Designteka

wnętrza, wydarzenia

Unikatowy stół

24.03.2010

Unikatowy stół zaprojektowany przez Roberta Majkuta zostanie wystawiony na aukcji w prestiżowym domu aukcyjnym Dorotheum w Wiedniu. Aukcja odbędzie się 18 maja 2010 roku, o godzinie 17-tej, w domu aukcyjnym Dorotheum.

Na przełomie października i listopada 2009 obiekt można było podziwiać na wystawie „Between art & design” autorstwa Roberta Majkuta i Will’a Alsop’a w Design Palais Vienna.

Stół to mebel symboliczny. Nie bez przyczyny stał się nośnikiem mojej idei. Zaprojektowany, wymodelowany i zwizualizowany całkowicie cyfrowo, zapoczątkował odwrotny proces w stosunku do postępu cywilizacyjnego. Jako cyfrowy wirtualny model, wycinany maszynowo, stał się obiektem dalszej typowo rzemieślniczej pracy i obróbki. Zwieńczeniem ręcznie składanej i wykańczanej konstrukcji stał się reliefowy blat, którego przestrzenna struktura posłużyła jako matryca do wykonania odbitek, po których rzeźbiony blat został zaraz zalany warstwą żywicy zamykając żywy proces i czyniąc niemożliwym dalsze jego powtarzanie. Tym samym użytkowy obiekt stał się jednocześnie narzędziem i obiektem artystycznym, instrumentem ale i zamkniętą chwilą, tworząc własne, silne, odrębne znaczenie. Stał się narzędziem i samodzielną całością. Samodzielną ale i współtworzącą. Istniejącą w kontekście zarówno sposobu działania jak i szczególnej zależności, obecnej tylko w kontekście wzajemnego istnienia rzeczy.

Robert Majkut

Konstrukcja żeberkowej podstawy stołu wykonana jest z lakierowanego na czarno mdf’u. Blat stołu został wyfrezowany cyfrowo w formę reliefu i polakierowany. Górna część reliefu została pomalowana na kolor czarny i służyła jako matryca do odbitek. W końcowej fazie produkcji blat został zalany kilkumilimetrową warstwą epoksydowej żywicy zakrywającą całość reliefu i tworzącą gładką, połyskującą powierzchnię blatu. Krawędzie i boki blatu polakierowano na czarno. Stół stanowi konstrukcyjny monolit a zastosowane techniki rzemieślnicze mają ręczny charakter wykończeń.

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy w Dorotheum (od 5 maja 2010) i wzięcia udziału w aukcji.

Dodatkowe informacje:

- o aukcji www.dorotheum.com

- o autorze www.robertmajkut.com

- o wystawie www.designpalais.com

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas