Designteka

wydarzenia

Wystawa fotografii

25.08.2011

W ramach VI Festiwalu Tauron Nowa Muzyka będzie można zobaczyć premierową wystawę 3 projektów artystycznych fotografów Łukasza Ziętka, Pawła Fabjańskiego i Jacka Kołodziejskiego.

Łukasz Ziętek przedstawi artystyczne rozwinięcie materiałów, jakie powstały w ramach kampanii promocyjnej festiwalu, natomiast Jacek Kołodziejski i Paweł Fabjański przygotowali autorskie wypowiedzi oscylujące wokół tematyki idola, publiczności oraz wewnętrznych napięć rodzących się w twórcy umieszczonym na świeczniku.

Równolegle w każdy dzień festiwalowy (od piątku do niedzieli) będą prowadzone warsztaty fotograficzne. Fotografowie ponownie podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą, przybliżając tajniki swojej pracy przy projektach artystycznych i komercyjnych. W tym roku warsztaty odbędą się na terenie Uniwersytetu Śląskiego (wydział Prawa i Administracji) w Katowicach.

Wystawy na terenie miasteczka festiwalowego:

ŁUKASZ ZIĘTEK: HOUDA

Łukasz Ziętek w swobodny sposób eksploruje materiały powstałe podczas tworzenia warstwy wizualnej tegorocznej edycji Festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Tam poszukiwano szaleństwa i ekspresji w cieniu zwykłego przechodnia lub potencjalnego uczestnika festiwalu. W autorskiej wersji Ziętek konfrontuje to założenie ze swoim subiektywnym wyobrażeniem Śląska i postanawia pogłębić wizję „cienia”. Razem z zaproszonym do współpracy Cosmos Collective manipulują fotografią, poszukując wzmocnienia i odrealnienia. Chcąc maksymalnie wgryźć się w charakter przestrzeni festiwalu, Ziętek zdecydował się na złamanie utartych zasad ekspozycji i zagrać skalą, a nie ilością.

PAWEŁ FABJAŃSKI: DYSTANS

Fotograficzny cykl Pawła Fabjańskiego bierze pod lupę relacje między idolem a jego fanami/wyznawcami/odbiorcami. Mimo obecności mediów pozornie skracających dystans między nadawcą a odbiorcą, to odległość dzieląca obie strony konstytuuje rolę idola, jest jego nieodłącznym atrybutem, określa jego pozycję w hierarchicznej relacji z fanem oraz sprawia, że masy trzymane są w ciągłym „głodzie”, który wzmaga ich „apetyt” na obcowanie z „obiektem kultu”. Dystans jest nieodłącznym atrybutem osób, na których skupia się uwaga tłumu oraz ich narzędziem w kreowaniu siebie. Ale cykl „Dystans” nie opowiada o żadnym konkretnym idolu; co więcej, figura ta nie jest tylko domeną muzyki. Szczegółową narrację możemy zatem dopisać sobie sami.

JACEK KOŁODZIEJSKI: GWIAZDA W CIĄGU GŁÓWNYM

„Gwiazdy spędzają największą część swego życia na ciągu głównym. Im gwiazda masywniejsza, tym krócej przebywa na ciągu głównym, gdyż większe gwiazdy spalają swoje paliwo szybciej niż gwiazdy mniejsze”. To tragiczna analogia do superbohaterów scen: idoli. Metaforyczny obraz kultu jednostki, o której nic nie wiemy, ale wszyscy ją znamy, uwielbiamy, kochamy. Pytanie, czy tak naprawdę ten podziw nie jest skierowany tylko w stronę scenicznego kostiumu, wykreowanego opakowania, które ma nas przyciągać swoim blaskiem? Ile wysiłku setek osób kosztuje stworzenie superbohatera, półboga? Wydaje się, że wszyscy ich potrzebujemy, więc z zachwytem, ale i spokojem, oglądamy ich spalanie i narodziny kolejnych.

Warsztaty fotograficzne podczas VI Festiwalu Tauron Nowa Muzyka:

26.08 godz. 13:00

Paweł Fabjański: Moda na fotografie mody – czyli o tym, że wszystko już było…

W mojej prezentacji wyodrębnię różne style i trendy, które pojawiły się w fotografii modowej i reklamowej w kilku ostatnich dziesięcioleciach. Najważniejsi twórcy i najbardziej jaskrawe momenty przełomowe staną się punktem wyjścia do dyskusji o wartości własnego stylu i powtarzalności tendencji estetycznych. Czy trendy wizualne zataczają koło? Czy w dzisiejszych czasach można być oryginalnym? Czy fotografia mody może stać się ponadczasowa? Czy czekają nas jeszcze jakieś rewolucje? Może uda się nam wspólnie znaleźć odpowiedzi na te pytania.

27.08 godz. 13:00

Jacek Kołodziejski: Rynek fotografii w Polsce – jak go zrozumieć i jak się po nim poruszać?

Rynek fotografii w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Festiwale fotografii odwiedzane są przez tysiące osób, powstają nowe galerie, a fotografia włączana jest do programów muzeów i centrów sztuki współczesnej na równych prawach z innymi dziedzinami sztuki.

W porównaniu z sytuacją w Europie to jednak wciąż niewiele. Podejmowane działania są chaotyczne i jeszcze nie nazwane, a z ust krytyków padają stwierdzenia sugerujące, że „polski rynek fotografii to Eldorado dla kolekcjonerów, którzy z łatwością wyławiają okazje w nieusystematyzowanym środowisku”. Brakuje publikacji, które podsumowałyby aktualną sytuację fotografii w Polsce oraz wytyczały nowe kierunki.

Wykład będzie próbą nakreślenia realiów polskiego rynku fotografii, również w oparciu o dokładne przedstawienie instytucji, które faktycznie ten rynek tworzą, mają na niego realny wpływ: począwszy od instytucji państwowych i festiwali, po prywatne galerie i agencje fotograficzne.

Kilka cennych podpowiedzi dla początkujących kolekcjonerów i młodych artystów, jak w tej nie do końca przejrzystej sytuacji znaleźć swoją drogę.

28.08 godz. 13:00

Łukasz Ziętek i Sara Marcysiak – Change Your world not Your lifestyle.

Fotografia mody przestała być już kojarzona jedynie z charakterystycznymi egzaltowanymi pozami modelek, przesadnie wystylizowanymi strojami i statycznymi kadrami, a słowo „lifestyle” stało się wytrychem dla większości działań związanych z komunikacją z konsumentem. Wbrew pozorom nie można tu mówić o odwrocie w stronę przypadkowej fotografii, jaką znamy z blogów. Przy tego typu sesjach fotograf równie często współpracuje z nieprofesjonalnymi modelami, wychwyconymi na przykład podczas tzw. „street castingu”, co z wymagającymi celebrytami czy top modelkami. Aby uzyskać pożądaną naturalność, poczucie ulotności i prawdziwych emocji, potrzeba umiejętnego balansowania między reżyserowaniem sytuacji a jej obserwacją. Potrzeba szczerości i bezczelności w fotografowaniu. O tych aspektach w fotografii mody z dwóch różnych perspektyw opowiedzą fotograf Łukasz Ziętek i producentka sesji fotograficznych, Sara Marcysiak, współpracująca na co dzień z takimi magazynami, jak „Elle”, „Pani”, „Viva! Moda” czy „K Mag”.

Miejsce warsztatów:

Uniwersytet Śląski (Wydział Prawa i Administracji)

ul. Bankowa 11b, Katowice

start codziennie o 13:00

wstęp wolny na podstawie zapisów: warsztaty@happymonday.pl

Serdecznie zapraszamy!

Więcej na

shootme.pl

www.festiwalnowamuzyka.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas