Designteka

wydarzenia

Trwa rekrutacja na Nowy Folk Design

25.10.2010

Ruszyła rekrutacja uczestników na warsztaty Nowy Folk Design. To już druga edycja tego wydarzenia organizowana przez Pro Design na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Podczas tegorocznych warsztatów trwających od 15 do 19 listopada 2010 roku projektanci będą pracowali nad innowacyjnymi produktami odpowiadającymi potrzebom nowoczesnych użytkowników wykorzystując jednocześnie najlepsze wzory tradycji ludowej. Tym razem w centrum zainteresowania będą przedmioty inspirowane folkiem w obszarze: odzieży, jubilerstwa oraz wyposażenia wnętrz. W projekcie biorą udział firmy reprezentujące te trzy branże: Solar, W.Kruk, Meble Vox. Aby wziąć udział w warsztatach, należy wypełnić formularz na stronie projektu www.nowyfolk.pl i dołączyć portfolio. Termin zgłoszeń na warsztaty mija 2 listopada.

Ideą warsztatów Nowy Folk Design jest wymiana doświadczeń projektowych trzech różnych branż – odzieżowej, jubilerskiej i wnętrzarskiej i wykorzystanie ich w nowych projektach. Połączenie folku ze współczesnym designem i technologią, to próba ocalenia przed zapomnieniem osiągnięć polskiej sztuki i rzemiosła, a jednocześnie tworzenie nowej wartości w projektowaniu. W warsztatach mogą wziąć udział studenci ASP z wydziałów wzornictwa, projektanci i studia projektowe, a w charakterze obserwatorów wszystkie osoby zainteresowane designem, pracownicy naukowi, media.

Na warsztaty specjalnie zaproszeni zostali projektanci – eksperci Maarten Baptist (wyposażenie wnętrz), Monika Jakubiak (odzież), Anna Orska (biżuteria) oraz artyści i rzemieślnicy ludowi. Będą oni współpracować z projektantami oraz menedżerami rozwoju produktu z firm reprezentujących trzy branże, aby wymieniać doświadczenia i w ten sposób tworzyć innowacyjne produkty.

Dla młodych projektantów udział w warsztatach to wyjątkowa okazja, aby poznać metodę projektowania w multidyscyplinarnych zespołach, nauczyć się analizy trendów, wziąć udział w wykładzie etnograficznym, poznać metodologię badań etnograficznych i nauczyć się je wykorzystywać w projektowaniu przedmiotów zaspokajających realne potrzeby użytkowników, rozwiązujących ich problemy. Najlepsze produkty będą miały szansę na wdrożenie w firmach: Meble Vox (wyposażenie wnętrz), biżuteria (W.Kruk), odzież (Solar).

W projekcie Nowy Folk Design bardzo ważną rolę odgrywa komunikacja. Wykorzystanie co-creation czyli innowacyjnego narzędzia projektowania polegającego na zaangażowaniu użytkowników w cały proces projektowy od idei, weryfikacji rozwiązań, po ocenę projektów wymagało stworzenia specjalnej platformy komunikacji – portalu www.nowyfolk.pl. Tutaj na bieżąco zamieszczane będą relacje z warsztatów, filmy z postępu prac, zdjęcia, oceny jury, publikowane będą wstępne koncepcje i szkice poddając je ocenie internautów. Dzięki pozyskaniu szybkiej informacji zwrotnej projektanci wykorzystają cenne wskazówki w dalszej pracy nad rozwojem produktów. W ten sposób każdy może mieć wpływ na to, jak zaprojektowane będą nowe przedmioty.

Pierwsza, ubiegłoroczna, edycja warsztatów Nowy Folk Design łącząca naukę rzemiosła przez twórców ludowych, wykłady, konkurs, wystawy i wdrożenia okazała się dużym sukcesem. Dwa z projektów wyróżnionych w konkursie „Na Pamiątkę z Polski” zostały wdrożone do produkcji przez firmę Meble Vox, a całe wydarzenie organizowane przez Pro Design na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego otrzymało nagrodę Ministerstwa Edukacji Narodowej w konkursie „Liderzy Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce”.

Harmonogram warsztatów Nowy Folk Design:

  • od 22 października do 2 listopada – nadsyłanie portfolio, rekrutacja uczestników
  • 5 listopada – ogłoszenie wyników
  • 15.11-19.11 warsztaty Nowy Folk Design

Patronami medialnymi warsztatów Nowy Folk Design są: Domosfera.pl, designteka.pl, Dobre Wnętrze, Elle Decoration, futu.pl, Re:design, Take Me.

Więcej na www.pro-design.com.pl

Zapraszamy!

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas