Designteka

miejsca

Wnętrza gabinetów stomatologicznych

18.07.2012

Dentyści przełamują opór przed leczeniem wykorzystując do tego architekturę i nowoczesne wzornictwo.

Wnętrze katowickiego gabinetu Dentim clinic zwyciężyło w konkursie TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne 2011, w którym wybierane są najciekawsze pod względem architektonicznym wnętrza placówek stomatologicznych. Katowicką klinikę wyróżniono zarówno za pomysł, koncepcję architektoniczną, jak również rozwiązania sprzyjające minimalizacji stresu w gabinecie. W sumie przyznano nagrody aż w 8 kategoriach. Jurorzy konkursu – architekci, designerzy i dziennikarze wyróżnili także gabinet Den Arte z Sopotu. Nagrodę Eko Star za najciekawsze rozwiązania proekologiczne w gabinecie otrzymał z kolei gabinet KODENT z Głogowa. – Wszystkie te gabinety są absolutnym zaprzeczeniem stereotypowych wnętrz klinik stomatologicznych. Tutaj dominuje nowoczesne wzornictwo, znane nazwiska ze świata designu i ciekawa architektura, daleko odbiegająca od standardów – mówi Małgorzata Wasio – Malinka z Dental Depot Wasio, przewodnicząca jury konkursu.

12 klinik przez 12 miesięcy ubiegało się o nagrodę w plebiscycie TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne 2011. Wśród nominowanych znalazły się m.in. gabinety z Warszawy, Sopotu, Katowic, Gniezna i Krakowa. Każda z klinik zgłaszając się do konkursu musiała udowodnić, jak dzięki nowoczesnemu wzornictwu, architekturze, rozwiązaniom przestrzennym zmienia wizerunek gabinetu na bardziej przyjazny dla pacjenta. W sumie w konkursie wyróżniono aż 6 gabinetów, głosowało jury, internauci, swoje nagrody przyznały także Villeroy&Bosch, AlmiDecor i Gaggenau. Główną nagrodę zgarnęło w tym roku Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic z Katowic.

Właściciele gabinetu wspólnie z architektem Markiem Słaboniem z Stodoły Projektowej stworzyli wnętrze kliniki, jakiego jeszcze nie było na Śląsku. Artystyczną dominantą Dentim clinic są zaprojektowane schody – rzeźba opowiadające historię stomatologii. Wycięte ze stali schody – książka, łączą 2 piętra. W efekcie tego mixu powstało wnętrze, w którym dominuje nowoczesne wzornictwo i sztuka. Przykład – mające 170 cm fotele w kształcie zębów, w których nogi to korzenie zęba, oparcia – korony to projekt guru wzornictwa Philippe Starcka. Także poczekalnia daleka jest od medycznego wizerunku, obok foteli – zębów Starcka, stoją tam krzesła dla dzieci Pantone Mini. W recepcji odnajdujemy inne ikony wzornictwa – krzesła Eames’ów, które zrewolucjonizowały design w latach 60-tych. Na ścianach zamiast powiesić tradycyjne plansze z zębami zdecydowano się wyciąć w ścianie wnękę i umieścić w niej serię obrazów fakturalnych, przedstawiających wariacje na temat ust. Jest to malarska praca Anny Manny Maciągowskiej, absolwentki katowickiej ASP.

Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic z Katowic

Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic z Katowic

Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic z Katowic

Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic z Katowic

Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic z Katowic

Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic z Katowic

Sztuka w gabinecie

Ale Dentim clinic to nie jedyny gabinet, który w tym roku przypadł do gustu. Wyróżnienie jury zdobył gabinet Den Arte a nagrodę główną internautów i czytelników – SE+ Studio Stomatologii Estetycznej z Krakowa. Internauci nagrodzili także Implant Medical z Gniezna. – Gabinet SE doskonale połączył historię ze współczesnością. Gabinet mieści się w mającej ponad 100 lat kamienicy, tej samej, która kiedyś inspirowała Adama Asnyka, Stanisława Wyspiańskiego i Stanisława Przybyszewskiego. Wnętrze SE wyróżniono przede wszystkim za niezwykła klasę, stonowanie wpływające na poziom stresu pacjenta. Den Arte to z kolei wnętrze, które przypomina bardziej galerię sztuki, niż gabinet stomatologiczny. Czystość przestrzeni, mnóstwo naturalnego światła, prostota form i minimalizm architektoniczny poszczególnych pomieszczeń stanowią tło dla czarno-białych wielkoformatowych fotografii Tomasza Tomkowiaka, ukazujących piękno kobiecego ciała – mówi Wasio-Malinka.

SE+Studio Stomatologii Estetycznej z Krakowa

Dentysta może być eko

Ciekawostką były wyróżnienia w kategoriach eko. Nagroda Eko Star przyznawana przez Gaggenau powędrowała do gabinetu KODENT z Głogowa. Wyróżnienie w tej kategorii dostała Specjalistyczna Klinika Stomatologiczna IMPLADENT z Gdańska. – KODENT jest jednym z pionierów zastosowania ekologii w gabinecie stomatologicznym w Polsce. Znajduje to odzwierciedlenie zarówno w projekcie architektonicznym, wzornictwie jak również w zastosowanych materiałach. W gabinecie zastosowano m.in. okna z szybami niskoemisyjnymi, system ogrzewania wykorzystującego dwie wysokowydajne pompy ciepła oraz instalację niskotemperaturową. Pozwoliło to KODENTOWI obniżyć zapotrzebowanie na energię niemal o połowę poniżej obecnych norm. Ważnym elementem proekologicznej filozofii właścicieli KODENT jest stała redukcja odpadów oraz ich segregacja, dzięki czemu udało się niemal całkowicie wyeliminować wytwarzanie niesegregowanych odpadów komunalnych – wyjaśnia Wasio-Malinka.

Kodent z Głogowa

Kodent z Głogowa

Lista laureatów:

1. Wybór Jury: Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic z Katowic

2. Wybór Internautów i czytelników: SE+Studio Stomatologii Estetycznej z Krakowa

3. Wybór Eco Star/Gaggenau: Kodent z Głogowa

4. Wyróżnienie Jury: Sopocka Klinika Stomatologiczna Den Arte z Sopotu

5. Wyróżnienie Internautów: Implant Medical z Gniezna

Implant Medical z Gniezna

6. Wyróżnienie ekologiczne: Impladent z Gdańska

7. Nagroda AlmiDecor: Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic z Katowic

8. Nagroda Villeroy&Bosh: Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic z Katowic

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas