Designteka

wydarzenia

Zasoby naturalne polskiego designu

31.05.2009

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, położonej w urokliwej Kotlinie Sandomierskiej, po raz kolejny udowadnia, że sztuka nie zna granic, a interesujące wydarzenia kulturalne odbywają się w niewielkich ośrodkach z dala od wielkomiejskiego zgiełku Warszawy, Krakowa czy Wrocławia.

fot. www.muzeum.stalowawola.pl

Po wystawie „COP dla przyszłości. Ludzie – przemysł – architektura” czerpiącej z bogactwa II Rzeczpospolitej i ukazującej ideę, założenia, przedsięwzięcia i przede wszystkim ludzi – twórców Centralnego Okręgu Przemysłowego przyszła kolej na nasze dziedzictwo kulturowe; ludowe – proste, potocznie kojarzone z góralskimi kierpcami i łowicką wycinanką. Nic bardziej mylnego – autorzy wystawy udowadniają, że ludowość może być trendy, designerska i bardzo nowoczesna.

fot. www.muzeum.stalowawola.pl

Wystawa ZASOBY NATURALNE POLSKIEGO DESIGNU prezentuje wpływ motywów i technik ludowych na współczesne polskie wzornictwo, sztuki dekoracyjne i architekturę, jest próbą syntezy, podsumowania i zebrania w jednym czasie i miejscu prac zainspirowanych polską sztuką i rzemiosłem ludowym; formą, materią, rozwiązaniami technicznymi czy wreszcie poetyką.

Powrót do korzeni i tradycyjnych technik wytwarzania jest silnym trendem w ostatniej dekadzie, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Mówi o poszukiwaniu własnej tożsamości, o odmienności i unikalności, o powrocie do lokalności i regionalności w dobie globalizacji i wszechobecnych mediów. Zjawisko to obserwujemy nie tylko we wzornictwie przemysłowym, lecz także w modzie, muzyce i kuchni.

fot. www.muzeum.stalowawola.pl

Tradycyjne wzory polskiej sztuki zdobniczej nadają naszemu wzornictwu unikalny charakter, a materiały i lokalne rzemiosło mówią wiele o naszej tradycji i pochodzeniu. Sprawiają, że polski design ma swoją wyraźną tożsamość i sens, pozostając równocześnie w głównym nurcie europejskiego projektowania. Świadczą o tym międzynarodowe nagrody, którymi zostały uhonorowane niektóre z pokazanych na wystawie prac.

Na wystawie ZASOBY NATURALNE POLSKIEGO DESIGNU zostaną zaprezentowane zarówno produkty wytwarzane przemysłowo jak i unikaty i prototypy, projekty młodych twórców obok powszechnie znanych przebojów polskiego designu – w sumie kilkadziesiąt różnych obiektów. Niektóre z prezentowanych eksponatów zyskały już uznanie na międzynarodowym rynku, inne czekają jeszcze na swoich odkrywców. Wszystkie są warte zainteresowania nie tylko wąskiego grona krytyków sztuki, lecz także szerokiej publiczności.

fot. www.muzeum.stalowawola.pl

Na wystawie zobaczymy między innymi dywany MOHO, Joanny Rusin i Agnieszki Czop, Aze Design, lampy DBWT, Tomka Rygalika, Agnieszki Lasoty oraz Vis a Vis, projekty architektoniczne polskiego pawilonu na EXPO 2010 oraz Muzeum Ziemi Opolskiej, projekty Gogo, Malafora, Poor Design, Betonu i wielu innych.

fot. www.muzeum.stalowawola.pl

Kuratorem wystawy jest Agnieszka Jacobson-Cielecka

Źródło i zdjęcia: www.muzeum.stalowawola.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas