wydarzenia
ETNODIZAJN FESTIWAL 2010
Już jutro rusza projekt „Rzecz Małopolska. Etnodizajn Festiwal”!
6 maja 2010 roku o godzinie 14.00, Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na Bulwar Poleski (zakole Wisły przy Moście Dębnickim) na uroczyste otwarcie wystaw plenerowych połączone z konferencją prasową drugiej edycji projektu „Rzecz Małopolska. Etnodizajn Festiwal”.
„RZECZ MAŁOPOLSKA. ETNODIZAJN FESTIWAL” to dwuletni projekt festiwalowy zainaugurowany przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie (MEK) w 2009 roku.
Projekt ma zwrócić uwagę na relacje pomiędzy etnografią a sztuką użytkową. Stawia jednocześnie pytanie o to, czy i jaką siłę posiadają wzory z etnograficznych kolekcji dla naszej współczesności. Organizatorzy festiwalu interesują się bowiem motywacjami, jakie towarzyszyły i towarzyszą powstawaniu przedmiotów etnodizajnerskich, tym, komu i do czego przedmioty te służą, jak również w jakim stopniu stanowią zwierciadło naszej kultury. Czy popularne nie tylko w polskim, ale i europejskim wzornictwie nawiązania do dziedzictwa kulturowego są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku? Czy też rodzą się raczej z potrzeby estetyzacji życia codziennego? Albo może są próbą samookreślania się w dobie powszechnego uwalniania się znaczeń od kontekstu? Albo świadczą zgoła o czymś jeszcze innym?
Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu organizatorzy zaprosili polskich projektantów, przed którymi postawili odpowiedzialne zadanie – wsłuchać się w to, co poprzez przedmiot mówi dawny rzemieślnik, zdobyć się na cierpliwy ogląd etnograficznych zasobów i uruchomić wyobraźnię. Z przewodnikami – kustoszami MEK – po magazynach wędrowali kuratorzy, projektanci, organizatorzy festiwalu. Celem było poznanie funkcji i form zgromadzonych zbiorów, często już dziś nieoczywistych. Z tego uważnego obcowania z kolekcją MEK powstały dwie festiwalowe wystawy: „Wolnica, Wolność, Wyobraźnia”, pokazana na pl. Wolnica w Krakowie, oraz „Rzecz małopolska – park doświadczeń kulturowych”, umiejscowiona na Bulwarach Wiślanych (zakole Wisły).
Jako wydarzenia towarzyszące podczas festiwalu organizowane są Targi Etnodizajnu, seria warsztatów oraz wykładów z projekcjami filmowymi. Podczas targów, które niczym soczewka skupią w sobie to, co dzieje się dziś na polskim rynku projektowym w zakresie inspiracji naturą, tradycją i kulturą, będzie można zobaczyć projekty trzydziestu laureatów-wystawców wybranych w drodze konkursu. Seria warsztatów pozwoli uczestnikom na rozwój własnych umiejętności i wyobraźni. Natomiast dzięki wykładom będą oni mogli zapoznać się ze specyfiką pracy projektanta nawiązującego do etno, ze związkami pomiędzy etnografią i dizajnem czy dizajnem a regulacjami prawnymi.
Więcej informacji na www.etnodizajn.pl oraz na stronie MEK www.etnomuzeum.eu