wydarzenia
Design oczami dzieci
„Zostań projektantem w swoim pokoju” to tytuł warsztatów dla dzieci, jakie przygotowała firma Meble Vox z okazji otwarcia Concordia Design – centrum designu i kreatywności dla biznesu w Poznaniu. Warsztaty prowadzili projektanci współpracujący na co dzień z firmą: Tomasz Augustyniak, Marta Krupińska , Joanna Leciejewska i Maja Palczewska. Każdy z nich opracował dla uczestników inną koncepcję na przygotowanie zabawek, dekoracji na meble z najnowszej kolekcji – Young Users by Vox. Za każdym razem powstawał nowy pomysł na osobistą aranżację wnętrza bliską zainteresowaniom i emocjom ich właścicieli. Efekt warsztatów i pomysłowość młodych projektantów zachęciła nas do organizowania cyklu podobnych warsztatów kreatywnych w kolejnych miastach Polski.
Podczas wydarzenia „Designing the future” z okazji otwarcia pierwszego w Polsce centrum designu i kreatywności dla biznesu oraz rozpoczęcia działalności School of Form – nowoczesnej uczelni projektowania, przez trzy dni 24-25-26 listopada na wystawach, konferencji i warsztatach odwiedziło Concordia Design w sumie ponad 1700 osób. Niekończący się, zróżnicowany korowód gości – dzieci, młodzież, dorośli i osoby starsze zdecydowały się oswajać design na warsztatach przygotowanych z tej okazji. Jedną z propozycji był warsztat „Zostań projektantem w swoim pokoju z Meble Vox”.
Tomek Augustyniak zabrał dzieci do miasta przyszłości. Celem jego warsztatów było stworzenie przez dzieci za pomocą wygiętych kolorowych kartonów elementów miasta przyszłości, które następnie zamocowane do frontów mebli, stanowiły oryginalne reliefy. Dzieci miały za zadanie wyobrażenie sobie frontowej części mebli jako terenu miasta widzianego z lotu ptaka (w tym celu wybrane zostały różnokolorowe, metalowe nakładki na meble) ze wzniesieniami terenu, które miały zapełnić stworzone przez nich futurystyczne obiekty tworząc „Miasto przyszłości”. Do wykonania były również postaci jako elementy miejskiej kompozycji. Użyte zostały do tego szablony zabawki-smoka, który wywołuje iluzję optyczną . Dzięki zabawie w tworzenie miasta z iluzjonistycznymi potworami dzieci rozbudzały swoją wyobraźnię i kreatywność, a także dowiedziały się podstawowych kwestii dotyczących perspektywy, złudzeń optycznych czy zagadnienia widzenia stereoskopowego ( iluzja ruchomych oczu potwora była osiągalna poprzez zasłonięcie jednego oka lub użycie obiektywu kamery/aparatu).
Na warsztacie z Joanną Leciejewską dzieci tworzyły przy pomocy dostępnych materiałów np. folii samoprzylepnej i folii magnetycznej, tkanin serię maskotek – zawieszek „Emocje”. Inspiracją były popularne w komunikacji emotikony. Taki gadżet w pokoju dziecka spełnia rolę nie tylko estetyczną, ale powieszony w dowolnym miejscu (dzieci przyczepiały przestrzenne figury za pomocą wszytych magnesów do frontów mebli YU), pozwala młodemu człowiekowi wyrazić swoje emocje światu np. „jestem szczęśliwy”, ”mama na mnie nakrzyczała niech wie, że jest mi smutno”, itp.
Projektanci wybrali różne techniki i materiały. Maja Palczewska skupiła się na tworzeniu dekoracji z tkanin oraz wszelkich dodatków- korali, guzików, włóczek, kolorowych nici, a grupy Marty Krupińskiej – projektantki kolekcji YU, tworzyły postaci z modeliny, które dzięki wmontowanym magnesom, były umieszczane na frontach mebli w dowolnych konstelacjach. Niektóre z nich oprócz funkcji dekoracyjnej pełniły określone zadania np. uchwytów na ołówki, pisaki itp.
„Warsztaty pokazały, że przez cały czas pracy z dziećmi trzeba być na maksymalnych obrotach. Po reakcjach rodziców, widać było, że są bardzo zadowoleni. Powtarzało się zaskoczenie z ilości i efektywności prac ich dzieci wykonanych w ciągu zaledwie trzech godzin. Potwierdza to regułę, że nasze dzieci często potrafią nas zaskoczyć swoimi możliwościami, wystarczy stworzyć im warunki do działania. Moja obserwacja nie tylko z warsztatów – dzieci są bardzo różne i potrzebują różnego rodzaju wsparcia, czasem dania im świętego spokoju, by się nie bały, że ktoś ich zaraz o coś zapyta, innym razem wsłuchania się z zainteresowaniem w ich wypowiedzi pozornie nie mające związku z tematem. Moim zdaniem cenne jest, by pozwolić im działać ograniczając się do technicznej pomocy w realizowaniu tych pomysłów. To wzmacnia ich odwagę w prezentowaniu swoich idei” – Tomasz Augustyniak.
„Pani Marto! Proszę Pani!” – wołały dzieciaki. Wciąż uśmiecham się, gdy sobie o tym myślę. Jestem dumna z moich małych projektantów! Zadanie jakie im dałam, nie należało do łatwych. Udźwignęli je. Ba! Efekt kreacji zaskoczył mnie bardzo pozytywnie! Z jaką pasją dzieci ugniatały modelinę, małymi palcami kreowały ludziki w różnych sytuacjach na i w meblach (Young Users by Vox). „Zaludniliśmy” te meble, ożywiliśmy je, nie były już takie same – wspólnie je spersonalizowaliśmy. „Jaka fajna szafa!” – krzyczały dzieciaki. Dla mnie – jako projektantki tej kolekcji – to przeogromna radość widzieć, jak wysiłek wielu osób (specjaliści, etnolodzy, technolodzy, projektanci itd.), które pracowały nad YU, daje efekty, jakie pragnęliśmy osiągnąć. Dzieciaki odnalazły w nich dobrą zabawę, rozbudziły swoją wyobraźnię. Dziękuję moim małym projektantom za cudowne współtworzenie- Pani Marta :-)” – Marta Krupińska.