Designteka

wydarzenia

Wystawa Nowa FORMA

27.03.2013

Zatoka Sztuki oraz Pomorskie Stowarzyszenie Projektantów PoCoTo Zaprasza na otwarcie wystawy powarsztatowej Nowa FORMA, która odbędzie się w piątek 5 kwietnia o godzinie 18.00 w Zatoce Sztuki w Sopocie. Na wystawie będzie można zobaczyć efekt dwóch edycji warsztatów Nowa FORMA.

We wrześniu 2012 w Swarzędzu odbyła się już druga edycja warsztatów dla projektantów i miejscowych przedsiębiorców branży meblowej- Nowa FORMA Swarzędz 2012. Przedsięwzięcie, zainicjowane przez środowisko projektantów, rozwija się przy wsparciu władz miasta.

Warsztaty trwały pięć dni. Ostatnia edycja przebiegała w myśl zasad User Experience Design, czyli projektowania z uwzględnieniem potrzeb użytkowników. Projektanci mieli za zadanie sprostać potrzebom i oczekiwaniom osób mających kontakt z meblem w całym cyklu życia produktu.

Pięciodniowy proces – wliczając w to czas na przygotowanie prototypów – jest zbyt krótki, aby przy projektowaniu dokładnie przeanalizować wszystkie założenia i poszukać odpowiednich rozwiązań. Jednakże spotkanie się projektantów i producentów (dla niektórych po raz pierwszy) przy wspólnym projekcie stanowi wspaniałe doświadczenie, którego nie sposób przecenić – mówi projektant Wawrzyniec Walczak, pomysłodawca i organizator warsztatów.

Nowa FORMA to idea łączenia doświadczeń projektantów i producentów w trakcie pięciodniowych warsztatów. Do udziału zapraszani są doświadczeni projektanci oraz producenci i rzemieślnicy. Założeniem jest, że oba środowiska mogą wiele wynieść z możliwości otwartej współpracy. Polscy producenci nie są przyzwyczajeni do współpracy z projektantami. Warsztaty stały się doskonałą okazją do zapoczątkowania nowej formy projektowania. Jednym z efektów warsztatów jest nawiązanie stałej współpracy pomiędzy zakładami i projektantami.

Idea warsztatów zrodziła się jako niezależna inicjatywa projektantów: Wawrzyńca Walczaka, Marii Dziewolskiej i Marty Malinowskiej-Gębskiej. „Chcieliśmy połączyć doświadczenie przedsiębiorców oraz wiedzę i umiejętności projektantów aby pokazać, że współpracując, można projektować dobre produkty”.

W warsztatach Nowa FORMA Swarzędz w sumie wzięło udział 4 rzemieślników i 3 producentów działających w branży meblowej, oraz 22 projektantów. Powstało osiem prototypów, które w większości znalazły się w ofercie handlowej producentów.

Efekty warsztatów były pokazywane na licznych wystawach w Polsce i za granicą.

Termin wystawy- 5-19.04.2013

Miejsce: Zatoka Sztuki

Organizatorzy: Zatoka Sztuki, Pomorskie Stowarzyszenie Projektantów PoCoTo

5.04.2013 godz.18.00 – otwarcie wystawy – wykład Wawrzyniec Walczak-

Zarządzanie procesem projektowym na przykładzie warsztatów Nowa FORMA

12.04.2013 godz.18.00 – TUTU concept

Rewitalizacja produktu na polskim rynku

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas