Designteka

wydarzenia

Wystawa designu kamieniarskiego

14.10.2010

Na targach Kamień-Stone 2010 w Poznaniu, po raz pierwszy w historii, odbędzie się wystawa projektów w kamieniu przygotowanych przez polskich studentów.

Wystawa jest efektem konkursu „Projektowanie w kamieniu”, do którego zaproszeni zostali studenci wydziałów wzornictwa i architektury wnętrz akademii sztuk pięknych. Celem projektu jest promocja kamienia naturalnego w architekturze, wystroju wnętrz i przestrzeni publicznej oraz przełamywanie stereotypów na temat tego materiału– że ciężki, niewdzięczny w utrzymaniu, bardzo kosztowny oraz nadaje się wyłącznie na pomniki, nagrobki i kostkę brukową.


- Pokazujemy kamień młodym projektantom, którzy już wkrótce aktywnie i na długi czas wkroczą na rynek pracy. Wielu z nich po raz pierwszy miało okazję przekonać się o bogactwie kolorów, wzorów i rodzajów kamienia. Większość nigdy nie miała sposobności zobaczyć, jak wiele można zrobić przy użyciu piły mostowej, nie wspominając o centrach CNC czy waterjetach. Nabyta przez nich wiedza może sprawić, że chętniej sięgną w swojej pracy po kamień naturalny, a znając możliwości techniczne, nie będą się bali odważnych rozwiązań – mówi Szymon Paź, zastępca redaktora naczelnego branżowego pisma „Nowy Kamieniarz”, organizatora konkursu.

W sumie powstało blisko 30 projektów, w większości nawiązujących do wyposażenia przestrzeni publicznej. Jury nagrodziło te projekty, które nie tylko prezentują wysoki poziom artystyczny i są możliwe do wykonania, ale przede wszystkim posiadają potencjał komercyjny, są konkurencyjne wobec rozwiązań oferowanych przez branże rywalizujące na rynku budowlanym z kamieniarstwem, a ich produkcja może odbywać się seryjnie lub nawet masowo. Do realizacji wyłoniono trzy prace, których prototypy zadebiutują podczas targów Kamień-Stone 2010 10-13 listopada 2010 r. w pawilonie 6A Międzynarodowych Targów Poznańskich, a następnie pokazane zostaną na Budmie 2011 oraz na targach arena DESIGN.

Do realizacji wybrano następujące prace:

Płytkę okładzinową projektu Jarosława Koska z ASP w Łodzi. Autor zaproponował moduł jednego elementu, który przez zmienny układ przy zwielokrotnieniu daje efekt geometrycznego reliefu ściennego. Forma tego elementu umożliwia masową produkcję z szerokiej gamy materiałów kamiennych. Płytka realizowana jest przez włoską firmę Euro Porfidi.

„Abecadło” Agaty Kokoszki z warszawskiej ASP. Za stworzenie nieskomplikowanego, łatwego w produkcji elementu mogącego nieść dowolny, trwały komunikat w przestrzeni publicznej. Projekt spełnia warunki wykorzystania cech twardości materiału kamiennego i możliwości seryjnej produkcji. Produkcji prototypu podjęła się firma Granex ze Strzegomia.

Umywalkę Jarosława Koska. Za wykorzystanie głazów otoczaków, materiału powszechnie występującego na niemal całym obszarze Polski, który może zostać indywidualnie wybrany przez użytkownika. Prototyp powstaje w zakładzie firmy Polgranit w Babinie-Olędrach w Wielkopolsce.

Wyboru prac dokonało jury w składzie: Piotr Perepłyś, profesor ASP w Warszawie, przewodniczący Sekcji Architektury Wnętrz Związku Polskich Artystów Plastyków (OWZPAP), Peter Becker, wydawca magazynu BusinessStone.com (Berlin), Maciej Brzeski, redaktor naczelny „Nowego Kamieniarza”, przedstawiciel organizatora konkursu.

Dodatkowych informacji udziela: Szymon Paź, tel. 61 66 29 870, 664 018 340, e-mail: s.paz@nowykamieniarz.pl

Więcej na www.projektowanie.rynekkamienia.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas