Designteka

wydarzenia

Design dla wolności, wolność w designie

10.08.2011

Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej zaprasza na wystawę „Design dla wolności, wolność w designie. Polskie projektowanie graficzne 1981-2011″.

Czy istnieje wolność w projektowaniu? Co ogranicza, a co stymuluje twórczy proces? Czy projektowanie jest niewolą konwencji? Czy język designu może rozwijać się w nieskończoność czy jest ograniczony kontekstem?

Wystawa „Design dla wolności. Wolność w designie. Polska grafika użytkowa w latach 1981-2011″ to próba dokonania psychoanalizy zbiorowej podświadomości Polaków na podstawie bogatego i gęstego materiału wizualnego.

Zebrane plakaty, magazyny, fanziny, publikacje książkowe, opakowania, znaki i kampanie reklamowe stworzone przez grafików projektantów ułożą się w opowieść o heroizmie, buncie, lękach, fobiach i aspiracjach. To narracja bez puenty, która, jak każda próba psychoanalizy, otwiera nowe perspektywy, wyłania nieoczekiwane horyzonty, demaskuje punkty zapalne. Co znaczył design w 1981 roku, kiedy wprowadzono stan wojenny, stłumiono opozycję, a liderów Solidarności internowano? Czym jest w 2011, w dobie post-kapitalizmu, komercjalizacji, globalizacji, poprawności politycznej, ścierania się liberalnej i konserwatywnej wizji społeczeństwa?

Zgromadzone prace prezentują całe spectrum stylistyk, języków, konwencji i technik. Pokazują design jako nośnik społecznej samoorganizacji, impuls do radykalnych zmian, narzędzie manipulacji, indoktrynacji, władzy i politycznej presji. Są świadectwem procesu kształtowania się nowej tożsamości polskiego projektanta.To dramat konfliktu między świadomym indywiduum, które ma poczucie sprawczości, i podporządkowanym procesowi produkcji profesjonalistą. Chcemy zwrócić uwagę na momenty przełomów i pęknięć, zderzenia się artystycznych zamysłów i intencji, wyłonienia nowych języków i kanonów. Na ekspozycje złożą się prace z różnych pól projektowania z lat 1981-2011, pełniące rozmaite funkcje. Ułożone w cykl stają się opowieścią o drastycznej zmianie modeli życia, aspiracji, priorytetów, kodów i sposobów postrzegania rzeczywistości, jaka była udziałem Polaków i, idących wraz z nią, wyłanianiem się nowych kodów wizualnych.

Wystawa będzie miała formę otwartej przestrzeni roboczej, będzie ulegać przemianom i ciągłej rozbudowie. Powstanie warsztat drukarski składający się z sitodruku, powielacza i innych prostych maszyn drukarskich. Katalog wystawy będzie miał eksperymentalną formę. Stanie się twórczym polem – modyfikowanym i poddawanym interwencjom. Uzupełniany przez oryginalne projekty grafików pracujących na miejscu, zostanie zrealizowany i wydrukowany podczas trwania wystawy. Ekspozycji towarzyszyć będzie seria warsztatów i spotkań z grafikami, wykłady krytyków i historyków designu planujemy kilka działań graficznych w przestrzeni miasta. Wśród zaproszonych osób znajdą się: Grzegorz Laszuk, Jakub Hakobo Stępień, grupa Fajne Chłopaki, grupa Krecha, Kuba Sowiński, Małgorzata Gurowska, Agata Nowotny, Piotr Rypson, Michael Okraj, Agata Szydłowska, Lex Drewiński i inni. Uruchomimy zostanie księgarnię oferująca publikacje, plakaty i gadżety związane z polską kulturą wizualną.

Kurator: Rene Wawrzkiewicz; współpraca: Agata Szydłowska, Aleksandra Ubukata, Michał Warda oraz Michael Okraj; produkcja: Magda Grabowska, Anna Banaś

25 sierpnia – 11 września 2011 roku:

NIEMCY, BERLIN,

MADE MY DAY (dawne UNDPLUS)

Torstrasse 66

codziennie od 12:00 do 19:00

13 – 23 października 2011 roku:

JAPONIA, TOKIO, CLASKA

The 8th Gallery

1-3-18 Chuo-cho Meguro-ku

codziennie od 12:00 do 20:00

Projekt realizowany wspólnie z Instytutem Adama Mickiewicza i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w UE.

www.design-freedom.pl

www.freedom-design.pl

www.stgu.pl

Wizytówki

{designteka.pl}

{designteka.pl} to nowoczesny portal internetowy poświęcony wszystkiemu co związane z designem.

Piszemy o interesujących produktach, trendach, miejscach oraz wydarzeniach w polskim i światowym designie...

dowiedz się więcej

Twój artykuł w designtece

Chcesz opublikować ciekawy artykuł lub podzielić się z innymi ciekawym wydarzeniem?

dowiedz się więcej

Sugestie

{designteka.pl} to także Twoja strona!
Jeśli chciałbyś coś zasugerować
lub podzielić się z nami swoją opinią...

napisz do nas