Designteka

wydarzenia

Wystawa ZWYKŁA RZECZ

05.07.2011

Najnowsze projekty polskich designerów, po raz pierwszy zaprezentowane na Międzynarodowym Festiwalu Designu w Berlinie – DMY 2011 będą miały polski debiut.

W dniu 3 lipca 2011 r. w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli została otwarta nowa wystawa polskiego designu pod tytułem ZWYKŁA RZECZ na której, po raz pierwszy w Polsce, zaprezentowanych zostanie 10 prac 10 projektantów i grup projektowych młodej generacji: Aze Design, Betonu, Pawła Grobelnego, Krystiana Kwiecińskiego, Lapolki, Malafora, Bartosza Muchy, Piotra Stolarskiego, Arka Wolskiego i Łukasza Wysoczyńskiego.

Niektórzy zaproszeni do projektu designerzy są dojrzałymi, znanymi w Europie twórcami, jak np. Malafor, Aze Design, Beton czy Paweł Grobelny, inni jak Krystian Kwieciński i Łukasz Wysoczyński są dopiero na początku drogi. Wszyscy to utalentowani projektanci, których prace zadziwiają wyobraźnią, pasją i humorem, prowokują, każą się zastanowić nad rolą designu w naszym życiu, udowadniają, że na proste pytania możemy uzyskać zaskakującą odpowiedź.

Temat wystawy ZWYKŁA RZECZ zostawił projektantom ogromne pole do popisu i dowolnej interpretacji. Kurator wystawy postawił przed nimi zadanie zaprojektowania zwykłego przedmiotu, który zmieści się w pudełku ze sklejki o wymiarach 75x75x75 cm. Jedynym ograniczeniem projektowym była więc tylko wielkość pudełka.

– „Do udziału w projekcie zaprosiłam 10 projektantów. Otrzymali warunki, jakie obiekt miał spełniać, i dofinansowanie z Instytutu Adama Mickiewicza na wykonanie prototypu. Dostali też temat i wymiary pudełka, w którym wykonany prototyp ma się zmieścić. Takie ograniczenie wynikało z przesłanek praktycznych – 10 przedmiotów zapakowanych w zunifikowane pudełka tworzy łatwą w transporcie i ekspozycji kolekcję. Z hasłem „zwykła rzecz”, każdy z projektantów musiał poradzić sobie sam – wyjaśnia Agnieszka Jacobson Cielecka. – Cóż to znaczy „zwykła rzecz”? Każdy projektant dąży przecież do tego, aby stworzyć rzecz zaskakującą, niepowtarzalną, wymykającą się definicjom – „niezwykłą”. Czy zwykła rzecz może być niezwykła? Okazuje się, że tak, mimo iż w swoich pudełkach projektanci w większości zamknęli zwykłe przedmioty: siedziska (Wolski, Malafor), stoliki (Wysoczyński i Grobelny), lampy (Kwieciński i Stolarski), naczynia (Lapolka).

Jednak dmuchany fotel Malafora jest zaprzeczeniem wszystkich przyzwyczajeń dotyczących mebla do siedzenia: niematerialny i niekonstrukcyjny, mimo to spełnia swoją funkcję. Stołek Wolskiego jest prowokacją, zapożyczenie formy od ciała ludzkiego choć niedosłowne, stawia nas w niezręcznej sytuacji. Wysoczyński oprócz prozaicznego przeznaczenia mebla odpowiada na inną potrzebę: magazynowania – nie tylko przedmiotów w szufladach, także przedmiotów ułomnych, uszkodzonych i niekompletnych, obarczonych wspomnieniami.

Lapolka, Aze Design i Beton odpowiadają na zadany temat emocjonalnie. U Lapolki dmuchane kieliszki, służące raczej do zabawy, niż picia stają się grą słów: literalnego znaczenia „dmuchania” i zwyczajowego „szkła”. AzeDdesign proponując przeglądanie się w portretach z przeszłości przyznaje się do potrzeby wyobrażania siebie w innych rolach i innych czasach. Beton zwraca uwagę, zaskakuje, budzi uśmiech, drażni. Co jest „zwykłą rzeczą” w projekcie Betonu?”

Stalowowolska edycja wystawy ZWYKŁA RZECZ została uzupełniona o inne prace designerów, które stanowią swoisty komentarz do projektów z „pudełka”. Dzięki temu możemy lepiej poznać proces twórczy i zrozumieć meandry wyobraźni twórców.

Kurator wystawy Agnieszka Jacobson-Cielecka i organizator – Muzeum Regionalne w Stalowej Woli konsekwentnie promują polskie wzornictwo i polskich projektantów w kraju i zagranicą, przyczyniając się tym samym do rozwoju tej dziedziny sztuki. Popularyzacja designu wśród szerokiego grona odbiorców wpisała się na trwałe w zakres działania Muzeum, które wyrosło na modernistycznych tradycjach Stalowej Woli. Organizatorzy wystawy wierzą, że kultura i sztuka przyczynia się do rozwoju społecznego i gospodarczego regionu.

Wystawie, oprócz katalogu, towarzyszy niedawno wydana przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie publikacja pod tytułem „Out of the Ordinary. Polish Designers of the 20th Century” pod redakcją merytoryczną prof. Czesławy Frejlich na temat polskiego designu XX wieku – prawdziwa skarbnica wiedzy na temat wzornictwa i jego najwybitniejszych przedstawicieli. Wystawa i książka są zaproszeniem do refleksji i dyskusji o rzeczach „zwykłych i niezwykłych”, próbą poszukania definicji „zwyczajności” w designie i określenia, czy przedmiot jest rzeczą, czy czymś więcej…

Więcej o wystawie: http://designteka.pl/wystawa-zwykla-rzecz.html

Wystawa ZWYKŁA RZECZ

5 lipca – 15 sierpnia 2011, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1, www.muzeum.stalowawola.pl

Muzeum zaprasza odwiedzających we wtorki od 8 do 18, w środy, czwartki i piątki od 8 do 15, w soboty i niedziele od 16 do 19.

Wystawa ZWYKŁA RZECZ została zorganizowana przy współpracy Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie www.iam.pl i www.culture.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas