Designteka

wydarzenia

Wywiady z mistrzami grafiki

12.05.2011

Świat prostych graficznych form jest znacznie bogatszy, niż nam się wydaje. Jesteśmy przyzwyczajeni spotykać grafikę klasyczną w muzeach i galeriach, podziwiamy wielkich artystów, z którymi spotykamy się w tej publikacji. Grafika to jednak nie tylko skomplikowane techniki – miedzioryty, linoryty, drzeworyty, czy litografie. Grafika to także dziesiątki kolorowych magazynów w kioskach i zwracające uwagę plakaty na słupach ogłoszeniowych. To przyjemne dla oka opakowania setek produktów, zachęcające nas do zakupu. To kuszące reklamy na ulicach, w telewizji i w Internecie. To również znaczki, które przyklejamy na listy i pocztówki. Ba! To nawet pieniądze, monety i banknoty z podobiznami królów Polski. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, że istne tłumy utalentowanych grafików projektują całą otaczającą nas rzeczywistość. Kształtują nasze gusta, wywołują emocje. Z najwybitniejszymi z nich, elitą współczesnej grafiki polskiej, miałam przyjemność przeprowadzić wywiady, szczere, niekiedy bardzo prywatne rozmowy. O tajemnicach warsztatu, które trudno odnaleźć w muzeach i encyklopediach. I o życiu – kipiącym pomysłami i pełnym obrazów.

Artyści mówią

Wywiady z mistrzami grafiki

Seria: Artyści mówią

Autor: Elżbieta Dzikowska

Umiejętność spojrzenia na własną sztukę z boku, żeby sprawdzić, czy może istnieć samodzielnie, bez zewnętrznego „zasilania“ osobą artysty. To odróżnia artystę profesjonalnego od amatora, którego mozół służy tylko sprawianiu przyjemności jemu, podczas gdy zawodowiec musi przekazać innym swoje przesłanie. Inaczej jego sztuka byłaby nieporozumieniem.

Maciej BUSZEWICZ

Trzeba być jak najdalej od histerycznych deklaracji, w ocenach zachować zdrowy rosądek, w stosunku do własnej twórczości dystans, a wszystkie dyscypliny traktować z należytą uwagą, wybierając te, które w naturalny sposób najlepiej pozwalają przekazać moje intencje.

Andrzej DUDZIŃSKI

Kompleks wynika z tego, że artyści uprawiający sztukę czystą mogą robić to na co mają ochotę, podczas gdy my pracujemy na zamówienie.

Hubert HILSCHER

Zazwyczaj grafik prasowy korzysta z dzieł innych, nie może być więc zadufany. Poinien mieć specyficzną pewność siebie, ale i świadomość, że w prasie najważniejszy jest „gorący“ temat. Sztuka – to czysty przekaz własnej osobowości. Grafika projektowa – to bezustanne zadawanie pytań. Nie ma w niej miejsca na improwizację.

Marek KNAP

Tworzyłem z taką pasją, że mówiono w Akademii: Łapiński gwałci kamień i demoralizuje studentów.

Tadeusz ŁAPIŃSKI

Zresztą wszystko jest reklamą, skoro przekazuje treści kulturalne, społeczne, ideowe. I wszystko może być sztuką, jeśli jest wynikiem kreacji artystycznej.

Lech MAJEWSKI

Lubię marki, dla których pracuję, i boli mnie, kiedy muszę zaakceptować decyzje, które im źle służa. Czuję się wtedy jak chirurg, który po udanej operacji płuc spotyka swojego pacjenta z papierosem w ustach.

Marcin MROSZCZAK

Co decyduje, że coś jest sztuką albo nie? Ludzie. Snobi.

Rosław SZAYBO

Cykl wydarzeń pt. „Artyści mówią. Wywiady z mistrzami grafiki“:

Sobota 14 maja

12:00 Spotkanie Elżbiety Dzikowskiej z mistrzami grafiki:

Marek Knap (Dyrektor artystyczny w magazynach m.in. „Maxima”, „Newsweek”, „ Rzeczpospolitej” nagrodzony Best-Designed Newspaper Award w 2005, obecnie dyrektor artystyczny Edipresse Polska),

Lech Majewski (grafik, plakacista, zwycięzca nagród „Najpiękniejsza Książka Roku”, kierownik Katedry Komunikacji Wizualnej w stopniu profesora zwyczajnego),

Michał Piekarski (dyrektor artystyczny w magazynach „Murator”, „Twój Styl”, „Pani”, obecnie „Top Gear”, zwycięzca prestiżowych nagród).

Spotkanie poprowadzi Artur Wolski.

Podczas spotkania zostanie zaprezentowana aplikacja iPad „Artyści mówią”, której patronuje firma Adobe. Miejsce: Kino Atlantic, Ul. Chmielna 33, Warszawa

14:00-15:00 Elżbieta Dzikowska wraz z czołowymi polskimi grafikami będzie podpisywać książkę “Artyści mówią. Wywiady z mistrzami grafiki”. Warszawskie Targi książki, Stoisko Rosikon Press A-171. Bohaterami książki są:

Jan Bokiewicz, Maciej Buszewicz, Andrzej Czeczot, Andrzej Dudziński, Stasys Ejdrygievicjus, Kazimierz Głaz, Hubert Hilscher, Marek Jaromski, Alina Kalczyńska, Marek Knap, Tadeusz Łapiński, Jan Lenica, Lech Majewski, Jan Młodożeniec, Marcin Mroszczak, Rafał Olbiński, Jerzy Panek, Michał Piekarski, Krystyna Piotrowska, Antoni Starczewski, Franciszek Starowieyski, Waldemar Świerzy, Rosław Szaybo, Jacek Utko, Ewa Zawadzka

Poniedziałek 25 Maja, godz 17:30

Zapraszamy na spotkanie z Elżbietą Dzikowską, która prezentować będzie swoje dwie najnowsze książki z serii „Artyści mówią“ czyli wywiady z czołowymi polskimi artystami. Ksiegarnia Odeon. ul. Hoża 19, Warszawa

Czwartek 2 czerwca, godz. 18:30

Spotkania z Jackiem Utko, człowym polskim grafikiem pt. Czy grafika prasowa jest sztuką? Rozmowę prowadzić będzie Elżbieta Dzikowska. Instytut Teatralny, ul. Jazdów 1, Warszawa

Więcej na www.artyscimowia.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas