Designteka

wydarzenia

TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ

28.06.2013

Pierwszy w Polsce koncert YOKO ONO i Thurstona Moore’a oraz koncert z okazji 35-lecia słynnej amerykańskiej wytwórni płytowej Varèse Sarabande to jedne z najbardziej spektakularnych wydarzeń tegorocznej edycji TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ 2013. Międzynarodowe święto filmu i muzyki, stworzone 3 lata temu przez kompozytora Jana A.P. Kaczmarka, odbędzie się w tym roku od 2 do 9 sierpnia w Poznaniu oraz Instytucie Rozbitek. Filary programu festiwalu, który w 2012 r. zgromadził w stolicy Wielkopolski ponad 41 tysięcy osób, to ambitny program filmowy z jedynym w Polsce cyklem Kina Kulinarnego, przygotowanym we współpracy z Festiwalem Berlinale, Master Classes, prowadzone przez uznanych twórców z Europy i Hollywood. Młodzi kompozytorzy z całego świata po raz trzeci zmierzą się w unikalnych konkursach kompozytorskich, a w samym centrum miasta stanie ponownie wyjątkowe Kino Łóżkowe. Imprezę zainauguruje uroczysta, transmitowana na żywo przez TVP Gala Otwarcia, która odbędzie się w Auli UAM.

TRANSATLANTYK jest festiwalem idei, który używa siły filmu i muzyki do ich propagowania. Transatlantyk jest pierwszym festiwalem, który określa się jako GLOKALNY, czyli silnie związany z miejscem, jednocześnie mając globalne aspiracje, świadomość i kontekst. Aby uhonorować tych, którzy dzięki swojej glokalnej pracy realnie zmieniają oblicze współczesnego świata, festiwal co roku przyznaje nagrodę TRANSATLANTYK Glocal Hero Award. Podczas tegorocznej edycji to wyróżnienie odbierze Yoko Ono, legendarna artystka i zasłużona działaczka na rzecz pokoju na świecie. Wręczenie TRANSATLANTYK Glocal Hero Award odbędzie się podczas ceremonii zamknięcia festiwalu, 8 sierpnia, w Auli UAM. Dzień wcześniej Yoko Ono oraz ex-lider Sonic Youth Thurston Moore zagrają w tym samym miejscu wspólny koncert.

Wszystkie wydarzenia TRANSATLANTYK FESTIVAL odbędą się w Poznaniu oraz Instytucie Rozbitek w wielkopolskiej wsi Rozbitek w gminie Kwilcz. Filmy będą wyświetlane na ekranach Multikina 51, Kina Muza oraz Kina Pałacowego w Centrum Kultury ZAMEK. Oprócz seansów filmowych w programie festiwalu znajdą się także koncerty muzyki filmowej, Dwa międzynarodowe konkursy dla młodych kompozytorów, imprezy w Klubie Festiwalowym, panele dyskusyjne oraz Transatlantyk Master Classes.

Tegoroczny program filmowy obejmie ponad 150 filmów, w 21 sekcjach: Transatlantyk Panorama, Transatlantyk Docs, Kino Kulinarne, Kino Drogi „Škoda. Wiesz co dobre!”, Mobilne Kino Škoda, Sundance na Transatlantyku, Kino Łóżkowe, Filmowa Droga Mistrza, Transatlantyk Konfrontacje, Nowe Kino Niemieckie, Nowe Kino Skandynawskie, Oscar 2013 – nominacje dla dokumentów pełnometrażowych, Transatlantyk Eko, Ekstaza i mdłości:Kino Klasy B, Transatlantyk Art, Poza Gatunkiem: Superbohater, Sacrum w kinie, Sezon, Kino rowerowe, Transatlantyk dla dzieci oraz Pokazy specjalne.

Widzowie TRANSATLANTYKU zobaczą film, który zdobył Złego Lwa na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji „Pietę” Kim Ki-Duka. Na poznańskiej imprezie będzie można obejrzeć też „Pozycję dziecka” Calina Petera Netzera, zwycięzcę tegorocznego Berlinale, oraz nowe filmy wybitnych europejskich twórców: Kena Loacha („Spirit of 45”) i Marco Bellocchio („Śpiąca królewna”). W zupełnie nowej sekcji Sundance na Transatlantyku zostaną pokazane najważniejsze premiery z ostatniej edycji amerykańskiego festiwalu Sundance, jednej z najbardziej prestiżowych imprez filmowych na świecie. Kolejną z nowych propozycji na TRANSATLANTYKU będzie sekcja Oscar 2013 – najlepszy dokument pełnometrażowy, w której widzowie będą mogli zobaczyć wszystkie pięć pełnowymiarowych filmów dokumentalnych, laureatów nominacji do tegorocznej nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, ze zwycięzcą złotej statuetki filmem– „Sugar Man” Malika Bendjelloula – na czele.

Jednym z najważniejszych punktów TRANSATLANTYKU będzie Kino Kulinarne, sekcja przygotowana przy współpracy z twórcami Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Po wszystkich seansach odbędą się uroczyste, nawiązujące do tematyki poszczególnych filmów kolacje z menu autorstwa znakomitych szefów kuchni. Seanse Kina Kulinarnego odbędą się w dniach 3-7 sierpnia br., natomiast kolacje zostaną podane w restauracji Transatlantyk stworzonej namiocie sponsora festiwalu- programu „Škoda. Wiesz co dobre!”, położonym tuż obok Multikina 51. W skład tegorocznego zespołu kucharzy wejdą m.in.: D.P.Arkenbout (De Vluchthaven- Holandia), Jakub Adamczyk (Winosfera), Tomasz Trąbski (Concordia Taste) oraz Radek Nejman (Vine Bridge).

Podczas festiwalu młodzi kompozytorzy w konkursach TRANSATLANTYK Film Music Competition oraz TRANSATLANTYK Instant Composition Contest powalczą o nagrody w łącznej wysokości ponad 50.000 USD. Laureatów konkursów poznamy podczas uroczystego zamknięcia festiwalu, 8 sierpnia w Auli UAM.

Tegorocznej edycji towarzyszy sponsorowany przez firmę Škoda konkurs „Pokaż nam swoją drogę”, mający na celu wyłonienie najciekawszego krótkiego filmu, inspirowanego kinem drogi oraz hasłem „Škoda .Wiesz co dobre!”. Autor otrzyma bilety na wybrany przez siebie europejski festiwal filmowy oraz samochód i tyle paliwa, ile potrzeba mu będzie do pokonania drogi w obie strony.

Na TRANSATLANTYKU nie zabraknie także Master Classes, podczas których znani ludzie świata kina przybliżą słuchaczom tajniki swojego zawodu. Ponadto po wybranych projekcjach będzie można wziąć udział w panelowych dyskusjach z udziałem twórców prezentowanych filmów i specjalnie zaproszonych gości. Warsztaty i dyskusje odbędą się w Multikinie 51, w Kinie Muza, Centrum Kultury Zamek oraz Instytucie Rozbitek.

Organizatorzy TRANSATLANTYKU przygotowali dla widzów szereg dodatkowych atrakcji. Na Placu Wolności, stanie Kino Łóżkowe, przygotowane wspólnie z firmą Meble VOX. W kilkudziesięciu podwójnych łóżkach widzowie TRANSATLANTYKU będą mogli oglądać filmy (prawie) pod gołym niebem.

Tegoroczny plakat TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ 2013 został zaprojektowany przez znakomitego plakacistę i ilustratora – Daniela Horowitz. Jest on również autorem logo Festiwalu.

Statuetki wręczane laureatom TRANSATLANTYK Glocal Hero Award oraz zwycięzcom konkursów kompozytorskich zaprojektowała Aleksandra Twardowska.

Więcej informacji o TRANSATLANTYK Festival Poznań 2013 można znaleźć na stronie internetowej www.transatlantyk.org oraz festiwalowym profilu na Facebooku www.facebook.com/Transatlantyk

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas