Designteka

wydarzenia

Young Users by Vox nagrodzone

06.06.2011

Nowa kolekcja firmy Meble Vox Young Users by Vox otrzymała nagrodę Top Design Award 2011 Nagroda przyznana została w konkursie organizowanym podczas Arena Design na Międzynarodowych Targach Poznańskich. To jednocześnie premiera tej kolekcji w Polsce. Wcześniej była prezentowana na targach Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie, gdzie spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających i mediów. Pokaz na wystawie konkursowej Top Design jest premierą kolekcji w Polsce. Wystawę finalistów można oglądać do 28.05 w pawilonie nr 3 MTP, od 10-18.00.

Do konkursu Top Design firma Meble Vox zgłosiła nową kolekcję Young Users by Vox w kategorii Przestrzeń domowa. Nagroda Top Design Award stanowi potwierdzenie wybitnej jakości wzorniczej produktu. Oceny zgłoszonych produktów dokonuje niezależne Jury, złożone z wybitnych międzynarodowych specjalistów w dziedzinie designu. Celem konkursu Top Design Award jest promocja doskonałego wzornictwa na polskim rynku.

Young Users by Vox czyli jak tworzyć własny indywidualny świat

Kolekcja Young Users by Vox to propozycja aranżacji wnętrza dla dzieci 6-12 lat, nastolatków wieku 12 – 17 lat i młodych ludzi w wieku 18-28 lat, która przełamuje dotychczasowe schematy dotyczące wyposażenia wnętrz. Badania wskazują na to, że nowoczesne, świadome projektowanie musi odpowiadać na potrzeby emocjonalne, psychiczne i rozwojowe użytkowników. Firma Meble Vox wykorzystała badania psychologiczne, etnograficzne oraz badania dzieci, nastolatków, rodziców i stworzyła koncept wyposażenia wnętrza, które podąża za wiekiem, modą, uwzględnia płeć i zainteresowania młodych ludzi oraz zmieniający się radykalnie styl życia – sposób spędzania wolnego czasu, pracy w domu itp. Możliwość indywidualizowania wnętrza, autokreacji (prezentacja własnego stylu, emocji, zainteresowań) poprzez nieograniczone możliwości kombinacji z elementów kolekcji oraz system nakładek na fronty mebli, a także modułowość, mobilność i wielofunkcjonalność brył – to najważniejsze cechy tej kolekcji.

Własny pokój – to przestrzeń, w której indywidualizm rodzi się i rozwija

Dorastanie to czas ciągłego balansowania między indywidualizmem własnego charakteru a identyfikacją z grupą rówieśników. Wspieranie unikalnej osobowości, indywidualnych pasji i talentów to najlepszy sposób w jaki można zadbać o rozwój dzieci i młodzieży. Narzucanie rozwiązań według gustów i potrzeb rodziców blokuje potencjał twórczy młodych ludzi. Jak potwierdzają badania, nastolatki w wieku 12-16 lat odczuwają coraz silniejszą potrzebę akcentowania swojej dorosłości. Chcą odciąć się od świata dzieci i aspirują do świata dorosłych manifestując to za pomocą przedmiotów, którymi się otaczają. Na każdym z tych etapów młodzi ludzie współtworząc swój własny pokój, uczą się odnajdywania radości w byciu indywidualistą – kimś innym, odrębnym i ciekawym.

Chęć wyróżniania się, podkreślania swojej osobowości nosimy w sobie przez całe, również dorosłe, życie i potrzebujemy tylko odpowiednich warunków, by ją wyrażać. Zmieniają się nasze priorytety, to, co jest ważne dla nastolatków, niekoniecznie będzie istotne dla 20-30-latków, ale łączy ich szczególna wrażliwość na wyróżnianie się, zmianę, samodzielne kreowanie swojego otoczenia . Kolekcja Young Users by Vox sprawdzi się zarówno w pokoju młodzieżowym, jak i w pierwszym samodzielnym mieszkaniu, gdzie zwykle wybieramy mniejszą ilość mebli, za to bardzo funkcjonalnych, które, gdy tylko pojawi się potrzeba, można rozwijać. Swobodę w rozbudowywaniu własnej przestrzeni życiowej daje duża ilość różnej wielkości szafek, nadstawek, mobilnych platform- szuflad, które powiększą powierzchnię do przechowywania, gdy pojawi się większe mieszkanie, czy zamieszkają w nim dwie osoby.

Nic o nas bez nas

System Young Users by Vox powstał zgodnie z zasadami współtworzenia nowych produktów we współpracy z użytkownikami (ta metoda projektowania stosowana jest w rozwoju innowacyjnych produktów). W multidyscyplinarnym zespole stworzonym przez firmę Meble Vox pracowali psychologowie, socjologowie, etnografowie, pedagodzy, projektanci, technologowie wreszcie rodzice, młodzież i dzieci. Dzięki współpracy ekspertów z różnych dziedzin i o rozwiniętych rożnych kompetencjach udało się stworzyć system aranżacji wnętrz, który odpowiada prawdziwym potrzebom użytkowników. Jednocześnie współpracując z firmą, użytkownicy zachęceni zostali do większej otwartości i indywidualizacji we wnętrzach, które sami kreują. Ostateczny kształt kolekcji Young Users by Vox nadała projektantka współpracująca od roku z firmą Meble Vox Marta Krupińska.

Czym charakteryzuje się kolekcja Young Users by Vox?

• Rozwija kreatywność, bawi i walczy z nudą. Pomaga rozwijać zainteresowania i uczy aktywnego kształtowania świata wokół siebie. Young Users by Vox to meble, z których, jak z klocków można budować własną przestrzeń, której wygląd można łatwo zmieniać poprzez dodawanie oryginalnych akcesoriów umożliwiających indywidualizację. Służy temu system nakładek – blach na fronty mebli do samodzielnego montażu np.: tablice do pisania pisakami , tablice magnetyczne, to również nakładki służące zabawie np.: dart, warcaby czy funkcjonalne zegar, plan zajęć, organizacji przestrzeni służą także oryginalne formy wieszaków.

• Respektuje prawo do prywatności i bezpieczeństwa, które jest szczególnie silne u młodzieży, ale dotyczy każdego z nas i naszej potrzeby intymniej przestrzeni do przechowywania swoich „tajemnic i skarbów”. Służą temu dowcipne nakładki na meble z grafiką „Zakaz wstępu” oraz duża liczba ukrytych szuflad, zamykanych szafek umożliwiających także szybkie porządkowanie wg własnego klucza.

• Kolekcja rośnie razem z użytkownikiem podążając za zmianami w jego życiu – zmienia się od kolorowego pokoju dziecięcego, przez zamknięte królestwo nastolatków, po funkcjonalne mieszkanie dla singla czy pary. Young Users by Vox to system bardzo funkcjonalny. Daje dużo możliwość rozbudowy o kolejne moduły, nadstawki. To nieograniczona przestrzeń do przechowywania stworzona przez pojemne podesty, różne wielkości szafek, wielość szuflad, półek z przegrodami na książki, płyty, bibeloty, plakaty i inne. Ważnym atrybutem Young Users by Vox jest dobra organizacja i zarządzanie tą wielofunkcyjną przestrzenią oraz szybkość i łatwość sprzątania dzięki mobilnym skrzyniom w podestach.

• Modułowość mebli i ich duża mobilność jest zgodna ze światowymi trendami w wyposażeniu wnętrz i odpowiada nowemu stylowi życia np.: nastolatki swój pokój traktują jak „centrum wszechświata” – tu śpią, odpoczywają, jedzą , pracują i uczą się, bawią, przechowują swoje ulubione rzeczy, spotykają się z rówieśnikami. Meble umożliwiają szybką i łatwą zmianę aranżacji zgodnie z codziennymi aktywnościami np.: jeden z podestów jest wysuwanym stolikiem, łóżko – opcjonalnie z szufladą na pościel lub drugim chowanym w podeście materacem „dla gościa”, składany „pełzający” materac zmienia się w wygodne, ergonomiczne siedzisko do czytania, oglądania telewizji lub służące do spotkań ze znajomymi, rozsuwane biurko zmieniające się w stół lub komfortowe miejsce do pracy dla dwóch osób. Z kolei w mieszkaniu singla potrzebna będzie większa powierzchnia do przechowywania książek, wygodne miejsce do pracy oraz strefa komfortu i miejsce do spotkań z przyjaciółmi.

• Kolorystyka – czerń i biel czyli najbardziej akceptowana przez młodych ludzi kolorystyka mebli, która w połączeniu z geometrycznymi kształtami brył tworzy nowoczesną, minimalistyczną przestrzeń. Nakładki – blachy na fronty mebli w rożnych kolorach to akcenty, które mogą zmienić radykalnie charakter wnętrza, wszystko zależy od inwencji użytkowników, ich wieku i przestrzeni, jaką chcą zaaranżować.

Kolekcja Young Users by Vox miała swoją europejską premierę na targach Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie w kwietniu. Była wtedy częścią wystawy „Young Creative Poland: in Production” , w której zaprezentowały się cztery firmy z branży wyposażenia wnętrz: Meble Vox, Noti, Iker, Oskar Zięta. Wystawa powstała z inicjatywy i pod opieką kuratorską Miśki Miller-Lovegrove i Anny Pietrzyk-Simone.

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas