Designteka

miejsca

Z Indii do Krakowa

24.07.2012

Projektanci IKEA udali się do Indii, gdzie pośród zgiełku ulic i kolorowych bazarów szukali inspiracji dla nowej kolekcji. Wspólnie z hinduskimi designerami i lokalnymi dostawcami stworzyli wzory zainspirowane tym, co napotkali w trakcie podróży. Tak powstała niezwykła, limitowana kolekcja IKEA BLUE, która trafiła właśnie do krakowskiego sklepu IKEA.

Niebieski powiew orientu

- Jak sama nazwa wskazuje, w kolekcji dominuje kolor niebieski, który królował w latach 80’, a teraz ponownie wraca do wnętrz – tłumaczy Agnieszka Zaboub, dekorator z IKEA Kraków. W Indiach dużą popularnością cieszy się błękit indygowy. Znany już w Starożytności, do dziś wykorzystywany jest w produkcji tkanin barwionych techniką batiku. Kolor niebieski charakteryzuje także chińską porcelanę, butelki ze szkła kobaltowego, portugalskie i holenderskie kafle czy tkaniny typu denim.

Od tekstyliów po tradycyjne naczynia

Podczas tworzenia kolekcji BLUE, projektanci IKEA odwiedzali lokalne fabryki włókiennicze i huty szkła. Eksperymentowali z tekstyliami i papierem, a także z błyszczącymi materiałami, takimi jak mosiądz, z którego słyną Indie. – W kolekcji IKEA BLUE znajduje się wiele wzorzystych tekstyliów, które utkane zostały w południowych Indiach. Poduszki o przeróżnych, bardzo oryginalnych kształtach, pufy, dywany, narzuty, pokrycia na krzesła, zasłony – wylicza Agnieszka Zaboub. Nie brakuje też wiszących ozdób i naczyń, które w Indiach spotkać można na każdym kroku. – Szklany wazon BATYDANDE inspirowany jest np. tradycyjnymi pojemnikami do transportu wody. Bardzo oryginalny jest też chodnik BJERREDE, który powstał z przetworzonych odpadów – dodaje.

Ekologiczne ozdoby, oryginalne pomysły

Takich ekologicznych rozwiązań nie brakuje w najnowszej kolekcji IKEA BLUE.

Od samego początku procesu projektowania, designerzy IKEA myśleli o użyciu materiałów przyjaznych środowisku. Stąd np. pudełka do przechowywania oraz ręcznie robione wiszące ozdoby wykonane z papieru, który może zostać przetworzony i ponownie wykorzystany. Projektanci nie zapomnieli też o inspirowanych egzotycznymi Indiami meblach – Stworzona do przechowywania prawdziwych skarbów szklana witrynka BRÖSARP doskonale komponuje się z BACKAMO – stołem z wkomponowaną tkaniną, a także z jednocześnie surowym i miękkim fotelem BOHÅKAN. Dzięki designerskim produktom z kolekcji IKEA BLUE nadamy naszym wnętrzom orientalnego, a zarazem ciepłego charakteru – podsumowuje Agnieszka Zaboub.

Limitowana kolekcja IKEA BLUE dostępna jest w IKEA Kraków od połowy lipca do wyczerpania zapasów.

Życzymy udanych inspiracji!

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas