Designteka

wydarzenia

Wystawa Znaków Graficznych

31.08.2015

Druga Ogólnopolska Wystawa Znaków Graficznych w Gdyni.

4 września br. zapraszamy na otwarcie Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych, która ma na celu zaprezentowanie szerokiej publiczności najlepszych polskich znaków graficznych oraz przybliżenie historii polskiej grafiki użytkowej. Pierwsza część ekspozycji będzie odtworzeniem legendarnej – pierwszej OWZG z 1969 roku. Pokazano na niej 335 znaków takich twórców jak m.in: Ryszard Bojar, Jerzy Cherka, Roman Duszek, Jan Hollender, Jarosław Jasiński, Emilia Nożko-Paprocka, Karol Śliwka, Leon Urbański i wielu innych. Nawiązując do tamtego wydarzenia druga część wystawy przedstawi 335 najnowszych znaków powstałych w latach 2000 – 2015.

Selekcji spośród prawie 3 000 zgłoszonych projektów do części drugiej wystawy, dokonała specjalnie powołana Rada Wystawy. W jej skład weszły uznane autorytety w tym Ryszard Bojar, Marta Gawin, Marcin Wolny, Katarzyna Roj, Viktoriya Grabowska, Kuba Sowiński i Michał Łojewski. Nowością w stosunku do Pierwszej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych była możliwość zgłoszenia znaku wraz z elementami identyfikacji wizualnej. Miało to na celu ocenienie projektów w szerszym kontekście. Znaki były zgłaszane w trzech kategoriach: projekty wdrożone, projekty niewdrożone oraz projekty studenckie.

Wystawa powstaje dzięki ścisłej współpracy z projektantami „starego pokolenia”. Do współudziału w zakresie identyfikacji wydarzenia zaproszono Karola Śliwkę (znak PKO, 1968 r.), który zaprojektował znak Pierwszej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych. Znak ten używany jest również w obecnej edycji wystawy.

Głównym celem wystawy jest krytyczne spojrzenie na specyfikę polskiego projektowania znaku. Analiza jego formy i funkcji w różnych aspektach (w tym informacyjnym, marketingowym oraz kulturotwórczym). Zapoznanie się z historią rodzimego designu oraz ukazanie procesu ewolucji projektowania graficznego.

Wystawa swoją premierę będzie miała w Centrum Designu Gdynia – Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Następnie będzie można ją zobaczyć w Warszawie i we Wrocławiu.

Wernisaż wystawy odbędzie się 4 września br. o godzinie 19:00 w Galerii Centrum Designu Gdynia, PPNT Gdynia.

Wystawa będzie czynna codziennie od 5 września do 23 października br. w godzinach 10:00-18:00.

5 września br. odbędzie się cykl wykładów towarzyszących wystawie.

16:15 Patryk Hardziej i Rene Wawrzkiewicz – „Ogólnopolskie Wystawy Znaków”

17:00 Adam Kamiński – „Postrzeganie / Kreacja / Znak“

18:00 Oskar Podlolski – „Od freestylu po corporate branding

19:00 Michał Łojewski –”Tajniki projektowania identyfikacji wizualnej na przykładzie systemów PZU, PKO i NETIA”

20:00 Networking

 

 

 

 

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas