Designteka

wydarzenia

Witryna Designu w Katowicach

19.10.2011

Projekt WITRYNA DIZAJNU polega na wykorzystaniu dotąd nieużywanej przestrzeni witryn w galerii Rondo Sztuki w Katowicach. Wykorzystując specyficzną, widoczną z zewnątrz budynku przestrzeń, dajemy możliwość oglądania ekspozycji o każdej porze dnia, również wtedy gdy galeria jest zamknięta. Pomysł opiera się na prezentacji szeroko pojętego dizajnu – produktów i projektowania graficznego. Istotą ekspozycji jest rozbudowany opis – historia powstawania prezentowanych obiektów oraz informacja o projektantach lub firmach, które stworzyły dany produkt. Ekspozycja zmieniać się będzie każdego miesiąca, tak aby intensywnie wzbudzać zainteresowanie przechodniów, zapraszając ich tym samym do odwiedzenia galerii.

Do WITRYNY DIZAJNU zapraszane będą firmy i projektanci, których produkty są powszechnie dostępne i stanowią codzienne elementy otoczenia, rzeczy „bliskie ludziom”. Taka selektywna prezentacja projektów złamie powszechnie panującą opinię, że dizajn to rzeczy luksusowe i dostępne tylko dla wybranych, edukując tym samym społeczeństwo właśnie w dziedzinie projektowania.

WITRYNA DIZAJNU

Odsłona 1: MAPLE. NATURALNE INSPIRACJE.

Sklejka – jeden z najbardziej wytrzymałych i przyjaznych środowisku materiałów. Jej historia sięga 1886 roku, kiedy to w Rosji zaczęto produkować pierwsze płyty ze sklejonych ze sobą płatów forniru. W latach czterdziestych XX wieku, eksperymenty prowadzone przez Charlesa i Ray Eamsów przyniosły opracowanie rewolucyjnej technologii pozwalającej na prasowanie i gięcie sklejki. Tę metodę wykorzystał Arne Jacobsen, projektując w 1952 roku słynne krzesło „Mrówka”, w którym siedzisko wykonane z jednego kawałka sklejki umieścił na trzech nogach. Seria MAPLE inspirowana jest liściem klonu – jego charakterystyczny kształt odzwierciedlony został w ażurowej formie oparcia. Ergonomiczne kształty dostosowujące się do ludzkiego ciała zostały połączone z miękkością naturalnego materiału – drewna. W kolekcji znajdują się zróżnicowane wersje krzeseł i stołów oraz wykończenia w różnych kolorach. MAPLE zostało zaprojektowane w 2007 roku przez Gernota Oberfella i Jana Wertera (Studio Platform). Producentem serii MAPLE jest firma IKER.

Kuratorem projektu jest Wzorro Design (Natalia Jakóbiec, Kasia Pełka, Marcin Krater)

Pierwsza odsłona: od 24 października do 20 listopada 2011 roku

Druga osłona: 20 listopada 2011 roku

Kolejne: od lutego 2012 roku

Więcej na www.rondosztuki.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas