Designteka

wydarzenia

Zrównoważone projektowanie

06.02.2012

2 lutego w recyklingowej klubokawiarni Resort w Warszawie architekci i designerzy dyskutowali na temat projektowania zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju. Spotkanie zorganizowało Forum Odpowiedzialnego Biznesu, promujące odpowiedzialny biznes w Polsce.

Dyskusję otworzyła prezentacja Dariusza Śmiechowskiego ze Stowarzyszenia Architektów RP, który mówił o rozwiązaniach architektonicznych zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju, a także o tych niezrównoważonych. Architekt przywołał przykłady polskich obiektów uznanych za zrównoważone, zwracając uwagę na energooszczędność takich budynków, sposób ich budowy, ale również np. ich wpływ na otoczenie.

Drugą częścią spotkania była debata, w której wzięli udział: Dorota Kabała ze studia projektowego knockoutdesign, Marta Wójcicka, Koordynatorka projektu Przetwory oraz Dariusz Śmiechowski z SARP. Dyskusję moderowała Julia Pańków, dziennikarka m.in. Architektury od wnętrza.

Paneliści zwracali uwagę na różne aspekty kryjące się pod pojęciem zrównoważonego rozwoju: od wpływu obiektów i produktów na środowisko, po ich oddziaływanie na społeczeństwo. Zwrócono uwagę, że dla architektury bardzo ważna jest postawa administracji, w tym m.in. planowania przestrzeni miejskiej. Z kolei w kontekście projektowania mniejszych form wskazano na takie problemy, jak niedostrzeganie potencjału ekonomicznego zrównoważonych produktów przez producentów, celowe postarzanie produktów czy niski popyt wśród konsumentów. Stwierdzono także, że najlepszą formą promocji zrównoważonego rozwoju jest edukacja od najmłodszych lat.

Dariusz Śmiechowski, SARP

Debata panelowa. Od lewej: Marta Wójcicka (Przetwory), Dorota Kabała (knockoutdesign), Julia Pańków (Architektura od wnętrza), Dariusz Śmiechowski (SARP)

Temat zrównoważonego designu i architektury będzie kontynuowany na Fanpage’u www.facebook.com/ZrowanozonyDesigniArchitektura

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas