Designteka

wydarzenia

Trawa do Rzeczy

29.05.2013

Drewniany, długi na 14 metrów, trzypoziomowy stół stanie w Parku Rady Europy w Gdyni. Będzie to pierwszy punkt na nowym szlaku rekreacyjnym wiodącym przez śródmiejskie skwery. Prezydent Gdyni oraz Centrum Designu Gdynia zapraszają na trawę mieszkańców miasta, turystów i projektantów.

Na dobry początek Centrum Designu Gdynia zaprasza na „śniadanie na trawie”, które odbędzie się przy stole już 1 czerwca 2013 roku. Tego dnia dzieci wraz z rodzicami, wezmą udział w warsztatach kulinarnych. Wspólnie przygotują kanapki i piknikowe przekąski. Każdy będzie mógł przynieść własny prowiant i koc. Dzieci narysują także, jakie inne obiekty chciałyby znaleźć na trawie w Gdyni: plenerowe zabawki, leżaki, huśtawki czy inne interaktywne obiekty przestrzenne.

W dniu premiery zaplanowano także zajęcia jogi dla dzieci i rodziców. Zwłaszcza najmłodsi będą mogli poćwiczyć na trawie gibkość, koncentrację i koordynację ruchową. Wszystko już 1 czerwca, w godz. 12.00 – 15.00, w Parku Rady Europy, w okolicy kępy topoli.

Stół powstaje w ramach projektu Trawa do Rzeczy. – Chcemy wykorzystać potencjał zielonych skwerów i parków w naszym mieście, stwarzając ludziom okazję do codziennego kontaktu z dobrym wzornictwem – mówi Michał Guć, Wiceprezydent Gdyni. – Zależy nam, by powiązać design z relaksem i rekreacją, bliskimi wielu mieszkańcom czy turystom – dodaje.

W tym celu Centrum Designu Gdynia chce wykreować nowy całoroczny szlak rekreacyjny wiodący przez zielone skwery i parki, w których design zajmie swoje trwałe miejsce. Zaproszeni do udziału w projekcie artyści i projektanci specjalnie dla Gdyni stworzą obiekty, które będą zachęcać do odpoczynku czy zabawy na trawie, a zarazem w atrakcyjny sposób modelować otwartą zieloną przestrzeń śródmieścia. – Trawa jest do rzeczy! Zgodnie z przekonaniem, że epoka tabliczek z zakazem „nie deptać trawników” dawno już minęła, zapraszamy, by korzystać z nich śmiało i kreatywnie – dodaje Paulina Kisiel z CDG.

Pierwszy punkt na nowym szlaku to Park Rady Europy, czyli miejsce, którędy po prostu trzeba przejść, wybierając się na Bulwar Nadmorski, plażę czy Skwer Kościuszki. Właśnie tutaj, w cieniu topoli, stanie nietypowy stół. – Jest długi na 14 metrów i ma aż trzy poziomy: bliżej trawy, klasyczny i na podwyższeniu – opowiada autor projektu, Przemysław Pachut. – Poprzez swą innowacyjną formę może każdego inspirować do spotkań międzypokoleniowych o różnej tematyce.

Przy takim stole można urządzić piknik, ale też dyskutować, czytać, rysować czy odpocząć po grze w kometkę. To doskonałe miejsce na plenerowe warsztaty i zajęcia organizowane przez muzeum, szkołę, teatr, bibliotekę, ośrodek sportu czy centrum nauki.

1 czerwca rusza również konkurs na kolejną stację Trawy do Rzeczy. Przedmiotem konkursu będzie projekt o nazwie MetaTrawa przy Skwerze Sue Ryder. Obiekt powinien w kreatywny sposób zachęcać mieszkańców Gdyni i turystów do nawiązywania kontaktów międzyludzkich, a także podkreślać unikatowość przestrzeni Skweru Sue Ryder. Termin nadsyłania prac upływa 26 lipca 2013 roku.

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas