Designteka

Aukcja Dizajnu

17.10.2011

20 października w Domu Towarzystwa Kredytowego, przy ul. Pomorskiej 21 w Łodzi zostanie otwarta wystawa poprzedzająca Aukcję Dizajnu. Projekt realizowany jest w sekcji Wystaw Towarzyszących podczas 5 Międzynarodowego Festiwalu Łódź Design – Festiwal Designu – Łódź Design 2011. Na wystawie zobaczyć będzie można 64 starannie wyselekcjonowane projekty autorstwa polskich i europejskich projektantów, powstałe od lat 20. XX w., aż do czasów współczesnych. 29 października, w sobotę, o godzinie 19.00 odbędzie się aukcja non-profit wszystkich obiektów.

Wśród oferowanych na aukcji mebli, oświetlenia, szkła i ceramiki nie zabraknie ikon polskiego wzornictwa – jak przedwojenny serwis „Kula” zaprojektowany przez Bogdana Wendorfa, serwis „Dorota” Lubomira Tomaszewskiego, krzesełko „Sarenka” autorstwa projektantów „Ładu” – Olgierda Szlekysa i Władysława Wincze, serwisów z lat 50. i 60. Na aukcji pojawią się również projekty autorstwa designerów, którzy weszli do światowego kanonu designu, jak fotel Wassily Marcela Breuera, lampa PH-5 Poula Henningsena, krzesła Panton Chair Vernera Pantona.

Wśród współczesnych projektów zobaczyć i wylicytować można będzie m.in. nagrodzony w 2008 roku najważniejszą nagrodą w świecie designu, Red Dot Award taboret Plopp Oskara Zięty (na aukcji z limitowanej kolekcji w miedzi), lampy Genotyp Tomka Rygalika, które stanowią obecnie jeden ze znaków rozpoznawczych polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, ‘Meble z Pamięcią’ Agnieszki Lasoty, będące obiektami-instalacjami na pograniczu sztuki i designu, lampę Herdoter, mniejszą wersję luksusowej lampy Hermama Roberta Majkuta, modułowy stół Cloud projektu studia Lorens opublikowany w holenderskim magazynie Frame oraz wiele innych. W ofercie znalazły się także projekty designerów młodego pokolenia m.in. Roberta Pludry, grupy Fawory i Wzorowo, Agnieszki Bąk, Kariny Marusińskiej, Agnieszki Bar.

Aukcja Dizajnu, to jeden z pierwszych takich projektów w Polsce. Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu Łódź Design jest ‘Zmiana’. Celem wystawy i Aukcji Dizajnu jest zmiana sytuacji polskiego wzornictwa na naszym rynku – budowanie świadomości rynkowej wartości prac z obszaru designu i zachęta do budowania własnej kolekcji wzornictwa – polskiego i zagranicznego.

Ostatnie lata przyniosły w Polsce oczekiwany, wyraźny wzrost zainteresowania wzornictwem. Ukazuje się coraz więcej specjalistycznych publikacji, wystaw i filmów, pozwalających na stworzenie syntetycznego obrazu tej dziedziny. Tworzeniem kolekcji designu powoli, lecz systematycznie uzupełnianych o współczesne realizacje polskich projektantów, zajmuje się coraz więcej ośrodków muzealnych.

W Polsce dopiero zaczynamy odkrywać bogactwo polskiego designu, co niesie ze sobą szansę na zdobywanie rzeczy niezwykłych i unikatowych. To najlepszy czas, aby zainicjować własne poszukiwania i zdobyć dobry projekt w przystępnej cenie. Zwłaszcza, że uwarunkowania historyczne, polityczne i ekonomiczne sprawiły, że najciekawsze przykłady naszego wzornictwa, to często krótkoseryjne lub nawet jednostkowe, unikatowe realizacje, projekty wykonywane na zamówienie, powstałe w warsztatach rzemieślniczych, z nadzieją na wprowadzenie do produkcji masowej w przyszłości. Dlatego też, tak ważne jest poznawanie i odkrywanie nazwisk projektantów, firm stojących za projektami, które stały się symbolem swoich czasów i określiły charakter polskiego i europejskiego designu.

Prace prezentowane na wystawie poprzedzającej Aukcję Dizajn, powstałe na przestrzeni prawie stu lat, pozwolą prześledzić historię rozwoju polskiego wzornictwa i przyjrzeć się realizacjom powstającym w tym samym czasie we Włoszech, Danii, Francji, czy Niemczech. Obecność zagranicznych projektantów pozwoli zobaczyć nasze wzornictwo w znacznie szerszym kontekście. Pozwoli również dostrzec, że pewne kierunki rozwoju, tendencje pojawiały się niezależnie od podziałów politycznych i szerokości geograficznych.

Wydarzeniu towarzyszy katalog, który zawiera nie tylko informacje dla Klientów aukcji, ale jest także źródłem informacji o historii polskiego i zagranicznego wzornictwa.

Artyści, których prace znajdą się na wystawie i w ofercie Aukcji Dizajnu: Andersen Johannes, Agnieszka Bąk, Agnieszka Bar, Marcel Breuer, Zygmunt Buksowicz i Steatyt, Poul Christiansen, Dna Design Group Pydo&Roszkowski, Fawory, Ruth i William Gerth, Paweł Grunert, Andreas Hansen, Bracia Hempel, Poul Henningsen, Hopf&Wortmann, Bogdan Kosak, Rene Lalique, Agnieszka Lasota, Lorens, Robert Majkut, Karina Marusińska, Verner Panton, Robert Pludra, Wincenty Potacki, Joanna Rusin, Tomek Rygalik, Alexander Sturm, Lubomir Tomaszewski, Bogdan Wendorf, Władysław Wincze i Olgierd Szlekys, Władysław Wołkowski, Wzorowo, Oskar Zięta, Jerzy Ziółkowski

Dodatkowe informacje:

Katalog i regulamin aukcji dostępny na stronie www.fundacjaarton.pl

Aukcja Dizajnu

Wystawa przedaukcyjna 20-30 października 2011 roku

Aukcja 29 października, godz. 19:00

Dom Towarzystwa Kredytowego, ul. Pomorska 21, Łódź

Wstęp na wystawę i aukcję wolny

Wystawa i Aukcja w ramach 5 Międzynarodowego Festiwalu Designu – Łódź Design 2011

Organizator: Fundacja ARTon, kurator: Katarzyna Figura

www.lodzdesign.com; www.fundacjaarton.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas