Designteka

wydarzenia

Utopia London w Łodzi

17.10.2012

Owoce i Warzywa i Fundacja Bęc Zmiana zapraszają na projekcję filmu „Utopia London“ w reżyserii Tom Cordella. Wciągający dokument o modernistycznej architekturze Londynu i śmiałych koncepcjach jej twórców.

Wybitny obraz Toma Cordella był pokazywany w oficjalnej selekcji wielu międzynarodowych festiwali m.in.: A Design Film Festival 2011 Singapore, Architecture Film Festival Rotterdam, Seoul International Architecture Film Festival czy Festival International du Livre d’Art & du Film Perpignan.

W filmie poznamy historie wybitnych architektów m.in. Bertholda Lubetkina jednego z najwybitniejszych przedstawicieli brytyjskiego modernizmu oraz budynków i całych osiedli, które stały się ikonami modernistycznej architektury i znalazły swoje miejsce na liście najważniejszych zabytków. Do nich należy chociażby osiedle Alexandra Road Neave’a Browna. Ukończone w latach 70., już w 1993 roku zostało uznane za zabytek drugiej najwyższej klasy wg hierarchii obowiązującej w Wlk. Brytanii.

Istotą filmu są jednak idee jakie stały za projektami tych nowatorskich budynków. Przede wszystkim marzenie o równości i sprawiedliwości społecznej. W jaki sposób architekci próbowali za pomocą dostępnych im środków budować nowe społeczeństwo i wpływać na poprawę jakości życia. Czy ich koncepcje przetrwały próbę czasu?

Wprowadzenie do filmu i dyskusję po jego zakończeniu poprowadzi Joanna Kusiak – socjolożka i miejska aktywistka, doktorantka Uniwersytu Warszawskiego i Darmstadt University of Technology. W roku 2011 oraz 2012 Fulbright Advanced Visiting Researcher na City University of New York. Zajmuje się badaniem miejskich transformacji oraz pojęciem miejskiego chaosu w miastach Europy Środkowo-Wschodniej i Globalnego Południa. W październiku ukaże się jej książka (pisana wraz z Moniką Grubbauer): Chasing Warsaw. Socio-Material Dynamics of Transformation after 1990.

Niezwykłym akcentem całego wydarzenie będzie rozmowa na żywo z reżyserem Tomem Cordellem. Dzięki połączeniu internetowemu uzyskamy możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące nas pytania i wątpliwości bezpośrednio od osób pracujących przy powstawaniu filmu.

Utopia London – projekcja filmu | Prowadzenie: Joanna Kusiak

25 października | czwartek | godz. 18:00

Owoce i Warzywa klubokawiarnia | Łódź | Traugutta 9

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas