Designteka

Bękart

12.06.2012

Bękart to powieść-spowiedź życia tytułowego bohatera Mikołaja Brzeskiego, który za sprawą wielkich walorów fizycznych oraz podłych cech charakteru doszedł do znaczącej pozycji w miasteczku, które go wychowało. Bękart jest także historią Polski (opowieść o transformacji – od epoki PRL do nowej Polski) z perspektywy człowieka, u którego wypaczono potrzebę dawania i odbioru miłości. Aby dać czytelnikowi poczucie większej wiarygodności i prawdy, poczucie osobistej relacji świadka epoki, powieść jest napisana w pierwszej osobie. Słuchaczem jest tajemnicza pani doktor… Całość okraszono galerią postaci oraz zdjęciami ilustrującymi stan ducha bękarta. Język stylizowany jest na nowomowę socjalistyczną. O tego typu sprawach nie mówi się z łatwością – ale czyta się z przyjemnością!

Bękart

Historia Polski z perspektywy człowieka, u którego wypaczono potrzebę dawania i odbioru miłości.

autor: Rafał Szamburski

autor projektu: Tomek Wojciechowski (fattombo)

Wydawnictwo Kropka, Września 2012

 

O Autorze

Rafał Szamburski (ur. 1971) – wrześnianin, scenarzysta filmowy (m.in. Wszystko będzie dobrze, Pochówek), a także reżyser filmów średniometrażowych (Wigilia), dramaturg (m.in. Wir gehen, gehen wir, Cha-cha, B-52), autor powieści (m.in. Wypracowanie nadobowiązkowe z Bohumila Hrabala) i książek regionalistycznych (m.in. Krążek i obręcz. Historia wrzesińskiego hokeja na lodzie i koszykówki , Historia wrzesińskich obiektów sportowo-rekreacyjnych do 2008 roku). Na co dzień nauczyciel historii i wychowania fizycznego w podstawówce oraz w gimnazjum.

O Projektancie

Tomasz Wojciechowski, fattombo (ur. 1984) – mieszka w Poznaniu, gdzie prowadzi mikrostudio graficzne. Zajmuje się głównie grafiką użytkową (ilustracja, typografia, plakaty, książki, albumy, czasopisma). Zaprojektował między innymi książkę Rafała Szamburskiego Wypracowanie nadobowiązkowe z Bohumila Hrabala, zaprezentowaną w publikacji PGR Projektowanie GRaficzne w Polsce, oraz album Cisza Waldemara Śliwczyńskiego, który został wyróżniony w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku. W 2011 roku fattombo został nominowany w konkursie Projekt Roku – Polski Konkurs Graficzny 2010/2011 w kategorii Debiut. Jego realizacje łączą elegancję z humorem, dekorację z prostotą form. W 2011 roku obronił dyplom z architektury na Politechnice Poznańskiej oraz został członkiem STGU. [www.fattombo.pl]

O Wydawnictwie

Wydawnictwo Kropka – działamy od 1991 roku, ale pierwsze albumy zaczęliśmy wydawać 10 lat później. Głównie zajmujemy się fotografią. Także nasze działania regionalistyczne mają często wymiar bardziej uniwersalny; zajmujemy się ideami wspólnymi wszystkim ludziom. Jesteśmy firmą rodzinną i to, co robimy, robimy z pasją. Trzy lata temu, w 2009, wydaliśmy pierwszą książkę beletrystyczną. Była ona mocno „porysowana” oraz zawierała mnóstwo zdjęć zastosowanych jako ilustracje. Było to Wypracowanie nadobowiązkowe z Bohumila Hrabala Rafała Szamburskiego. Projektem zajął się Tomek Wojciechowski, dzięki któremu publikacja ta zajęła miejsce w P.GR. Kochamy papier i wszystko, co może na nim być: słowo, rysunek, fotografię… Kochamy zapach farby drukarskiej, dźwięk maszyny drukującej, zapach kleju, stukot falcerki, szelest kartek. Wierzyliśmy i nadal wierzymy w papier, w jego piękno i przyjemność obcowania z nim. Wierzymy też w to, że takich ludzi jak my jest więcej – i jest nas na tyle dużo, że nadal będzie się opłacało produkowanie rzeczy papierowych.

O Projekcie

W książce Bękart, poza podstawowymi elementami wpływającymi na czytelność (krój, interlinia, szerokość wiersza itp.), ważną częścią projektu są elementy inspirowane nadnaturalną, charakterystyczną cechą głównego bohatera Mikołaja Brzeskiego. Książkę możemy konsumować na różne sposoby. Czytać tak, jak każdą inną. Wraz z bohaterem przeżywać moralne rozterki, analizować dokonywane przez niego wybory, budować jego świat, bazując na własnych obrazach. Możemy ją też tylko oglądać. Na 32 rozkładówkach pojawia się 40 fotografii (autorstwa Aleksandry Śliwczyńskiej-Kupidury, Kuby Ryniewicza i innych) wraz z fragmentami opowiadania złożonymi dedykowanym krojem. Otrzymujemy w ten sposób wgląd do skondensowanego albumu wspomnień i myśli, emocji wyrażonych przenikającymi się obrazami, barwami i słowami bohatera. Najlepiej jednak spróbować połączyć i zjeść wszystko naraz, wymieszać osobiste renderingi czytanej historii wraz z przedstawionymi kolażami migawek życia bohatera. Nienaturalnie długa zakładka (sic!) ma nam w tym wszystkim trochę poprzeszkadzać.

O Kroju

Charakterystyczna cecha głównego bohatera książki była punktem wyjścia do projektu kroju, który stał się integralną częścią identyfikacji wizualnej książki. Swą budową spróbował przedstawić Mikołaja Brzeskiego. Powstał dedykowany krój Bękart. Typograficznie niemoralny, nadzwyczaj arogancki w użyciu krój łamie wiele zasad i wytycznych, które inne osobniki typograficznego światka starają się pobłażliwie spełnić. Wątły, bez moralnego kręgosłupa, historycznych związków i odniesień, istnieje sam dla siebie, nie potrafiąc stworzyć związku i wpasować się w rytm standardowego składu. Jego charakterystyczne proporcje (inspirowane „wektorem” bohatera) pomagają się wyróżnić, wzbudzać ciekawość, lecz wpływają zarazem na bezużyteczność jako narzędzia, funkcjonalne wykluczenie. Krój zostanie udostępniony w formacie OpenType na stronie internetowej: www.kropka.net.pl/bekart

Informacje Techniczne

format: 140 x 190 mm

strony: 272

zdjęcia: 40

(autorzy: m.in. Ola Śliwczyńska-

Kupidura, Kuba Ryniewicz)

oprawa: okładka miękka, blok szyty,

bardzo długa zakładka

druk: offsetowy

kolory: Black, Pantone 632,

Pantone 709

papier: Munken Print White

kroje: Great Text i Bękart

Dedykowany krój Bękart będzie do pobrania, w postaci fonta, ze strony dla każdego zainteresowanego.

premiera: czerwiec 2012

Więcej na http://kropka.net.pl/bekart/

 

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas