Designteka

wydarzenia

Wrocław myśli i żyje eko

08.04.2010

8 kwietnia 2010 r. we Wrocławiu rozpoczyna się festiwal „Myśl eko, żyj eko”. W jego ramach przewidziany jest szereg imprez wystaw, spotkań i dyskusji mających na celu rozwijanie świadomości ekologicznej zarówno zwykłych mieszkańców Wrocławia, jak i lokalnych przedsiębiorców.

Organizatorami całości są: GALERIA DOMAR i WERANDA COUNTRY.

Festiwal rozpocznie się w samo południe 8 kwietnia. Wtedy to na wrocławskim rynku w sąsiedztwie Pręgierza uroczyście otwarta zostanie edukacyjna instalacja przygotowana przez studentów wrocławskiej ASP pod kierunkiem Krzysztofa Kubaska. Uroczystego otwarcia dokona prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, następnie odbędzie się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli Akceleratora Designu i wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Co znajdziemy w sąsiedztwie wrocławskiego ratusza? Po pierwsze Eko-mieszkanie uświadamiające jak możemy wpłynąć pozytywnie na środowisko poprzez urządzenie własnych domów i zmianę codziennych nawyków. Chwilę relaksu i ucieczki od zbyt szybkiego, miejskiego stylu życia zapewni nam Strefa Re-live, gdzie nie tylko będzie można przysiąść na chwilę, ale również zanurzyć się w lekturze książek z book-crossingu. Chwili zadumy sprzyjać będą także ekologiczne siedziska „Siadanie na trawie” młodej projektantki Marty Niemywskiej. Bardzo poruszająca będzie „Ziemia przyszłości” – futurystyczna wizja ekologicznej katastrofy, spowodowanej brakiem recyklingu odpadów. Pasjonatów fizyki z kolei z pewnością zainteresuje kumulator fotonów.

Proekodizajn

Tego samego dnia o godz. 17.30 we wrocławskiej Galerii Wnętrz Domar zostanie otwarta wystawa „Proekodizajn”, prezentująca propozycje polskich projektantów i producentów wyposażenia wnętrza związane z ideologią eko.

Zobaczymy na niej m. in. prace studentów z grupy PG 13 z warszawskiej ASP, Doroty Kulawik, Dawida Grynasza, Magdy Major, Jeremiego Nagrabeckiego, Emandes, Oodesign, firm Agnella, Profap, Noti. Wernisaż uświetni prezentacja Ewy Gołębiowskiej, dyrektor Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie „Recycling zaczyna się w głowie, a kończy. na ulicy”

Wystawa potrwa do 28 kwietnia ale to nie koniec eko-atrakcji w Galerii Wnętrz Domar. Przez 3 kolejne kwietniowe weekendy w galerii odbędzie się szereg interesujących spotkań warsztatów i prezentacji: m. in. będzie można zobaczyć jak powstają słynne stołki Plopp Oskara Zięty, wziąć udział w warsztatach filcowania i slow-foodu. Dzieci będą miały okazję dowiedzieć się na czym polega segregacja odpadów i stworzyć własne etno-projekty, a budujący domy i remontujący mieszkania dowiedzieć się jak wybrać przyjazne środowisku materiały i instalacje.

Ekologiczna firma

Kolejny ważny punkt ekofestiwalu to przewidziana na 14 kwietnia 2010 r. konferencja dla przedsiębiorców organizowana przez Wrocławski Park Przemysłowy pod hasłem „Dlaczego warto być EKO? Rola ekodesignu w przedsiębiorstwie”. Na konferencji zostaną przedstawione ekonomiczne aspekty innowacji przyjaznych środowisku oraz dotyczące ich ustawodawstwo unijne. Uczestnicy będą mogli poznać także przykłady dobrych ekologicznych praktyk biznesowych z Niemiec i Polski.

Porozmawiajmy o nowych materiałach

Zamknięciu festiwalu 28 kwietnia 2010 r. towarzyszył będzie towarzyszył panel dyskusyjny zorganizowany w galerii BWA Design we Wrocławiu „Nowe tworzywa i materiały – szansa dla Ziemi czy zagrożenie ?” Na ten temat dyskutować będą zaproszeni przez BWA Wrocław oraz magazyn Weranda Country naukowcy, projektanci, eksperci i producenci.

Współorganizatorami panelu są Weranda Country, Galeria Wnętrz Domar i Akcelerator Designu.

Sponsorem zaś firma HANSGROHE (www.hansgrohe.pl)

Harmonogram warsztatów (PDF)

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas