Designteka

wydarzenia

Urodziny Zamku!

30.01.2010

W piątek 29 stycznia Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie bardzo hucznie obchodził swoje 5. urodziny. Zamkowe święto przyciągnęło wyjątkowych gości z całego kraju. Wraz z jubileuszem przyszedł czas na podsumowanie działalności tego, skupionego przede wszystkim wokół designu, miejsca.

2boom_AGENCJAPRESSO

Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości powstał w 2005 roku, ale już 10 lat temu pojawił się pomysł stworzenia w Cieszynie specyficznego centrum przedsiębiorczości, którego głównym celem byłoby wykorzystanie potencjału projektantów i artystów dla pobudzenia rozwoju gospodarczego Śląska, stworzenie nowych miejsc pracy oraz wzmocnienia konkurencyjności przedsiębiorstw. Realizacja tych planów okazała się jednak możliwa dopiero dzięki wsparciu Unii Europejskiej, która pokryła większość tej, wartej około 12 mln zł, inwestycji.

Wiele osób patrzyło na ten cieszyński eksperyment z powątpiewaniem, zaczynaliśmy właściwie od zera, ale myślę, że w ciągu tych pięciu lat udało się stworzyć miejsce, które zyskało markę. Tu ludzie wymieniają się swoimi doświadczeniami i chętnie podejmują współpracę. Wciąż jesteśmy jedynym regionalnym centrum designu i trzymamy się zadań, które zaplanowaliśmy dziesięć lat temu. Miejsca które tu powstały, łącznie z klubokawiarnią, herbaciarnią czy centrum informacji turystycznej, spełniają swoją rolę. Widocznie ożywiło się życie wokół Zamku, odczuwamy stale rosnącą sympatię i świadomość mieszkańców Cieszyna, dla których te działania stają się powodem do dumy — podsumowała Ewa Gołębiowska, dyrektorka Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości.

1dyplomy_AGENCJAPRESSO

Zamkowe święto celebrowało wiele osób. Zjawili się samorządowcy, ludzie kultury i przedsiębiorcy z całego kraju. Patronat nad jubileuszem objęła minister rozwoju regionalnego, Elżbieta Bieńkowska. Szczególnie liczną grupę gości stanowili młodzi projektanci. — To co się tu dzieje, ma moc przyciągania, a zgromadzenie tylu wspaniałych osób jest dowodem na to, że Zamek ma swoją renomę — przekonywał starosta cieszyński, Czesław Gluza. — W moim przekonaniu warto było stworzyć takie miejsce. Okazało się, że dla miasta to spora szansa na promocję. Musimy jednocześnie szukać dalszych dróg rozwoju i jeszcze lepszego wykorzystania tego, co udało się osiągnąć — ocenił wiceburmistrz Cieszyna, Włodzimierz Cybulski.

3odidei_AGENCJAPRESSO

Jubileusz i podsumowanie działalności Zamku zrodziły dyskusję na temat współczesnego designu. — Polski design jest w szczególnym, bardzo przełomowym momencie. Jego znaczenie stopniowo wzrasta, a zainteresowanie nim zatacza coraz szersze kręgi. Miejsca takie jak Zamek, które łączą społeczność lokalną i krajową, zapewniają sztuce użytkowej rozwój — powiedziała Anna Pietrzyk–Simone, współautorka wystawy Young Creative Poland, która podbiła Londyn, a teraz prezentowana jest w Cieszynie.

W ciągu pięciu lat istnienia Zamku działo się wiele. Od początku był on miejscem styku sztuki regionalnej z ogólnopolską i światową. Sporą rangę zyskał konkurs „Śląska Rzecz”, liczne były też owoce współpracy z młodymi projektantami, głównie w postaci wystaw i warsztatów. Dalszych planów jest niemało. — Trzeba nadal realizować to, co już zostało rozpoczęte. Będziemy kontynuować nasze projekty systemowe z Urzędem Marszałkowskim, mamy plany związane z promocją typografii w Polsce. Będzie wiele wykładów i wystaw. Nie zabraknie też corocznych imprez, które na stałe wpisały się w harmonogram naszych działań. Przed nami kolejna edycja projektu „Design w przestrzeni publicznej”, ale też inne ambitne plany, niespodzianki, które póki co pozostaną tajemnicą — dodała Ewa Gołębiowska.

4doskonalosc_AGENCJAPRESSO

Urodziny Zamku uświetniło aż pięć wystaw: „Najlepsze Projekty Dyplomowe 2008/2009” absolwentów polskich uczelni kształcących projektantów, „Od idei do obiektu. Od obiektu do produktu”, czyli design świadomy społecznie, „Materiałowy Boom!” jako przegląd innowacyjnych materiałów i technologii, „Doskonałość Formy” prezentująca meble projektu Jana Kurzątkowskiego oraz „Reminiscencje” poświęcone osiągnięciom polskich projektantów na ubiegłorocznym festiwalu w Londynie. Oprócz wymienionych ekspozycji w programie urodzin znalazły się m. in. projekcja filmu podsumowująca pięć lat działań, koncert harfowy w wykonaniu Ewy Jaślar i wręczenie odznak Przyjaciela Zamku. Raport o stanie polskiego designu przedstawiła Czesława Frejlich z redakcji magazynu „2+3D”.

Źródło i zdjęcia:  AGENCJA PRESSO

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas