Designteka

wydarzenia

WROCLOVE DESIGN

27.04.2016

FOR SALE: DESIGN – hasło przyświecające 3. edycji Wroclove Design Festival stanie się pretekstem do zastanowienia nad znaczeniem designu we współczesnym świecie – świecie na sprzedaż. W miejsce prezentacji oraz dyskusji o przyczynach i skutkach konsumpcjonizmu przeobrazi się ALEJA BIELANY, która nie tylko udostępniła przestrzeń na wydarzenie, ale stała się też jego mecenasem.

6000 m2 powierzchni w ALEI BIELANY, największym centrum handlowym w Polsce, z szeroką ofertą nietuzinkowych elementów wyposażenia wnętrz, na 5 dni festiwalowych (18-22 maja 2016), zamieni się w miejsce prezentacji dobrego designu i zaskakujących rozwiązań.

W ramach wystaw tematycznych, warsztatów, spotkań, dyskusji o designie, architekturze, nowych technologiach oraz o rzemiośle, przestrzeń festiwalową podzielimy na 7 stref: KIDS, ARTS&CRAFTS, POSTMORTAL, FRESH, TECHNOLOGY, FOOD DESIGN, SPORT&RELAX.

Każdą z nich wypełnią przedmioty stworzone zarówno przez uznanych, jak i początkujących projektantów. Wystawy tematyczne podczas 3 edycji Wroclove Design Festival nie tylko zaprezentują przykłady dobrego designu, poruszą także kwestie szeroko rozumianej konsumpcji i sposobu funkcjonowania designu w „świecie na sprzedaż”. Zaprezentujemy takie ekspozycje jak:

AUSTRIAN DESIGN EXPLOSION to wyjątkowa okazja, by doświadczyć ponad 150-letniej historii austriackiego designu w jednym miejscu. Austriackie wzornictwo stanowi wyjątkowy na skalę światową mariaż fascynacji technologią, kreatywnego podejścia do materiałów i poetyckości. Podczas wystawy zaprezentuje się blisko 90 firm i projektantów. Będzie można podziwiać zarówno ikony designu, jaki i unikatowe produkty rzemieślnicze.

PROCES to wystawa stworzona przez Grynasz Studio we współpracy z Małgorzatą Koralewską. Na przykładach rożnych polskich wdrożeń, pokazuje schemat pracy projektanta z inwestorem, sposób rozwijania koncepcji, oraz efekt końcowy – gotowy produkt, czyli PROCES. Całość ekspozycji będzie utrzymana w surowym, industrialnym klimacie. Produkty i infografiki będą ustawione na schematycznej „taśmie produkcyjnej” – to ona będzie centrum wystawy i systemem eksponującym produkty.

Pieniądze a Design to ekspozycja stworzona przez czeską grupę twórczą OKOLO, która obrazuje relacje pieniędzy z kreatywną twórczością z różnych punktów widzenia. Wystawa dotyczy jedynie formy graficznej pieniędzy, ale także kwestii ich wartości w środowisku designerskim, przyszłości i przeszłości środków płatniczych czy form oszczędzania, wydawania.

Generation G (G for Generosity not Greed) – „G jak hojność a nie chciwość” to ekspozycja autorstwa Judyty Marczewskiej z Instytutu Designu Kielce. Przybliży sylwetki pokolenia świadomych konsumentów. Wystawa prezentuje obiekty wykonane z materiałów reklamowych. Nie wzbudzają zachwytu i nie zachęcają do podziwiania lecz do zastanowienia „Po co to?”. Na wystawie zastosowany został efekt hologramu, który używany jest do zabezpieczenia banknotów przed fałszerstwem. W kontekście wystawy hologram chroni naszą świadomość przed zagłuszeniem i natłokiem informacji. Jest widoczny tylko pod odpowiednim kątem. Na piedestale zostały umieszczone dwa , kontrastowe słowa: hojność i chciwość. Czy era dostępu do wszystkiego jest tak naprawdę hojna w swej obfitości? A może poprzez nieustanne zaspakajanie i generowanie nowych, sztucznych potrzeb zubaża nas w sposób niezauważalny?

GARMENTS FOR THE GRAVE – Pia Interlandi – australijska projektantka mody pośmiertnej, która w swoich pracach często wykorzystuje śmierć, jako koncepcję naukową i psychologiczną. W 2012 roku rozpoczęła działalność Garment for the Grave – projektowania biodegradowalnych szat pośmiertnych z udziałem rodziny klienta. Jej prace zobaczymy w strefie POSTMORTAL.

KIDS DESIGN SPACE dzieci projektują przestrzeń, to interaktywna ekspozycja składająca się z 14-stu prototypów, która przeprowadzi dzieci przez ścieżkę edukacyjną przybliżającą takie zagadnienia jak: design, architektura, ceramika, szkło, przestrzeń publiczna, wzornictwo przemysłowe, świadome projektowanie. Nad niecodziennymi prototypami pracowało ponad 200 wrocławskich dzieci w wieku od 6 do 14 lat i 24 designerów, m.in.: Oskar Zięta, Mariusz Gorzelak, Barbara Śniegula, Joanna Rusin i Anna Lehmann, Razy2, PORT, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej – Anna Bać, Piotr Michalski i Lea Kazanecka-Olejnik, Robert Pludra, Paper Heroes, Ola Mirecka, MALAFOR, Kubasek Studio, Pracownia Jasiewicz, BASK.

Mali projektanci wykonali naprawdę świetną robotę, dlatego warto już dziś zarezerwować czas na zwiedzanie! Wystawie towarzyszyć będą liczne warsztaty i wydarzenia adresowane zarówno do dzieci jak i dorosłych!

Wroclove Design to nie tylko wystawy, to także 100 wyjątkowych projektantów i specjalistów z całego świata, 40 warsztatów, 250 godzin spotkań, rozmów i gorących dyskusji. Wśród gości, m.in. z Robert Majkut, Adam Stech, Ingrid Sol Leccia, Anna Vonhausen, Marta Niemywska, Barbara Śniegula, Joanna Rusin, Jacek i Paulina Ryń, Karolina Pawłowska, Magdalena Major.

O patentach, wzorach przemysłowych i korzyściach płynących z ich rejestracji opowie Elżbieta Dobosz z Urzędu Patentowego RP.

Więcej informacji i program:

www.wroclovedesign.pl

https://www.facebook.com/WrocloveDesignFestival

 

III edycja Wroclove Design Festival 18-22 maja 2016 ALEJA BIELANY część meblowa centrum handlowego, ul. Czekoladowa 20, Bielany Wrocławskie

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas