Designteka

wydarzenia

Typo & Konstrukcja 4

08.03.2010

Tematem cyklu wystaw Typo & Konstrukcja są plakaty posługujące się – jako głównym elementem kompozycji – układami typograficznymi i konstruktywistycznymi.

Wystawa odbywa się w Galerii Willa w Łodzi, przy ulicy Wólczańskiej 31, od 5 marca do 11 kwietnia 2010 roku.

Celem ekspozycji jest zapoznanie polskiej publiczności z pracami najważniejszych twórców w tej dziedzinie projektowania oraz pokazanie jak się ona rozwija, jakie oblicza przybiera, a przede wszystkim w jaki sposób można tworzyć sztukę użytkową, osiągając wysokie walory artystyczne. Wszystkie prezentowane na wystawie prace pochodzą ze zbiorów Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Nieprzypadkowo cykl wystaw pod wspólną nazwą Typo & Konstrukcja odbywa się w Łodzi – to właśnie w tym mieście tendencje konstruktywistyczne – związane z aktywnością awangardy lat 20. XX w. – rozwinęły się w sposób szczególny. Nowe podejście do grafiki, próbujące zjawisko formy wyprowadzić z tekstu, oraz nadać jej utylitarny, a zarazem analityczny charakter, kształtowało się wokół działalności artystycznej i wydawniczej międzywojennych ugrupowań BLOK, Praesens, a.r., a po II wojnie światowej w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Ciągłość tradycji oraz ogromne dokonania twórcze czynią z Łodzi szczególnie ważny ośrodek „myśli konstruktywistycznej” w dziedzinie światowego plakatu. Zorganizowana w 1996 roku – jako wystawa towarzysząca 15. Międzynarodowemu Biennale Plakatu w Warszawie – pierwsza edycja Typo & Konstrukcji była próbą podsumowania rodzimego dorobku powojennych kontynuatorów nurtu. Kolejne wystawy – Typo & Konstrukcja 2, zorganizowana w 2000 r. oraz Typo & Konstrukcja 3, zorganizowana w 2006 r. – miały już charakter konfrontacyjny; prezentowały prace łódzkich grafików na tle dzieł ważniejszych twórców plakatu z zagranicy. Nie inaczej jest w roku bieżącym: do Typo & Konstrukcji 4 zaproszono czwórkę artystów reprezentujących różne generacje i różne „szkoły” projektowania:

Bogusława Balickiego (ur. 1937, Czortów) – POLSKA

Stanisława Łabęckiego (ur. 1935, Brzeźnica) – POLSKA

Minoru Niijimę (ur. 1948, Tokio) – JAPONIA

Ralpha Schraivogela (ur. 1960, Lucerna) – SZWAJCARIA

Każda z prezentowanych na wystawie prac powstała na zamówienie i pełniła swego czasu czysto użytkową funkcję reklamową – „przeniesienie” plakatu do galerii i uczynienie z niego autonomicznego dzieła sztuki jest już samo w sobie intrygującym zabiegiem, uwypuklającym artystyczną wartość każdej z prezentowanych prac, a także, dającym szansę przyjrzenia się genezie i etapom rozwoju tej dziedziny projektowania.

Źródło: www.miejskagaleria.lodz.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas