Designteka

wydarzenia

„W te pędy”

12.04.2017

Co możesz zrobić z roślinami, czyli „W te pędy” do Concordii Design!

Czym są kokedamy, jak zaprojektować i włożyć las do słoika i wreszcie, czy i gdzie można wymienić swoją starą paprotkę na garstkę nasion? Concordia Design zaprasza 23 kwietnia na zielony dzień „W te pędy!”. W programie m.in. wspólne śniadanie przy długim stole z roślinnym menu, warsztaty z roślinnej fotografii, plecenia wianków i wegańskiej kuchni, tworzenie recyclingowych doniczek czy kiermasz botanicznych książek. Dla roślinnych pasjonatów zaplanowano inspirujące spotkania z popularnymi roślinnymi blogerami, fotografami, botanikami, architektami zieleni i innymi specjalistami. Gościem specjalnym będzie Sebastian Kulis – założyciel popularnego bloga „Roślinne Porady”, na który opowiada o właściwościach i różnych sposobach hodowania roślin. Kto nie znajdzie w niedzielne popołudnie czasu, żeby zajrzeć do Concordii, ten zzielenieje z zazdrości!

Z nadejściem wiosny zaczynamy dbać o swoje ogrody, balkony czy osiedlowe skwery. Myśląc o nadejściu cieplejszej pory roku wychodzimy do parków i lasów, słowem… otaczamy się roślinami. Projektować można nie tylko przedmioty, ale także zieloną przestrzeń wokół siebie, dietę czy sposób życia. „W te pędy!” to wydarzenie, które skupia w jednym dniu wszystkie najciekawsze roślinne trendy, aktywności i zagadnienia. Rośliny będzie można znaleźć na talerzu, w doniczkach, na warsztatach, w kadrze i na głowie. Podczas zielonego dnia Concordia zaprasza na warsztaty i spotkania ze specjalistami, blogerami, architektami krajobrazu.

Dzień rozpocznie się wspólnym śniadaniem z roślinnym menu przygotowanym przez Szefa Kuchni Concordii Taste. Zaraz po rozpoczęciu dnia przy długim stole zaplanowano Roślinny Wymiennik. To spotkania prowadzone w całej Polsce przez Sebastiana Kulisa. Będzie można wymienić się roślinami, nasionami, sadzonkami czy książkami. Wymieniane będą także sekretne sposoby i dobre rady dotyczące sadzenia, hodowania i doglądania roślin. Po Wymienniku spotkanie z autorem bijącego rekordy popularności bloga Roślinne Porady oraz premiera jego najnowszej książki „Roślinne Porady – warzywa”. Wszyscy odwiedzający Concordię przez cały dzień będą mogli skorzystać z kiermaszu roślinnych książek i sadzonek oraz zapisać się na otwarty festiwal ogrodów: Chelsea Fringe Poznań. Festiwal pochodzi z Wielkiej Brytanii, gdzie jego formuła zdobyła wielu zwolenników. Miasto otwiera swoje ogrody – każdy mieszkaniec może zaprosić do siebie pasjonatów zielonej architektury na kawę czy herbatę. W ogrodach odbywają się też kameralne koncerty i spotkania z inspirującymi osobowościami.

23 kwietnia w Concordii trwać będą też roślinne, projektowe warsztaty. Informacje o zapisach na poszczególne z nich można znaleźć na stronie http://www.concordiadesign.pl/ . Przedstawiamy wybrane z nich!

1. Tworzymy kokedamy

12:00 – 14:00

Cena: 135zł

W dosłownym znaczeniu kokedama to „kula mchu”. To także najmłodsza z odmian bonsai – japońska technika tworzenia naturalnych „donic” dla roślin. Na warsztatach będzie można nie tylko poznać jej historię, ale także odkryć tajniki jej tworzenia. Prowadząca Asia Hobora opowie jak właściwie dobrać rośliny, a także w jaki sposób pielęgnować kokedamę, by móc długo cieszyć nią oczy! Każdy uczestnik wykona własną kulę, którą zabierze do domu. Do jej stworzenia będzie można wykorzystać prawdziwe japońskie ziemie, rośliny i sznurki.

O prowadzącej: KokeDamn! Asia Hobora to pasjonatka roślin. Sztuką tworzenia kokedam zainteresowała się 5 lat temu, ze względu na ciekawą formę i nowe możliwości ekspozycji roślin. Prowadzi stronę prezentującą kokedamy na Facebooku i Instagramie: „Kokedamn”. Swoją pasją zaraża innych przeprowadzając warsztaty, na których przekazuje nie tylko umiejętności, ale także opowiada historię i zdradza tajniki powstania tej niezwykłej formy ogrodniczej.

2. Doniczki „Do it yourself” z Roślinne Porady

12:30 – 13:30

Cena: 35zł

Na co dzień wyrzucamy wiele przedmiotów, które mogą spełnić rolę rozsadnika, kiełkownika czy zwykłej doniczki. Na warsztatach Sebastian Kulis opowie jak na „śmieci” spojrzeć inaczej i wyczarować z nich kreatywne pojemniki do uprawy roślin. Zdradzi także, co i jak warto siać na domowym parapecie oraz jak wykorzystywać odpady w domowej uprawie roślin.

O prowadzącym: Sebastian Kulis, autor bloga Roślinne Porady. Jak sam mówi, „Porady” to przede wszystkim wiedza, którą trzeba wzmocnić praktyką. Jego cel to wskazywanie, jak zbierać, smakować i korzystać z roślin. Prowadzi wykłady na temat dzikich roślin jadalnych i warsztaty ogrodnicze. Współpracuje z markami wytwarzającymi produkty z roślin i pisze artykuły dla takich magazynów jak: „Zwykłe Życie”, „Usta”, „Ziołowy Ekspert”. Został laureatem nagrody Herbapol Esencja Natury 2016.

3. Fotografia Roślin

13:00 – 14:00

Cena: 80zł

Rośliny i światło to nie zawsze łatwy związek! Jak sobie radzić z kapryśnym światłem podczas ich fotografowania opowie profesjonalny fotograf roślin Tomek Ciesielski, który podczas warsztatów przekaże praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak fotografować „owoce” ogrodniczej pasji: zioła, byliny i inne niewielkie rośliny. Uczestnicy przynoszą własne aparaty.

O prowadzącym: Tomek Ciesielski zajmuje się zawodowo fotografią od prawie 30 lat. Specjalizuje się w fotografii ogrodów i przyrody. Stale współpracuje z wiodącymi magazynami i wydawcami książek w kraju i na świecie. Jest pierwszym Polakiem, który został członkiem prestiżowych stowarzyszeń Garden Media Guild, Professional Garden Photographers` Association` skupiających profesjonalnych wydawców, filmowców, fotografów i radiowców zajmujących się tematyką ogrodniczą na świecie. Współorganizator Chelsea Fringe Festival w Poznaniu.

4. Mocne korzenie. Warsztaty kulinarne z Hello Morning!

13:30 – 14:30

Cena: 90zł

Warsztaty w całości poświęcone będą kuchni roślinnej. Uczestnicy stworzą smaczny i kolorowy miks kuchni polskiej i regionalnej z kuchnią świata. Większość potraw będzie opierać się na warzywach korzeniowych, które za sprawą przypraw i niecodziennych połączeń zamienią się wykwintne, ale wciąż proste dania. W menu znajdą się m.in. włoska przystawka, aromatyczna zupa, kilkuskładnikowe danie główne oraz deser.

O prowadzącym: Magdalena Jutrzenka rozpoczęła blogowanie w sierpniu 2009 roku. Początkowo prowadzenie bloga polegało na szybkim fotografowaniu konkretnych dań i zwięzłym podawaniu przepisów. Z czasem jednak ambicje autorki rosły. Pojawiła się potrzeba poprawy jakości zdjęć, jak również rozwijania przepisów, aby z jednej strony zachować oryginalność, z drugiej pokazywać, że kuchnia wegańska jest prosta i dostępna dla każdego. Zabiega o to, by zmienić postrzeganie diety roślinnej, jako komplikującej życie i pokazywać weganizm, jako osiągalny i możliwy do realizacji styl życia.

5. Krajobrazy w słojach

12:30 – 15:30

Cena: 130zł

Warsztaty z tworzenia lasów w słojach znacznie wykroczą poza schemat rękodzieła. Uczestnicy porozmawiają o tym, czego możemy nauczyć się od drzew, skosztują leśnych naparów i powąchają leśnych woni (podobno zapach leśnego runa jest remedium na wszystkie miejskie smutki!). Stworzone w słojach krajobrazy mają stać się nie tylko estetyczną dekoracją na stole, ale także opowieścią o nas samych: skąd przychodzimy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.

O prowadzącym: Magdalena Garczarczyk (Projekt Zieleniak) jest architektem krajobrazu, edukatorem ogrodniczym i przyrodniczym, animatorem. Ukończyła architekturę krajobrazu na SGGW w 2000 roku, Podyplomowe Studia Zarządzania Projektem na WSB w 2004, zaś w 2012 Studium Design Managment przy Fundacji ProDesign. Od 2013 organizuje warsztaty ogrodnicze dla dorosłych oraz dla dzieci. Pracuje w społecznym gimnazjum jako nauczyciel ogrodnictwa oraz działa w stowarzyszeniu Kolektyw Kąpielisko, które stworzyło Ogród Społeczny w Parku Kasprowicza na Łazarzu (Poznań).

W programie dnia „W te pędy” przygotowano także specjalne propozycje dla najmłodszych. Dzieci będą pod opieką animatorów i rodziców pleść wianki (23.04. 12:30 – 13:30) oraz projektować i tworzyć kwiatowe, okienne witraże (23.04. 11:30 – 12:30).

Co z tego wyrośnie, czyli plan zielonego dnia „W te pędy!”

10:00-12:00 – Śniadanie – roślinny wspólny stół w Concordia Taste

11:00 – Roślinny Wymiennik

11:30 – premiera książki „Roślinne Porady – warzywa”

12:00-12:40 – spotkanie otwarte z Tomkiem Ciesielskim (Chelsea Fringe – Poznań) – „Konkursy ogrodnicze zza kulis. Kulisy pracy fotografa na wystawach ogrodniczych”

13:00-13:40 – spotkanie otwarte z Arkiem Łucem (Chelsea Fringe – Poznań) – „Hampton Court Palace Flower Show, Malmo Garden Show, Chelsea Flower Show – Jak powstają konkursowe ogrody”

13:00-15:00 – Rodzinna Niedziela: Reksio w Ogrodzie (dla dzieci) 

Stoisko z książkami roślinnymi, ogrodniczymi – Skład Kulturalny

Punkt zapisów na Chelsea Fringe – Poznań

Mini kiermasz z kwiatami i donicami

WARSZTATY:

11:30-13:00 – Kwiatami malowane (dla dzieci)

zapisy: http://bit.ly/2o5D6uP

12:30-13:30 – Pleciemy wianki (dla dzieci)

zapisy: http://bit.ly/2oxGuQk

12:00-14:00 – Tworzymy kokedamy z Kokedamn

zapisy: http://bit.ly/2nT69zO

12:30-13:30 – Doniczki DIY z Roślinne Porady

zapisy: http://bit.ly/2o5WA2j

12:30-14:30 – Mocne korzenie: warsztaty z Hello Morning

zapisy: http://bit.ly/2oxEwzn

12:30-15:30 – Krajobrazy w słojach

zapisy: http://bit.ly/2n7qbcB

13:00-14:00 – Fotografia roślin: warsztaty z Tomkiem Ciesielskim

zapisy: http://bit.ly/2nTnEj7

13:30-14:30 – Pleciemy wianki

zapisy: http://bit.ly/2o5IgHh

Patronat nad wydarzeniem objęli: Gazeta Wyborcza oraz KUKUBUK.

Partner wydarzenia: Roślinne Porady http://www.roslinneporady.pl/

Concordia Design

ul. Zwierzyniecka 3, Poznań

Więcej na www.concordiadesign.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas