Designteka

wydarzenia

Wystawa „must have from Poland”

26.04.2012

Między 17 a 22 kwietnia Mediolan zamienił się w światową stolicę projektowania. Tydzień to jednak zbyt mało, aby zobaczyć wszystkie wystawy i prezentacje designerów i firm. Miasto dzieli się bowiem na kilka stref: targi Salone Internazionale del Mobile, Zona Tortona, Brera Design District i Interni Legacy w ramach FuoriSalone 2012 oraz Ventura Lambrate, gdzie miała miejsce m.in. wystawa „must have from Poland”, przygotowana przez Łódź Design Festival.

Ventura Lambrate, to wydarzenie organizowane przez holenderską organizację zajmującą się popularyzacją wzornictwa – Organisation in Design. W tym roku odwiedzający mieli okazję zobaczyć blisko 90 ekspozycji. W ciekawych, industrialnych lokalizacjach prezentowały się zarówno duże firmy, takie jak Rosenthal czy Ikea, jak i indywidualni artyści, grupy projektowe oraz szkoły z bardziej awangardowymi propozycjami. Atmosfera panująca na Venturze przypominała klimat Łódź Design Festival. Dzięki wstępnym szacunkom organizatorów, wiadomo, że liczba odwiedzających przekroczyła 170 000 gości.

Wystawa „must have” po raz pierwszy została zaprezentowana podczas 5. edycji Łódź Design Festival w październiku 2011 roku i od razu wywołała duże zainteresowanie. Nie tylko odbiorcy traktujący design raczej hobbystycznie, ale również profesjonaliści i reprezentanci środowisk biznesowych byli zaskoczeni tak wysokim poziomem projektów oraz świadomym podejściem polskich firm do wzornictwa.

Wystawa stanowiła prezentację 42 produktów rodzimego designu wyselekcjonowanych w plebiscycie „must have” przez specjalnie powołaną do tego grupę ekspertów. Spośród 150 nominowanych przedmiotów wybrano te najciekawsze oraz najbardziej innowacyjne i wyróżniono je tytułem „must have” jako przykład świadomego inwestowania w design. Wśród laureatów znalazły się zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i małe rodzinne manufaktury. Wskazano produkty z dziedziny meblarstwa, oświetlenia, dekoracji wnętrz, zabawek i opakowań. O wyborze decydowały przede wszystkim funkcjonalność, ergonomia, jakość oraz estetyka produktu.

Wystawa w nowej, odświeżonej odsłonie została pokazana odbiorcom po raz drugi podczas kwietniowych targów w Mediolanie – największego i najbardziej prestiżowego wydarzenia w dziedzinie projektowania w Europie. Składały się na nią przedmioty wyprodukowane przez 24 polskie firmy. Przemyślanego wyboru dokonała Ewa Solarz, kuratorka wystawy.

Mediolański Design Week, okazał się dla wystawy „must have from Poland” bardzo owocny. Wyjazd stanowił wyjątkową szansę na promocję polskiego designu. Wszystko wskazuje na to, że została ona dobrze wykorzystana. Wystawę odwiedzili zagraniczni oraz polscy dziennikarze, w tym ekipa telewizyjna TVN (z programów „Dzień Dobry TVN” i „Co za tydzień” z Olivierem Janiakiem) oraz

Domo TV. Produkty firm prezentowanych w ramach „must have from Poland” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zagranicznych concept storów. Łódź Desing Festival otrzymał również propozycję udziału w Operae – dwudniowej imprezie wystawienniczej organizowanej w Turynie w listopadzie oraz pokazania „must have from Poland” podczas Design Week w Saint-Petersburgu w 2013.

Współorganizatorem wystawy „must have from Poland” był Instytut Adama Mickiewicza.

Więcej na www.lodzdesign.com

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas