Designteka

wydarzenia

Weekend japoński w SPOT.

21.03.2012

Zapraszamy na ELEVATOR GIRL / weekend japoński w SPOT.

Wernisaż wystawa „Love & Affection” (TOHO Prize) oraz wystawy ilustracji Yoshiyasu Tamura i Mari Koike odbędzie się 30 marca 2012 roku o godzinie 19-tej. Wystawy potrwają do 12 kwietnia 2012 roku.

O wystawach – pomiędzy tradycją a współczesnością

Z europejskiego punktu widzenia kaligrafia oraz manga (komiks japoński) stanowią dwa odrębne gatunki sztuki. W Japonii granica między nimi nie istnieje, bowiem manga bierze swój początek z prób malowania przy użyciu prostego pędzla. XIX wieczny komiks Hokusai jest jednym z jej najbardziej znanych przykładów. Pędzel dla Azjatów był niezbędnym narzędziem codziennego użytku od czasów starożytnych. Jego zastosowanie łączy kaligrafię i manga, pomimo istnienia różnic w sposobach słownej i obrazowej narracji. Zdarza się, że niekiedy używa się zarówno obrazu, jak i tekstu jako uzupełnienia. Na wystawie w SPOT. będziemy mogli odnaleźć nie tylko ilustracje z tekstem, ale także przykłady kaligrafii z połączonej z obrazem, w których wydają się być one względem siebie komplementarne.

Można zaryzykować stwierdzenie, że manga jest współczesnym stylem japońskiej ekspresji. Obecnie artyści japońscy używają głównie długopisów oraz programów graficznych, ale wszystkie one mają swoje źródło w ekspresji pędzla. Japońska manga żywi się dynamiką wywodząca się z pociągnięć pędzla i jest zupełnie różna do bazującego na użyciu długopisów oraz ołówków europejskiego czy amerykańskiego komiksu, w których linia jest niezmienna w swej grubości, kształcie oraz nasyceniu. Podczas gdy amerykański komiks czyni swoim bohaterem Supermana, Spider Mana czy Batmana, to japońska tradycja komiksu dowodzi, że bohaterem może być każdy. Z tego powodu twarze postaci mangi są zawsze bardziej zróżnicowane pod względem ekspresji, co sprzyja budowaniu relacji bohater – czytelnik.

Wystawa „Love & Affection” (TOHO Prize)

TOHO Europe Orient Art Center (IF Inner Spaces) w 2004 roku gościło w swoich progach wystawę kaligrafii. Od tego czasu postanowiono utworzyć nagrodę TOHO Prize (2006), która przyznawana jest corocznie dla jednego z wybranych japońskich kaligrafów. TOHO Prize – czyli prezentacja twórczości w Polsce – w swoim założeniu ma przybliżać Polakom japońską tradycję różnych stylów i szkół kaligrafii.

Wystawa kaligrafii w SPOT. jest kolejną edycją TOHO Prize i prezentować będzie przede wszystkim prace wykonane za pomocą tuszu. Pokażemy między innymi tradycyjne wiersze japońskie z VIII wieku oraz współczesne pieśni. W ich formie wyraża się zarówno miłość do innych ludzi, jak i oddanie dla otaczającego nas świata. Doskonale wyraża to idea Zen – Forma nie jest różna od pustki, pustka nie jest różna od formy. Forma jest pustką, pustka jest formą. Jeśli zapomnimy o swoim ego i spojrzymy na świat z pełnym oddaniem, zrozumiemy tą sentencję, a kaligrafia przybliży nas do ego, pokazując sens w nie nachalny sposób.

Artyści biorący udział w wystawie: Koyo Tokutake, Koichi Shimada, Hosen Kato, Shoran Shimada, Seiun Morimoto

Ilustracje Yoshiyasu Tamura oraz Mari Koike

W mandze najważniejsza jest historia przedstawiana za pomocą scen z obrazami oraz tekstem. Słowo manga znalazło się w powszechnym użytku po opublikowaniu w XIX wieku Hokusai Manga, zawierającej posortowane rysunki ze szkicowników znanego artysty ukiyo-e, Hokusai’a. Jednakże, już giga (lit. zabawne obrazki) rysowane w XII wieku przez różnych artystów miały wiele mangopodobnych cech, takich jak nacisk na historie i proste, artystyczne linie.

Na wystawie Yoshiyasu Tamura zaprezentuje ilustracje do komiksu „Fudegami – bóg pędzla”, który bazuje na połączeniu scen fantastycznych z kaligrafią. Główny bohater komiksu walczy z potworami za pomocą słowa, w oparciu o założenia Szintoizmu, w którym słowo ma siłę sprawczą.

Ilustracje Mari Koike opowiadają natomiast popularną japońską legendę Onihei Hankacho. Onihei Hankachō to popularna posać komiksów oraz programów telewizyjnych, a jej głównym bohaterem jest Hasegawa Heizō, dowódca specjalnego oddziału policyjnego zajmującego się walką z podpaleniami oraz rozbojami w okresie Edo (1603-1867).

Fundacja SPOT., ul. Dolna Wilda 87, 61-501 Poznań

Więcej na www.spot.poznan.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas