrzeń gabinetu. We wnętrzach dominuje więc biel z mocnymi akcentami w postaci błękitów, fioletów, zieleni i koloru pomarańczowego. Poczekalnia utrzymana jest w stonowanych beżowo-białych barwach.

Soczyście kolorowe detale

- Klinika Stomatologii Estetycznej i Implantologii INTERDENTAL dr Katarzyna Kargol-Kuszewska

Radomski gabinet postawił z kolei na kontrast, zamiast wyciszać kolory, wyostrzył je. W klinice zamiast bieli, dominują soczysto owocowe barwy, w poczekalni nie ma krzeseł, są sofy, światło jest punktowe, nie ma tradycyjnych jarzeniówek. We wnętrzach gabinetów i pracowni diagnostycznej dominują jasne barwy, meble i oświetlenie wypływające z delikatnych lampionów. Szczególną uwagę zwraca równowaga pomiędzy kształtem i kolorem unitów stomatologicznych, a otaczającymi ich meblami, których lakierowane, jasne fronty i soczysto-owocowe kolory blatów tworzą jedną harmonijną przestrzeń.

Konkurs TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne odbywa się już po raz trzeci. Zwycięzców poznamy podczas gali w Krakowie już we wrześniu.

Więcej na www.tdgs.pl

 

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas