Designteka

wydarzenia

Wystawa NATURA+

29.08.2009

W terminie od 11 września do 12 października w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie odbywa się wystawa NATURA +.

natura

Ukazuje ona prace Marka Cecuły, światowej sławy artysty ceramika, założyciela studia Modus Design.

Wystawa obejmuje trzy etapy działań we wzornictwie ceramicznym pochodzące z trzech okresów działalności Marka Cecuły:

1. Kolekcja Modus Design (retrospektywna)
1990 – 2000 studio Modus Design w Nowym Jorku

2. Kolekcja Modus Design (przemysł i studio)
2000 – 2008 studio Modus Design Kielce Polska

3. Kolekcja 2010 Modus Design Natura +
2009 studio Modus Design Kielce Polska

taboret

Nowa kolekcja Modus Design jest zbiorem form użytkowych i obiektów ceramicznych niosących w sobie wartość dodaną, poszerzającą pogląd na kondycję otoczenia, ekologię i naturę. Centralną zasadą w tej kolekcji jest wprowadzenie świadomości do tworzenia obiektów użytkowych. Design pochodzący z takiego procesu daje użytkownikowi funkcjonalny przedmiot z przekazem o dzisiejszej rzeczywistości wnosząc obecność natury i adaptując ją do domowego życia.

Inspiracją i wzorem tej kolekcji jest natura jako najlepiej zaprojektowane dzieło. Część prezentowanych obiektów jest bezpośrednim odbiciem elementów pochodzących z natury, przekształconych w procesie ceramicznym na formy użytkowe. Tak rozumiany proces tworzenia stawia designera na drugorzędnej pozycji, zwalniając go z obowiązków tradycyjnego projektowania, które polega na kreowaniu innowacyjnych form i rozwiązań. Designer staje się tylko obserwatorem, który wybiera z nieograniczonego źródła natury formy i konstrukcje, pozwalające mu na przeniesienie ich w świat praktyczny i estetyczny.

Prezentowana kolekcja „Natura +” jest też wezwaniem do aktywnego zastosowania we współczesnym wzornictwie: świadomości, uczuć i ideologii. Dzięki zapotrzebowaniu na dany produkt powinny one docierać do szerokiego grona użytkowników.

Kolekcja dzieli się na trzy kategorie. Każda z nich jest indywidualnym rozdziałem do tematu „natura”, wykonanym w porcelanie, terakocie i w niewypalonej glince.

Opis poszczególnych kategorii kolekcji „NATURA +”

Dom i Natura
Prace w tej kategorii są wykonane z czerwonej gliny (terakoty), która jest najczęściej stosowana w ogrodnictwie i ma mocne związki z natura. Celem prac jest wprowadzenie w domową przestrzeń żywego elementu natury.

„Taboret trawa” – Doniczka z zasadzoną trawą służy do wygodnego siedzenia na trawie, nawet u siebie w domu.

„Czajnik dla Ptaków” wychodzi poza mieszkanie, łącząc domowy produkt z życiem natury, ofiarując nasz porcelanowy czajnik jako mieszkanko dla ptaków w domowym ogrodzie.

Świadomość Natury
Główną pracą w tej dziedzinie jest 1 kilogramowa kostka ziemi, nazwana „1kg. ERTH”. Jest to prawdziwy kilogram niewypalonej, ubitej i wysuszonej masy ziemnej stworzony jako konceptualny produkt, którego funkcją jest uświadamianie wartości ziemi i zwracanie uwagi na jakość i wrażliwość naszej planety. Sprzedaż tego produktu wiąże się z uzasadnieniem wartości ekonomicznej naszego najtańszego surowca jakim jest zwykła ziemia i stworzenia symbolicznej wartości dla zwykłego ułamka naszej ziemi.

Inspiracja Naturą
Tu przykładem jest grupa naczyń na pieprz i sol odbitych bezpośrednio z form kamieni, wykonanych w biskwitowej porcelanie. W ekspozycji jest to stos kamieni o różnorodnych kształtach, z którego nabywca może sobie wybrać odpowiedni – podobający mu się kamień i włączyć go w zastawę stołową, gdzie w otoczeniu eleganckich naczyń będzie dominować swoją surową naturą.

Źródło: www.zamekcieszyn.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas