Designteka

Wizytówki

ahec

AHEC

adres: 3 St. Michael's Alley, Londyn, EC3V 9DS
telefon: +44 20 7626 4111
email: europe@americanhardwood.org
www: www.americanhardwood.org

AHEC dostarcza informacje na temat różnorodnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego. Idealnie sprawdza się ono w produkcji wysokiej jakości mebli, szafek kuchennych, schodów, framug i listew, ram okiennych oraz drzwi. Materiał ten bardzo dobrze nadaje się także do zastosowań konstrukcyjnych.

AHEC jest wiodącą międzynarodową organizacją handlową, która reprezentuje amerykański przemysł drewna liściastego. Działalność AHEC jest finansowana ze środków rządu Stanów Zjednoczonych oraz członków AHEC, którymi są eksporterzy amerykańskiego drewna liściastego. Na całym świecie AHEC prowadzi różnorodne działania promujące wykorzystywanie amerykańskiego drewna liściastego.

Architekci, projektanci, producenci i użytkownicy końcowi mogą wybierać spośród ponad 20 gatunków amerykańskiego drewna liściastego. Dzięki temu mają dostęp do ogromnej różnorodności kolorów, układu włókien i charakteru tego surowca, począwszy od ciepłych, ciemniejszych odcieni amerykańskiego orzecha, olchy, wiązu czerwonego, wiśni i dębu czerwonego, po jaśniejszą barwę amerykańskiego dębu białego, klonu czy jesionu.

W przypadku wielu gatunków amerykańskiego drewna liściastego, szczególnie hikory amerykańskiej, ambrowca i tulipanowca, widoczny jest ciekawy kontrast kolorystyczny między drewnem bielu i twardzieli. Większość gatunków amerykańskiego drewna liściastego jest dostępna zarówno w postaci litego drewna, jak i fornirów, dzięki czemu materiał ten może znaleźć zastosowanie w różnych projektach.

Zasoby amerykańskiego drewna liściastego pochodzą z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, czyli podlegają selektywnej wycince. Amerykańskie lasy liściaste należą głównie do osób prywatnych i rodzin.

Dzięki pracom znanych architektów i projektantów, AHEC ukazuje potencjał i wytrzymałość amerykańskiego drewna liściastego. Do najbardziej spektakularnych projektów należą m.in. przeprowadzona przez Communion Design renowacja obiektu sakralnego St. Peter’s Centre przy użyciu amerykańskiego dębu białego, aranżacja wnętrza klasztoru Worth Abbey z amerykańskiego czarnego orzecha autorstwa Heatherwick Studio czy też projekt audytorium i sali konferencyjnej w Castellόn w Hiszpanii wykonany z amerykańskiego twardego klonu przez Carlosa Ferratera. Jednym z najbardziej niezwykłych projektów zainicjowanych przez AHEC była konstrukcja „Timber Wave” z amerykańskiego dębu czerwonego, wykonana na Festiwal Designu w Londynie w 2011 roku we współpracy z AL_A Architects.

Działalność AHEC obejmuje również organizację konkursów dla studentów. Przykładem takiej inicjatywy jest ostatni projekt AHEC o nazwie „Out of the Woods”. Studenci projektowania produktu z londyńskiej Royal College of Art w ramach współpracy z AHEC wykonali 12 niezwykłych drewnianych krzeseł na 10. edycję Festiwalu Designu w Londynie w 2012 r.

Przedsięwzięcie to dodatkowo wyróżnia fakt, że AHEC wykorzystał na jego potrzeby wyniki ostatnio opublikowanych przełomowych badań Oceny Cyklu Życia (Life Cycle Assessment – LCA) dla amerykańskiego drewna liściastego. Dzięki temu studenci mogli ocenić całkowity wpływ ich projektów z amerykańskiego drewna liściastego na środowisko od momentu powstania projektów do zakończenia ich użytkowania.

Materiały wideo – projekty z amerykańskiego drewna liściastego:

Projekt „Out of the Woods”: Opowieść o 12 drewnianych krzesłach

www.youtube.com/watch?v=N8xFuV5rdfg&feature=plcp

Projekt „Timber Wave” z amerykańskiego czerwonego dębu:

www.youtube.com/watch?v=Y_-dCwH-hrw&feature=plcp

Projekt „Infinity Bench” z amerykańskiego czerwonego dębu, miękkiego klonu, jesionu, żółtej brzozy amerykańskiej oraz tulipanowca:

www.youtube.com/watch?v=xmEqZTypzoY

Konstrukcja „Timber Wave” z amerykańskiego czerwonego dębu, zaprojektowana na Festiwal Designu w Londynie w 2011 roku przez studio architektoniczne AL_A i firmę Arup, a wykonana przez firmę Cowley Timberwork, zdobiła wejście do Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Fot. Dennis Gilbert.

W wyniku współpracy studio architektonicznego Heatherwick i firmy Swift Horsman powstały meble do kościoła opactwa w Worth, położonego w południowo-wschodniej Anglii. Projekt ten był częścią zmiany wystroju świątyni. Fot. Edmund Sumner.

Krzesło „Leftovers Chair” zostało zaprojektowane przez Lauren Davis, studentkę Royal College of Art, w ramach projektu „Out of the Woods”. Krzesło wykonano z różnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego. Fot. Petr Krejci.

W projekcie architektonicznym audytorium i sali konferencyjnej w Castellón autorstwa Carlosa Ferratera zastosowano drewno amerykańskiego twardego klonu, które podkreśla główne atuty wnętrza: obfitość światła i przestrzeni.

W wyniku współpracy AHEC, magazynu Wallpaper*, studio aberrant architecture oraz firmy Benchmark, powstał projekt stołu do pubu o nazwie „Devil Amongst the Tailors”. Mebel wykonano z czarnego orzecha i jesionu amerykańskiego. Fot. Angus Thomas

Siedzisko „Floating Chair” zostało zaprojektowane przez Bobby’ego Petersona i Toma Gotteliera, studentów Royal College of Art, w ramach projektu „Out of the Woods”. Łódkę wykonano m.in. z okleiny z wiśni amerykańskiej. Fot. Petr Krejci.

Amerykański biały dąb został wykorzystany w projekcie „St. Peter’s Centre” obejmującym renowację zabytkowego kościoła St. Peter’s Church w Wielkiej Brytanii. Realizacją projektu zajęło się biuro architektoniczne Communion Design.

Philip Koomen zaprojektował i wykonał meble z czerwonego dębu amerykańskiego na Hay Festival w 2008 roku. Fot. Ian MacDonald.

 

Angielska pracownia Dare Studio zaprojektowała krzesło „Spline chair”, wykonane z białego dębu amerykańskiego. Ten wyrafinowany mebel został zaprezentowany podczas festiwalu designu Clerkenwell Design Week w 2012 roku.

 

 

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas