Designteka

dodatki

UltraOne nagrodzony

31.01.2010

Wysokiej klasy odkurzacz UltraOne marki Electrolux, wprowadzony na rynek w 2009 roku, otrzymał prestiżową nagrodę iF product design award 2010. O wyróżnienie w konkursie ubiegało się niemal 2500 produktów z 39 krajów. Odkurzacz UltraOne marki Electrolux znalazł się w grupie 778 wyselekcjonowanych produktów, którym przyznano nagrodę.

fot10

Jonas Magnusson, Product Marketing Manager UltraOne, wyjaśnia: “Stworzyliśmy UltraOne z myślą o konsumentach, którzy przy wyborze odkurzacza zwracają uwagę na jego wygląd. Mamy nadzieję, że nagroda iF product design award 2010, przysporzy mu jeszcze więcej zwolenników.” Esbjörn Svantesson, który kierował zespołem projektantów odkurzacza UltraOne, opowiada: “Cieszymy się, że UltraOne wygrał tę nagrodę. Wyróżnienie iF product design to jedna z najwyżej cenionych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego.”

fot9

fot8


Z myślą o konsumentach

Podczas pracy nad projektem odkurzacza Svantesson oraz pozostali twórcy, Elisabeth Piper-Mäkitalo, Oskar Fjellman i Toivo Amnell, koncentrowali się na konsumentach. Na podstawie wyników badań, które objęły swoim zasięgiem ponad 200 konsumentów z całej Europy, zidentyfikowali kluczowe cechy, jakie powinno mieć urządzenie, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby i oczekiwania użytkowników. Wśród nich znalazły się wysoka wydajność, skuteczność w zbieraniu kurzu, cichość oraz nowoczesne wzornictwo.

“Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, takie jak poziom hałasu, kółka, ssawki, dodatkowe akcesoria, wydajność, kształt, kolor, detale, wykończenie oraz spełnienie oczekiwań konsumentów, uważam, że UltraOne jest najlepszym odkurzaczem, jaki dotychczas stworzyliśmy” podsumowuje Svantesson.

foto5

Redukcja hałasu

“Konsumenci nie lubią dźwięku, jak wytwarza odkurzacz. Hałas to jeden z najczęściej dostrzeganych przez nich problemów. W przeciwieństwie do ciszy, czy przyjemnych dźwięków, które kojarzone są z nowoczesnymi i zaawansowanymi technologicznie produktami wysokiej jakości” tłumaczy Svantesson. Z tego powodu w odkurzaczu UltraOne zastosowano kilka specjalnych rozwiązań, takich jak na przykład rury o dużej średnicy ułatwiające przepływ powietrza, które redukują hałas. Duże, miękkie kółka zamontowane po obu stronach obudowy odkurzacza zostały wytłumione, dzięki czemu UltraOne porusza się cicho i ma jeszcze ciekawszy wygląd.

foto4

Łatwe manewrowanie

W przypadku niestacjonarnego urządzenia, jakim jest odkurzacz, dla użytkowników niezwykle ważny jest nie tylko wygodny uchwyt, ale również łatwość manewrowania. “Rączka znajduje się na górze tak, by łatwiej ją było uchwycić. Do jej wykonania użyliśmy miękkiego materiału, aby była przyjemna w dotyku”, opowiada Svantesson.

foto2

Atrakcyjny wygląd

Skandynawskie wzornictwo i elegancja to podstawowe wartości Electrolux design. Mając je na względzie, projektanci UltraOne zdecydowali, że rura odkurzacza będzie miała proste, czyste wzornictwo. Aby uniknąć sytuacji, w której doczepia się do niej dodatkowe akcesoria, projektanci stworzyli nowe narzędzie złożone z trzech końcówek w jednym. “Dodatkowa ssawka 3w1 jest tak mała, że mieści się w schowku wewnątrz odkurzacza. Rozwiązanie to jest estetyczne, a jednocześnie bardzo wygodne, ponieważ wszystkie akcesoria zgromadzone są w jednym miejscu.” opowiada Svantesson. “Z tych samych względów zdecydowaliśmy się umieścić wyświetlacz w centrum obudowy odkurzacza, tak aby całość miała oszczędny i elegancki wygląd.”

fotoq

Wystawa iF product design

Odkurzacz Electrolux UltraOne oraz pozostałe produkty nagrodzone w konkursie zostaną zaprezentowane na wystawie iF product design award w marcu i kwietniu tego roku w Hanowerze, w Niemczech. Organizator wystawy iF szacuje, że w ciągu pięciu tygodni trwania ekspozycji zobaczy ją około 250 tysięcy widzów. W marcu odkurzacz UltraOne zostanie również przedstawiony na stronie internetowej iF oraz w specjalnym, rocznym albumie.

Źródło i zdjęcia: www.electrolux.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas