Designteka

wydarzenia

Wydało się!

02.03.2011

Pierwszy ogólnopolski Konkurs katalogów i albumów o sztuce organizowany przez Fundację na rzecz sztuki Reminiscencje dobiegł końca. Zgłoszono do niego ponad 150 publikacji z całej Polski. Jury konkursu, które zbierze się 3 marca w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, nagrodzi najlepsze z nich w czterech kategoriach: katalog z wystawy, katalog artysty, album o sztuce i folder. Zebrane materiały zostaną zaprezentowane w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego na wystawie pokonkursowej, której wernisaż połączony z wręczeniem nagród odbędzie się 22 marca.

Konkurs katalogów i albumów o sztuce to reakcja jego organizatorów – członków Fundacji na rzecz sztuki Reminiscencje – na brak wydarzenia, które skupiałoby instytucje sztuki, wydawnictwa, pracownie projektowe a także artystów i grafików. Jego główny cel to stworzenie obiektywnego przeglądu wydarzeń kulturalnych i artystycznych w dziedzinie sztuk wizualnych oraz sposobów ich graficznej dokumentacji. Prace można było nadsyłać do końca stycznia 2011 roku.

Skorzystało z tej możliwości ponad 150 instytucji, głównie muzeów i galerii, częściowo również pracowni projektowych oraz osób prywatnych, artystów i grafików z całej Polski. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni reakcją na konkurs i pozytywnymi sygnałami, które otrzymywaliśmy w trakcie jego trwania. Otrzymaliśmy prace z między innymi Krakowa, Warszawy, Łodzi, Gdańska, Bielsko-Białej, Katowic, Sopotu, Opola, Torunia, Lublin, Piłya oraz wielu mniejszych ośrodków. Fakt, że tak dużo mniejszych instytucji, które prężnie działają na terenie kraju, wzięło udział w konkursie, jest dla nas bardzo motywujący. Zabrakło niestety zgłoszeń niektórych dużych instytucji kultury i mamy nadzieję, że już niedługo, w przyszłym roku, zgłoszą swoje prace, aby stworzyć w miarę najpełniejszy obraz polskiego projektowania dla sztuki i o sztuce – mówi Piotr Matosek, prezes Fundacji Reminiscencje. Nadesłane prace prezentują bardzo różny poziom. Wśród nich wyróżniają się prace o wysokim poziomie projektowania, typografii, doskonałych reprodukcjach i interesujących formach artystycznych, również nietekstowych. Zgłoszona została na przykład praca, która jest nietypowym katalogiem z wystawy, ponieważ nie przypomina swoją formą tradycyjnej książki – to specjalnie zaprojektowany pendrive zapakowany w sztabkę metalu i pudełeczko z plexi. Jest też inna bardzo ciekawa praca, której pomysłodawcami są Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz. Jury będzie miało bardzo trudny orzech do zgryzienia. Z drugiej strony zgłoszono również kilka prac o charakterze zachowawczym i o bardzo niskim poziomie artystycznym. Mamy nadzieję, że konkurs przyczyni się do wzrostu dbałości o stronę projektową wydawnictw o sztuce – dodaje Matosek.

Wszystkie prace zostały już skatalogowane i sfotografowane. Teraz zostaną poddane ocenie jury w składzie: prof. Ksawery Piwocki (rektor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, członek Rady Programowej Muzeum Narodowego w Warszawie), Monika Małkowska (krytyk sztuki i publicystka), Andrzej Pągowski (autor ponad 1000 plakatów, właściciel i dyrektor kreatywny firmy „KreacjaPro”), Marek Nowicki (kolekcjoner, wydawca Sztuka.pl i prezes Art New Media), Jarosław Trybuś (historyk sztuki, krytyk architektury, wykładowca, Honorowy Ambasador Warszawy jako kandydata do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016), Andrzej Budek (założyciel agencji kreatywnej KotBury, członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej). Obrady jury odbędą się 3 marca w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Najciekawsza prace zostaną nagrodzone w czterech kategoriach: katalog z wystawy, katalog artysty, album o sztuce i folder.

We wtorek 22 marca odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, w którego trakcie zostaną wręczone nagrody. Wystawa potrwa 2 tygodnie i będzie można obejrzeć na niej przekrój nadesłanych prac. Wystawa prezentowała będzie najlepsze prace wyłonione w konkursie, te nagrodzone, wyróżnione, a także te, które zasługują na prezentację ze względu na swoje walory. Obok oryginałów pojawią się na niej również fotograficzne powiększenia, podkreślające ich cechy charakterystyczne. Co więcej, prace będzie można samemu przeglądać, chociaż w tej kwestii nie mogę powiedzieć za dużo – wraz z naszymi partnerami szykujemy bowiem małą niespodziankę dla zwiedzających. Warto odwiedzić wystawę, gdyż zgromadzi ona w jednym miejscu wydawnictwa z całej Polski i będzie obiektywnym przeglądem jakości polskiego projektowania dla sztuki – mówi Piotr Matosek, prezes Fundacji Reminiscencje.

W dniu wernisażu zostanie również uruchomiona specjalna strona www.konkurskatalogow.pl, na której zamieszczone zostaną fotografie wszystkich nadesłanych prac wraz ze szczegółowym opisem bibliograficznym.

Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sponsorem jest firma Epson. Partnerzy projektu: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: TOK FM, Sztuka.pl, Artinfo.pl, PolandArt.

Szczegółowe informacje:

Piotr Matosek, matosek.p@gmail.com, t 691 147 198

www.reminiscencje.com (zakładka projekty)

www.konkurskatalogow.pl (w dniu wernisażu)

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas