Designteka

wydarzenia

Wystawa „design by…

26.09.2012

Od 24 września do 7 października w Concordia Design w Poznaniu w ramach Światowych Dni Innowacji odbędzie się wystawa prezentująca wyniki międzynarodowego konkursu „design by…” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. To swojego rodzaju kontynuacja wspólnego projektu „Nowy Folk Design” zapoczątkowanego w 2009 roku przez Pro Design (ciało sprawcze obecnego centrum innowacji, designu i kreatywności Concordia Design) oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Pierwsza edycja projektu „Nowy Folk Design” z warsztatami młodych projektantów z rzemieślnikami ginących zawodów, konkursem i wystawą została zrealizowana w budynku starej drukarni jeszcze przed rewitalizacją – obecnie Concordia Design, dając początek przyszłym projektom realizowanym w tym miejscu i promującym design.

Wystawa będzie prezentowała prace nagrodzone w międzynarodowym konkursie projektowym „design by…” na produkt inspirowany tożsamością regionalną w trzech kategoriach: mebel, tkanina, ceramika. Konkurs adresowany był do studentów i absolwentów uczelni projektowych z Białorusi, Bośni, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji, Słowenii, Turcji, Ukrainy. Zwycięzcą konkursu jest Karol Murlak, drugie miejsce zajęła Katarzyna Mucha-Wiśniewska, trzecie Marta Kwiatkowska. Ponadto jury przyznało osiem wyróżnień dla: Marii Wyszyńskiej i Marty Wyszyńskiej, Katarzyny Koprowskiej, Magdaleny Czapiewskiej i Zuzanny Lemieszek, Juraja Vacko, Aleksandry Kiluk, Agnieszki Tyrybon, Weroniki Pachowicz i Iwony Rylskiej, Maryny Kuzniatsovej.

Ideą konkursu było wzajemne poznanie potencjału, a także osiągnięć w zakresie designu krajów Europy Środkowo – Wschodniej i Południowo – Wschodniej. Wśród młodych europejskich projektantów obserwuje się bowiem efekty sięgania do dziedzictwa kulturalnego swoich regionów na użytek designu. To pozytywny przejaw samodzielnej próby poszukiwania tożsamości w twórczym pokoleniu, które wyraża siebie za pomocą wielu środków komunikacji i coraz nowszych narzędzi technologicznych. Sięganie do regionalnej tradycji, kultury, historii staje się ważnym punktem odniesienia społecznego, źródłem identyfikacji i przynależności. Jury konkursu „design by…” w składzie: Leszek Wojtasiak Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, dr hab. prof. nadzw. Michał Stefanowski, dr Ewa Klekot, prof. Czesława Frejlich, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Paweł Grobelny wyłoniło najlepsze przykłady czerpania ze źródeł na potrzeby współczesnego wzornictwa. Prace te zobaczymy na specjalnej wystawie w Concordia Design w ramach Światowych Dni Innowacji.

W 2009 i 2010 roku Pro Design – spółka i założyciel obecnego centrum innowacji, designu i kreatywności – Concordia Design wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego zaprojektowała i zrealizowała dwa projekty Nowy Folk Design skierowany do młodych projektantów. I edycja warsztatów nastawiona była na naukę młodych projektantów ginących rzemiosł przez artystów ludowych. Uczyli się m.in. zabawkarstwa, rzeźby, plecionkarstwa, hafciarstwa. Celem projektu było budowanie tożsamości polskiego designu w oparciu o tradycyjne rzemiosło i sztukę ludową, poprzez edukację oraz transfer wiedzy od przedstawicieli ginących zawodów do młodych projektantów. Patronat nad I edycją wydarzenia oraz konkursu objęła Lidewij Edlekoort – światowej sławy autorytet do spraw trendów, uznana przez magazyn TIME za jedną z 25 najbardziej wpływowych osób w obszarze designu. Projekt Nowy Folk Design otrzymał nagrodę Ministerstwa Edukacji Narodowej w konkursie „Liderzy Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce”.

Concordia Design

ul. Zwierzyniecka 3

Poznań

www.concordiadesign.pl

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas